‘Külliye projesine HAYIR!” “Hediye değil, İRADE!”

0
201

Külliye projesine ‘hayır’ diyen sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler olarak 27 Eylül 2022, Salı günü, “Hediye değil, İRADE” sloganıyla şok eylem gerçekleştirildi.

Barolar Birliği, Tabipler Birliği ile Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendis Odaları’nın organize ettiği eylemde, Kermiya Çemberi’nde toplanılarak yürüyüş gerçekleştirildi, ardından külliye projesinin yapılması planlanan alanda toplanılarak külliyeye karşı insan zinciri oluşturuldu.

Kıbrıs Türk Toplumu olarak Külliyeye nasıl dur denileceğini tartışmak amacıyla siyasi örgütler, 29 Eylül Perşembe günü, saat 18.00’de Lefkoşa Kızılbaş Parkı Amfi Tiyatro’da halka açık bir toplantı düzenliyor.


Eylemde konuşan Tabipler Birliği Başkanı Özlem Gürkut, pandemi döneminde ülkenin karanlıkta kaldığını, sivil toplum örgütlerinin çabasıyla kötü günlerin aşıldığını söyledi.

Bu dönemin içinde ve sonunda hastaların ilaç bulamaz, hastanelerde yatak bulamaz halde olduğunu kaydetti.

Toplumun talebinin, külliye olmadığının altını çizen Gürkut,  burada bir insan Zinciri oluştururken herkesin vicdanının rahat olacağını, yöneticilerin toplumun ihtiyaçlarına kulak vermesi adına bu eylemi gerçekleştireceklerini ifade etti.

Gürkut, taleplerinin inşaatın durması olduğunu dile getirdi.

Konuşmanın ardından uzun süre “Kıbrıs’ta külliye istemiyoruz” sloganları atıldı.


Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Başkanı Tunç Adanır, dışardan gelen dayatma projelerin kabul edilemez olduğunu dile getirdi, bu tip projelerin karşısında olduklarını kaydetti.

Adanır, külliyenin topluma uygun olmadığını, siyasi iradenin bu konuda gereken iradeyi gösteremediğini söyledi.

“Böyle bir projeyle ilgili 4 odamıza vize başvurusu yapmadı. Vize almayan bir bina gayrı yasaldır. Önce hükümet edenler yasaya uymalıdır” diyen Adanır, sürecin takipçisi olunacağını belirtti.

Adanır, bu ülkede her gün devlet eliyle gayrı yasal adımlar atıldığına dikkat çekerek, “hükümet edenleri doğru yola getirmek için çaba göstereceğiz” dedi.

 

Kaynaklar: Yenidüzen – Özgür Gazete