Zamtomlar Karşısında Sessiz Kalmayacağız

0
119

19 Ocak 2017, Perşembe günü halkın alım gücünün yok edilmesine rağmen zamlara devam eden hükümeti Maliye Bakanlığı önünde protesto ettik.

hayat pahalılığı ve alım gücünün yok edilmesi karşısında zamlara devam eden UBP-DP hükümetinin politikalarını Maliye Bakanlığı önünde protesto ettik. Eylemde konuşan Genel Sekreterimiz Vedat Tek, bu yıl protokol görüşmelerinin bütçe görüşmelerinden önce başlamasına rağmen görüşmelerin sonuçlandırılmadığına dikkat çekti. Tek, “görüşmeler sonuçlandırılmadan hükümet zamlara başladı” dedi. Eylemde basın açıklamasını Mali Sekreterimiz Selma Eylem okudu. 

DSC_0182


 

Basın Açıklaması

Aylardır Türk lirasının döviz karşısında hızla değer kaybetmesine rağmen UBP-DP hükümeti de aynı hızla zam üstüne zam yapmaktadır! Ayrıca, her fırsatta çözüm karşıtı olduğunu ortaya koyan UBP-DP hükümeti çözümsüzlüğün faturasının ne olacağını da ortaya koymaktan kaçınmaktadır.

Ülke yangın yerine dönmüştür. Resmi işsizlik verileri bile % 20’lere yükselmiş asgari ücret yedi aydan beridir şiddetini artıran ekonomik sorunlar neticesinde 1834 TL karşılığı 632 dolar iken şuanda 483 dolara gerilemiştir. Yeni işe giren geçim derdi çeken ve GÖÇ YASASINA bağlı bir öğretmenin dahi bu sürede maaşı 244 dolar azalmıştır. Dövize bağlı olarak akaryakıt ürünleri, tüp gaz, elektrik, temel sağlık ve gıda ürünleri sürekli zamlanırken DPÖ rakamları ile oynanarak HP rakamları çok düşük gösterilmektedir. Alım gücünün bir yılda % 30’lara varan oranda gerilediği bir dönemden geçerken, hükümetin halkla dalga geçercesine zamlara devam etmesi ülkemizde infial yaratmaktadır.

Sendikalı olduğu için işten atılan çalışanları görmezlikten gelen, mali protokol görüşmelerini bütçe öncesi başlattım diye övünen ancak sonuçlandırmayan lakayıt bir anlayışla hükümetçilik oynanmaktadır. UBP-DP hükümeti bir yandan halkın büyük çoğunluğunu kölelik şartlarına mahkûm ederken, bir yandan da yapay gündemlerle halkın nefes almakta zorlandığını gizlemek istemektedir. Halkın alım gücü birçok kritere göre yarı yarıya düşmüştür. Sıkıntıda olmayan kesim yoktur. Muhalefet yapan sendikaların sesi kısılmak istenmektedir. Asgari ücretin sefalet ücretine dönüştürüldüğü, çalışanın alım gücünün % 30 azaldığı yoksulluğun kader haline getirildiği bu dönemde UBP-DP hükümeti ne yapıyor? Harçlara, elektriğe, tüp gaza, akaryakıta zam üstüne zam yapıyor.

  • Acilen döviz ve pahalılık karşısında önlem alınmalı, ya Euroya geçilmeli ya da döviz karşısındaki borçlar / harçlar sabit kura endekslenmelidir. Alım gücü düştüğünden mal ve hizmetler pahalılaşmamalı ucuzlamalıdır.
  • Vergi muafiyetleri yeniden düzenlenmelidir. Halkın % 15.4’ nün yoksulluk sınırı altında olduğu ülkemizde 4500 – 5000 TL gelir aralığında olan mükelleflerin tamamen vergi dışında tutulması; büyük kazançlar % 37 diliminin çok üzerine çıkarılması gerekmektedir.
  • İş, maaş garantisi için toplu sözleşmeli sendikacılık tüm iş yerlerinde yasal hale getirilmelidir.
  • Sağlık, eğitim gibi kamusal hizmetlerin niteliği artırılmalı fakir ve yoksul kitlelerin kolayca ulaşımına sunulmalıdır.
  • Asgari ücret ve göç yasası kapsamındaki ücretler reel asgari yaşam şartlarına yükseltilmeli, tamamen vergiden muaf tutulmalıdır.
  • HP hesaplamaları sepeti yeniden düzenlenmeli döviz dalgalanmalarını harçların mal ve hizmetlerin artışını yansıtacak şekilde katılımcılıkla yeniden gözden geçirilmelidir.

Biz yaratılan bu maskaralığın figüranı olmayacağız.

Sessiz kalmayacağız.

Gerçekleri söylemeye devam edeceğiz!

 

Saygılarımızla,

 

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurul a.

  newzpharmacy.com