TÜM YÜREĞİMİZLE FEDERASYON YOLUNDA BİRLİKTE – ΜΑΖΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ

0
194
Sevgili Kıbrıslı Rum kardeşlerimiz, bölünmüş adamızı yeniden birleştirmek ve Federal Kıbrıs Yolunda birlikte yürümek için bugün meydanlarda toplandık. Dünyayı saran pandemi belki bugün Kıbrıslılar olarak bizlerin farklı yerdelerde Federasyon istemcimizi haykırmaya mecbur etti ancak şu net olarak bilinmelidir biz istedikten sonra yarınlar bizimdir ve hiçbir güç bu adanın yeniden Federal bir çatı altında birleşmesini engelleyemecektir. Her iki toplumun liderlikleri kimi zaman farklı çözüm modellerini dillendirebilir, sözde garantör ülkelerden kimi zaman farklı sesler yükselebilir, önemli olan iki toplum olarak bizim ne istediğimizdir. Bize rağmen bu adayı ne Enosis ne de Taksim yapabilirler. Tüm gücümüzle bütün dünyaya hep birlikte haykıralım, BİZ KIBRISLILAR FEDERASYON İSTİYORUZ. Haykıralım ki, mesajımız en güçlü şekilde gereken tüm yerlere ulaşsın. Değerli kardeşlerimiz, bu toprakları geçmişte acının getirdiği gözyaşlarıyla hep birlikte doyurduk. Gelin hepimiz, dili, dini ve ırkı farketmeksizin bu toprakları barışın getireceği sevinç gözyaşlarıyla yeşertelim, hepimizin sevdası olan Kıbrıs’ımızı yeninden birleştirelim. Kıbrıs’ta barış engellenemez, bu yolda kimse bizim irademizin önüne geçemez!
Tüm yüreğimizle, Federasyon Yolunda Birlikte!
Aγαπητοί Ελληνοκύπριοι αδελφοί μας, συγκεντρωθήκαμε σήμερα στις πλατείες για να ενώσουμε ξανά το διαιρεμένο νησί μας και να περπατήσουμε μαζί στον δρόμο για μια Ομοσπονδιακή Κύπρο. Η πανδημία που κυριαρχεί σε όλο τον κόσμο μπορεί να ανάγκασε εμάς Κύπριους, να φωνάξουμε χωριστά την επιθυμία μας για Ομοσπονδία, αλλά θα πρέπει να είναι γνωστό σε όλους ότι αν το θελήσουμε το αύριο είναι δικό μας, και καμία δύναμη δεν θα μπορέσει να εμποδίσει την επανένωση αυτού του νησιού κάτω από μια ομοσπονδιακή στέγη. Μπορεί οι ηγεσίες και των δύο κοινοτήτων κατά διαστήματα να έχουν μιλήσει για διαφορετικά μοντέλα λύσης, το ίδιο και οι δήθεν εγγυήτριες χώρες, αλλά αυτό που έχει σημασία είναι αυτό που θέλουμε εμείς οι δύο κοινότητες. Χωρίς εμάς σε αυτό το νησί, ούτε ένωση ούτε ταξίμ μπορούν να κάνουν. Ας φωνάξουμε με όλη μας τη δύναμη να ακούσει ολόκληρος ο κόσμος, ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΚΥΠΡΙΟΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ. Ας φωνάξουμε ώστε το μήνυμά μας να φτάσει εκεί που πρέπει. Αγαπητοί μας αδέλφια, στο παρελθόν μαζί ποτίσαμε αυτά τα εδάφη με δάκρυα πόνου. Ελάτε όλοι μας, ανεξάρτητα από τη γλώσσα, τη θρησκεία και τη φυλή μας, να πρασινίσουμε αυτά τα εδάφη με δάκρυα χαράς που θα φέρει η ειρήνη και να επανενώσουμε την Κύπρο μας, η οποία είναι η αγάπη όλων μας. Η ειρήνη δεν μπορεί να εμποδιστεί στην Κύπρο, κανείς δεν μπορεί να εμποδίσει τη θέλησή μας! Με όλη μας την καρδιά, Μαζί στον Δρόμο για την Ομοσπονδία!

Ortak Bildiri – 24 Nisan 2021
Kıbrıs yine kritik bir dönüm noktasında. Kalıcı bir bölünme ve ilişkilerin gerilmesi tehlikesi yaşanmadan önce, her iki taraftaki siyasi liderlerin Federal bir çözüme yönelik açık veya gizli muhalefetlerini terk etmelerini ve BM Genel Sekreteri önerilerine olumlu ve net bir şekilde cevap vermelerini talep ediyoruz.
Liderlik tarafındaki siyasi irade eksikliğinin aksine, dikenli telin her iki tarafındaki Sivil Toplum’da koşullar tamamen farklıdır. Yaygın hayal kırıklığına rağmen, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar, İki bölgeli, İki toplumlu bir Federasyon temelinde yeniden birleşme ve barış isteği konusunda benzeri görülmemiş bir kararlılık göstermektedirler.
Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler birlikte harekete geçiyor ve kararlılıkla, her iki taraftaki mevcut liderliğin yarattığı negatif atmosferin ötesine geçerek, üzerinde anlaşmaya varılmış olan yeniden birleşme temelinde müzakerelerin yeniden başlatılması için acil ve belirgin olumlu adımlar atılmasını talep ediyorlar.
Kararlılıkla belirtiriz ki:
Barışçıl bir gelecek için mevcut tek seçenek, BM kararlarında tanımlanan siyasi eşitlik temelinde, İki bölgeli, İki toplumlu bir Federasyon çatısı altında yeniden birleşmektir.
Bugüne kadar elde edilmiş yakınlaşmalar ve BM Genel Sekreteri’nin Crans Montana’da masaya koyduğu 6 maddelik önerisi, tüm taraflar için ivedi olumlu gelişmelerin sağlanması yönündeki tek pragmatik seçenektir. Kıbrıslı Türkler’in tüm karar alma düzeylerine etkili katılım hakkına saygı duymak ve BM Genel Sekreteri tarafından önerilen yeni bir güvenlik düzenlemesini kabul etmek, bir anlaşmaya varılması için elzemdir.
Kuzey ve güney arasındaki tüm geçişlerin; geçiş noktalarında makul önlemler alınarak, adanın diğer kısımlarında olduğu gibi tüm gereklilikler uygulanarak, İki Toplumlu Sağlık Teknik Komitesi işbirliğini geliştirmesi için güçlendirilerek, derhal açılması gerekmektedir. Dayanışma ruhu içinde, önümüzdeki zor aylarda pandemiyle mücadele etmek için tüm alanlarda işbirliğinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Bu, fiilen bölünmüş ülkemizin her yerinde ticareti ve istihdamı artırmak ve Kıbrıslı Türk topluluğu üzerindeki mevcut olağanüstü koşullardan kaynaklanan olumsuz ekonomik yükü en aza indirmek için Yeşil Hat Tüzüğüne dayalı uluslararası pazarlara erişim anlamına gelmektedir.
Doğu Akdeniz’de, bölgede hüküm süren istikrarsız durumu körükleme eğiliminde olan tüm eylemlerden vazgeçilmesi, müzakere sürecinin sonuç vermesi için gerekli alan ve zamanı sağlamak adına elzemdir. Aynı zamanda, doğalgaz sahasının araştırılması ve geliştirilmesi ile ilgili çevresel konuların, mevcut etki ve risk minimizasyonu ihtiyaçları doğrultusunda dikkatlice yeniden değerlendirilmesi gerekmektedir.
BM Genel Sekreterini, Kapalı Maraş’ın 1974 öncesi sahiplerine geri verilmesi amacıyla, BM gözetiminde planlanması ve geliştirilmesi için uzmanlar ve temsilcilerden oluşan iki toplumlu teknik komiteye öneriler sunarak pratik adımlar atmaya çağırıyoruz.
Biz, Sivil Toplumu temsil eden Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütler, sivil hareketler ve kişiler olarak, bugüne kadar elde edilen yakınlaşmalara olan bağlılığımızı ve desteğimizi yeniden teyit ediyor ve bunların her iki taraf için de kabul edilebilir kapsamlı bir çözüm için çerçeve oluşturduğuna inanıyoruz. Her iki tarafın da yakınlaştığı ve defalarca teyit ettiği gibi, Çözüm’ün beraberinde, tek egemenliğe, tek uluslararası kimliğe ve tek vatandaşlığa sahip yeniden birleşmiş, iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyonu getirmesi gerektiğini yeniden vurgulamak istiyoruz. Bu yakınlaşmalar, Kıbrıs sorununun barışçıl çözümü yolundaki en değerli varlığını temsil etmektedir.
Üçüncü tarafların müdahalesinden arınmış yeniden birleşmiş bir ülke ve gelecek nesiller için barışçıl bir gelecek için, ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlanan siyasi eşitliğe sahip iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyona ulaşmaya yönelik çalışmalarımızı sürdürmeye kararlıyız. Yeniden birleşmiş barışçıl bir Kıbrıs, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesine katkıda bulunabilir. Böylece, üç ülke Doğu Akdeniz’de ve daha geniş alanda bir işbirliği modeli ve bir barış köprüsü oluşturabilir. Biz Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olarak bu ortak vizyonu paylaşıyor ve ülkemizin yeniden birleşmesi için ifade ettiğimiz ortak irademize saygı duyulmasını talep ediyoruz.
Kıbrıslı Rumlar ve Türkler, yeniden birleşmeye giden ortak yol üzerinde birlikte yürüyor ve her türden bölünmeye yol açacak tüm önerileri reddediyorlar. Birlikte yürümek, başarının özüdür!
PAYLAŞ
Önceki İçerikGörevimizin Başındayız
Sonraki İçerikKamuoyuna Duyuru