ÖYAK ve KTOEÖS Uzaktan Eğitime Erişemeyen Çocuklarımıza Destek Kampanyası Başlattı

0
996

Sendikamız ve bankamız Öyak , uzaktan eğitime erişemeyen çocuklarımıza  imkan sağlamak üzere 100 bin TL bağış yaparak cihaz alımı yapacaktır. Bakanlığınızın bu durumda olan tüm çocukları tespit ederek bu imkanı sağlamanın birincil görevi olduğunu hatırlatır, tüm toplumumuza, işadamlarına, gereksiz yere seçim harcaması yapan siyasi parti ve adaylara bağışta bulunmaları çağrısı yaparız. Öyak bankasında açılan ;

 

Hesap adı: Eğitimde Dayanışma Hesabı
Hesap no: 01-304-51
Uban no: CT96120000730000130400000051

Eğitim Bakanı Sayın Nazım Çavuşoğlu katıldığı bir televizyon programında uzaktan eğitim ile ilgili yine pembe tablolar çizmiş gerçekleri halkın bilgisine getirmekten kaçınmıştır.

 

Sayın Bakana soruyoruz;

1. Okullarımızda uzaktan eğitime bilgisayarı, interneti olmadığından erişemeyen hala daha tespit etmediğiniz kaç öğrencimiz vardır? Bu öğrencilerimize gerekli altyapıyı, anayasal göreviniz olan eğitimde eşit erişebilirlik imkanını hangi bütçeyle nasıl sağlayacaksınız?

2. 1 Temmuz’dan itibaren Covid-19 ithal edilen ülkemizde vaka sayıları artış göstermektedir. Bu durumun geleceği net iken uzaktan öğretim için neden yeterli ve gerekli hazırlığı yapmadınız?

3. Eylül ayında aklınız başınıza geldiğinde el yordamıyla hazırlık yapmaya çalışmadınız mı? Bu konuda önce her okulu kendi çözümünü üretmeye mecbur etmişken şimdi yarım yamalak hazırladığınız sisteme okulları dahil etmeye çalışmıyor musunuz? Yarattığınız bu kaosla öğretmenler, okul yöneticileri, denetmenler ve veliler ne yapacağını bilmez durumda değil midir?

4. Okullara yeterli temizlik ve hijyen malzemeleri göndermeyerek süreklilik arz etmesi gereken bu durumun sorumluluğunu olmayan bütçeyle okul idarelerinin sırtına yüklemediniz mi?

5. Okulların açılması durumunda taşımacılığın nasıl yapılacağını belirlemeyip bu konuyu da okul idarelerine havale etmediniz mi?

6. Uzaktan eğitimle ilgili düzenlenmesi gereken bazı tüzüklerle ilgili çalışma yapmayı ne zaman gündeminize alacaksınız?

Sayın Bakan,

Sorduğumuz bu sorulara halkın önünde cevap vermenizi bekliyoruz. Her şey yolundaymış gibi halkı kandırmaktan, şov ve reklam yapmaktan vazgeçin.

Büyük özveriyle nerdeyse 24 saat on-call olan ve çocuklarımıza erişmeye çalışan tüm öğretmenlerimize teşekkür eder, saldım çayıra mevlam kayıra günü kurtarmaya çalışan eğitim bakanlığını göreve davet eder bu dönem için gerekli hazırlık donanım ve organizasyonu yapma görev ve sorumluluğunun kendilerinde olduğunu bir kez daha hatırlatırız.

                                                                                                    Selma Eylem

                                                  KTOEÖS Genel Sekreteri

                                                                                                       Yönetim Kurulu (a.)

 

ÖYAK Yönetim Kurulu Asbaşkanı Çiğeltem Arifoğlu’nun  basın açıklaması için lütfen Tıklayınız ; OYAK- KTOEOS Basın Açıklaması

Orta eğitimde bazı okullardan uzaktan eğitime katılamayan öğrenci sayısı için  lütfen Tıklayınız ; Orta eğitimde bazı okullardan uzaktan eğitime katılamayan öğrenci sayısı