01 – 20 Şubat 2017 – Sayı 97

0
170

Ekmek Ölüm Yapılmıştır

iş kazası

Sermayeye vergi affı, arazi kirletme affı, güvencesiz kaçak çalıştırma gibi imtiyazlar tanıyan hükümetler, çalışanlar için kıllarını kıpırdatmıyorlar. Hiçbir hükümet samimiyetle Toplu Sözleşme ve Sendika Hakkının zorunlu yasallaşmasını, güvence altına alınmasını ve tüm çalışanlara güvence sağlanmasını samimiyetle sermayenin önüne koyamıyor. Kıbrıs’ın kuzeyinde oluşturulan rejim, maalesef zavallıların ölmesi, sürünmesi için dizayn edilmiştir.

Her gün bir emekçi güvencesiz, denetimsiz, köle gibi çalıştırılırken hayatını kaybediyor. Şov dışında bir şey yapmadığı, sorumluluk yüklenmediği gibi siyaseti geçim kapısına dönüştüren ve güçlü sermaye ile aşk yaşayan siyasetörler maalesef var olan sendikalara da saldırmayı görevleri gereği yapıyor, çözüm istemeyerek düzenin aynen devam etmesini sağlamaya çalışıyor.

6 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metnine haber başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz


Baf Okullarını ve Meslektaşlarımızı Ziyaret Ettik

DSC_0138

Her yıl yapılan karşılıklı ziyaretler kapsamında, 3 Şubat 2017 tarihinde KTOEÖS ve KTÖS olarak, Baf Bölgesinde yer alan Baf Devlet Anaokulu, Saint Kondeas İlkokulu, Saint Charalambus Lisesi okulları ziyaret edilerek ardından Belediye Başkanı ile toplantı gerçekleştirildi ve sanat galerisindeki iki toplumlu sergi gezildi.

İki Toplumlu Öğretmen İnisiyatifi’ne bağlı Kıbrıslı Rum öğretmenlerle 28 Aralık 2016 tarihinde kuzeyde yer alan okullara gerçekleştirilen okul ziyaretlerinin devamı olarak KTOEÖS ve KTÖS’e bağlı öğretmenlerimiz Baf’da misafir edildi.

3 Şubat 2017 tarihinde gerçekleşen ziyaretle ilgili detaya haber başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz


KRAL ÇIPLAK

KRAL ÇIPLAK

KKTC Anayasasının II. Kısım III. Bölümü Madde 59’un 3.bendinde;  “Çağdaş bilim ve eğitim ilkelerine aykırı öğretim ve eğitim yerleri açılamaz ” ve 4. bendinde ise; “Halkın öğrenim ve eğitim gereksinimlerini sağlama devletin başta gelen ödevlerindendir. Devlet, bu ödevini, Atatürk İlkeleri ve Devrimleri doğrultusunda, ulusal kültür ve manevi değerlerle bezenmiş bir muhteva, çağın ve teknolojinin gelişmesine, kişinin ve toplumun istek ve gereksinimlerine yanıt verecek planlı bir şekilde yerine getirir”  ifadeleri yer almaktadır.

Buna göre İlahiyat Koleji’nin ülkemizde açılmasından bugüne iktidarda olan hükümetler anayasaya aykırı davranmakta, suç işlemektedir. Çağdaş ve bilimsel eğitim ilkeleri temelinde  ve Atatürk İlke ve Devrimleri doğrultusunda mı eğitim veriliyor bu okulda? Ne yapılıyor? Müfredatı nedir? Ortaokul bölümünde hangi derslerden öğrenci kalırsa sınıfta kalmış oluyor? Sınıf geçme sınav tüzüğü uygulanıyor mu? Öğretmenlerin, idarecilerin kaçı sendikalı kaçı TC’den görevlendirilmiş? Kaç kız çocuğu kapalı? Okul nüfusunun yurtlarda kalma oranı nedir? Bunu kim finanse ediyor? Diğer okullara giden çocuklara yiyecek, kalacak, taşıma imkânları neden sunulmuyor?  Öğretmen ve öğrencilerin yeni yılı kutlama yılbaşı partisi düzenleme hakları var mı bu okulda? Eğitim Bakanlığının okullara gönderdiği akademik takvim uygulanıyor mu? Takvim dışında hangi içerikle yarışmalar düzenleniyor? Bu yarışmalar sonucunda kazananlara Türkiye’ye gezi ödülü veriliyor. Bunu kim finanse ediyor? Milli Eğitim Bakanlığı okulun neresindedir?

