KTOEÖS, KTÖS, KAMU-İŞ: “Eğitimde Yaşanan Bu Kaosa DUR Demenin Zamanı Gelmiştir!”

0
243
27 Ekim 2022 Perşembe günü saat 11:30’da, Eğitim Bakanlığı önünde, KTOEÖS, KTÖS ve Kamu-İş olarak, eğitimde yaratılan kaosla ilgili ortak basın açıklamamız gerçekleştirildi.

Ortak Basın Açıklaması Metni:
Okullarımızın açıldığı ilk günden beridir eğitimde yaşanan sorunlar artarak devam etmektedir. Eğitim Bakanlığı sorunlara çözüm bulmak bir yana, sorunları kaotik bir boyuta getirmektedir.
Yaz aylarında öğretmenlerle başlayan anti-demokratik ve despot uygulamalara, okul çalışanları da eklenmiştir. Paydaşlarla diyalog yoluyla çözüm bulmak yerine, inatla ben yaparım olur zihniyetiyle eğitim yönetilmeye çalışılmaktadır.
Öğretmenlerle ilgili yasalar, öğretmenlerle istişare edilmeden ve öğretmenlere rağmen polis zoruyla değiştirilmek istenmektedir.
Okullarda yaşanan gerçek sorunlar göz ardı edilmekte, geleceğe dönük hayali söylemler ile bugün yaşanan eğitim sorunları gizlenmektedir.
Okullarda çalışan personelin hakları ellerinden alınmak istenmekte, öğrencilerin sağlığını tehlikeye atmak pahasına sorunlar çözülmemektedir.
Eğitimin yönetimi ve denetimi o kadar başıboş kalmıştır ki, bir çocuğun cinayetine adı karışmış kişiler bile okullara hademe olarak atanabilmiştir.
Eğitimde yaşanan bu kaosa dur demenin zamanı gelmiştir.
Kaosu yaratanların, kaosu çözmesi mümkün değildir.
İstifa etmek ve toplumun önünü açmak da bir erdemdir.
Okullarda örgütlü üç sendika olarak öğretmeni hedef gösteren, öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştıran, okullarımızdaki çalışanların düşük ücretle, güvencesiz ve kadrosuz olarak sömürülmesine ortak olan Eğitim Bakanını istifaya davet ediyoruz.