SENDİKALAR CUMHURİYETİ ONURLU İNSANLARIN CUMHURİYETİDİR

0
61

 

Sendikal özgürlüklere yönelik Sayın Beşir Atalay “sendika cumhuriyetini ortadan kaldıracağız” diyor. UBP ve AKP ye arkasını dayayarak Hükümet olmak isleyenlerin tutum ve niyetlerine karşı KTOEÖS örgütlü toplumun savunucusu olmaya devam edecektir.

Çünkü çağdaş insan örgütlü insandır, sendikalar veya örgütler bir amaca ulaşmak için kullanılan araçlardır. Örgütsüz toplumlar dağınık olurlar ve bir güç oluşturmazlar.  Bundan dolayıdır ki örgütlü azınlık örgütlü çoğunluğu boyunduruk altına alır. Bu yüzden örgütlenme Özgürlüğü temel haklar arasında yer almaktadır.

Kişi haklarının kaynaklandığı temel düşünce, bireyin devlete karşı korunmasını gerektirmiştir. Bunun içindir ki Anayasalar, mutlak iktidarı sınırlandırarak bireyi devlete karşı korumanın bir aracı olarak ortaya çıkmıştır ve bize sendikal hakkı bu anayasa vermektedir, bu hak insanlığın yüz yılardır verdiği mücadelenin ürünüdür. Sayın Beşir Atalay bu ne sizin nede işbirlikçileriniz istedi diye vazgeçilecek bir hak değil. Bu insanlığın onurudur.

İnsan onuru örgütlenme özgürlüğüdür. Örgütlenme özgürlüğünün yaşam hakkı ile yakın ilişkisi vardır. Çünkü yaşam hakkı ancak insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının gerçekleştirilmesi yoluyla kazanılabilir.

Biz onurlu insan sözünden, hak ve özgürlüklere sahip bir insanı anlarız, çünkü insanın onur ve erdemi hak ve özgülüklerine sahip çıkan insandır. Ya sizin için nedir?

Sendikalar yalnızca yaşama özgürlüğüne sahip çıkmıyor. İnsan onuruna yaraşır yaşam koşullarının bir insan hakkı olduğunun bilincindedir. Hak toplum içinde yaşayan insanların toplumdan alacağıdır. Sendikal örgütlenmenin amacı hakkın korunmasıdır.

Sendikalar cumhuriyeti onurlu insanların cumhuriyetidir. Biz burada doğduk ve onurumuz için savaştık ve savaşacağız. 

    Sendikal örgütlerin doğasının ne olduğunun bilincindeyiz, temel insan haklarının korunması ve örgütü toplumun insan onurunu ile yaşamasının temeli olduğunun sorumluluğunu taşıyoruz. Sayın Beşir Atalay söylediklerini bir kez daha düşünmeli ve insanlıktan özür dilemelidir.

Çünkü biz insan onuruyla yaşamak istiyoruz. Bunun için örgüte ve örgütlülüğe ihtiyacımız vardır.

 

 

 

                                                                                        Mehmet TAŞKER

                                                                                          Genel Sekreter

                                                                                        Yönetim Kurulu a.