9 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metnine haber başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz


Geçmişle Yüzleşerek ve Tarihimizdeki Hataları Görerek Yeni İmkanlar Yaratmalıyız

Kayıp Şahıslar Komitesi ziyaret

KTOEÖS, KTÖS, İki Toplumlu Öğretmen İnisiyatifi ve PROODEFTIKI’ye bağlı iki toplumun öğretmenleri olarak 7 Şubat 2017 tarihinde Kayıp Şahıslar Komitesi Laboratuvarları’na ziyaret ve toplantı gerçekleştirdik.

7 Şubat 2017 tarihinde  gerçekleşen ziyaretle ilgili detaya haber başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz


PROPAGANDA

Untitled-1

Her ne amaçla yapılırsa yapılsın oynanan oyun uzun vadede Kıbrıs halklarına dün olduğu gibi yarın da büyük zarar verecektir. Eğitim kafatasçıların, yobazların, insanlık erdemi karşıtlarının eline bir silah olarak verilmeyecek kadar önemlidir. Eğitim bilimsel, demokratik, laik olmalı, empati içermelidir. Her türlü ayrımcılıktan, cinsiyetçilikten, şiddetten arındırılmalıdır. Başta barış olmak üzere tüm insanlığın kazandığı değerleri geleceğin nesillerine aktarmalıdır. Eğitim birbirini hiç tanımamış nesilleri düşman yaptığı gibi, dünyamıza barışı getirebilecek en önemli araçtır. Tarih eğitimi de öyle bir araç olmalıdır. Sn.Anastasiadis, Sn. Akıncı Kıbrıs sorununu çözmek için net siyasi irade ortaya koymalıdır ve acele etmelidir.

14 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metnine haber başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz


İki Toplumlu Barış İnisiyatifinden Liderlere Çağrı

liderler

İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs olarak, adanın güneyindeki Parlamento’nun, 1950’de Kıbrıs’ın Yunanistan’a bağlanmasını öngören Enosis plebisiti için  devlet okullarında anma töreni düzenlenmesi kararıyla ilgili gelişmelere ilişkin hayal kırıklığımızı ve derin kaygılarımızı dile getirmek istemekteyiz. İki toplumlu İnisiyatif olarak:

  1. Aşırı sağcı “partinin”, Kıbrıs sorununun çözümüne ve iki toplumlu, iki bölgeli bir federasyon kurulmasına yönelik çabaları bozmak için 1950 Enosis plebisitinin anılması ile ilgili ortaya attığı provakatif öneriyi kınıyoruz…

17 Şubat 2017 tarihinde yayınlanan ortak basın bildirimizin tam metnine haber başlığına tıklayarak ulaşabilirsiniz


Çalışmalarımız/Toplantılarımız

1 Şubat Çarşamba günü saat 10:00’da Müdür ve Müdür Muavinliği Münhalleri Kriter Puanları ile ilgili Eğitim Bakanlığında toplantı gerçekleşti.

2 Şubat Perşembe günü saat 17:00’de KTÖS – KTAMS’ın sendikamıza ziyareti gerçekleşti.

3 Şubat Cuma günü KTOEÖS ve KTÖS ile Kıbrıslı Rum Öğretmenler İnisiyatifi organizasiyle Baf’ta okul ziyaretleri gerçekleşti.

7 Şubat Salı günü saat 11:00’de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitemizin toplantısı gerçekleşti.

7 Şubat Salı günü saat 15:00’te KTOEÖS, KTÖS, İki Toplumlu Öğretmen İnisiyatifi ve PROODEFTIKI’ye bağlı iki toplumun öğretmenleri olarak  Kayıp Şahıslar Komitesi Laboratuvarları ziyaret edildi.

7 Şubat Salı günü saat 17:00’de Barış İnisiyatifi toplantısı Dayanışma Evinde gerçekleşti. Gündem: 1- 24 Haziran 2017, Müzik Festivali, 2- 20 Şubat Lefkoşa etkinliği, 3- Benzer etkinliklerin diğer şehirlerde gerçekleştirilmesi, 4-Siyasi parti ve liderlere mektup ve toplantılar, 5- diğer konular

16810655_10155080613562140_1373348825_o

9 Şubat Perşembe günü saat 15:00’te Dayanışma Evinde Origami sanatıyla Güvercinler etkinliğine KTOEÖS olarak katkı yaptık.

9 Şubat Perşembe günü saat 17:30’da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu ve Destekleyici Örgütlerin toplantısı KTÖS’te gerçekleşti.  Gündem: 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Organizasyonu

13 Şubat Pazartesi saat 15:00’te Eğitim Bakanlığında Öğretmenlerin Çalışma Saatleri ile ilgili toplantı gerçekleşti. Yer: MEB

17 Şubat Cuma günü saat 10:00 ‘da Barış İnisiyatifi Temsilcilerine yönelik Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanlığında bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.

17 Şubat Cuma günü saat 11:30’da tüm STÖ Temsilcilerine yönelik Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanlığında bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.

20 Şubat Pazartesi günü saat 16:00’da KTOEÖS Ev sahipliği ile Dayanışma Evinde ETUCE üyesi Kıbrıs Öğretmen Sendikalarının Periodic Toplantısı gerçekleşecek.Gündem: 1- Yeni dönem ve işbirliği, 2- Kıbrıs Rum Parlamentosunun Enosis konusunun okullarda öğretilmesi kararı, 3- Med Ağı, 4- Nisan ayında Brüksel’de gerçekleşecek ETUCE Komitesi toplantısı (03.04.2017-04.04.2017)

 


 

DUYURULARIMIZ

49. Genel Kurulumuzda Sunulacak Tüzük Değişikliği Önerisi

Tüzük Değişikliği Önerisi HK 20.02.2017_001

  1. Genel Kurulumuzda Sunulacak Tüzük Değişikliği Önerisi

Genel Gerekçe:

KTOEÖS’ün kurumsallaşmasının bir başka yönü de aynı zamanda kalıcı tesisleşmesi olacaktır. Bugüne kadar var olan lokallerinin yenilenmesi, arttırılması, tamiratı ve yeni tesislerin öğretmene kazandırılması ile ilgili kalıcı bir bütçe oluşturulmamıştı.

Öğretmene ek kesinti ve/veya yükümlülük getirilmeden bugüne kadar üyelik aidatının %50 cari ve %50 grev fonuna aktarılan kesintilerin bu önerilen tüzük değişikliği ile %40’ının cari, % 40’ının grev fonuna aktarılması ve %20’si ile de “Tesisleşme Fonu” oluşturulması Genel Kurulunun onayına sunulacaktır.

Detay için tıklayınız: Tüzük Değişikliği Önerisi HK 20.02.2017

 


 

2017/2018 Akademik yılı AB Burs Programları Bilgilendirme Toplantıları

academic year

2017/2018 Akademik yılı AB burs programları ile ilgili British Council tarafından üyelerimize yönelik bilgilendirme toplantıları gerçekleşecektir.

İlgilenen üyelerimize duyurulur.

23 Şubat Perşembe saat 14:00’te KTOEÖS Mağusa Lokali

24 Şubat Cuma saat 15:00’te KTOEÖS Lefkoşa Lokali