İşbirlikçi Hırsızlara Boyun Eğmeyeceğiz!

0
237

26 Temmuz 2023, Çarşamba günü saat 09:00’da Başbakanlık Bilgi Edinme, Değerlendirme Kurulu önünde, saat: 10:00’da ise Eğitim Bakanlığı önünde “İşbirlikçi Hırsızlara Boyun Eğmeyeceğiz”  konu başlıklı basın açıklamalarımız ve protesto eylemimiz gerçekleşti.

26 Haziran 2023 tarihinde üyelerimizin Maliye Bakanlığı’na sendikamızın Mayıs ayında gerçekleştirdiği grevler için yapılan kesintilere yönelik bireysel izahat talebi dilekçelerinin verilmesi sonrasında Maliye Bakanlığından gelen yanıtla adresin Eğitim Bakanlığı olduğu söylenmiş, bunun ardından 1.493 adet dilekçe 26 Temmuz 2023 tarihinde Eğitim Bakanlığına teslim edilerek Bakanlık önüne siyah çelenk bırakıldı.


 


Basın açıklamasında KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem, Maliye Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenin grev haklarını çaldığına vurgu yaptı, yapılan haksızlıklara karşı mücadeleye devam edileceğini söyledi.

Başkanımız Selma Eylem Milli Eğitim Bakanlığı önünde yaptığı açıklamada, Bilgi Edinme ve Değerlendirme Kurulu’na öğretmenlere yapılan kesintiler için hazırlanan dilekçelerin verildiğini dile getirerek, öğretmene yapılan haksız saldırının yaklaşık bir yıl önce başladığını belirtti.

Öğretmenin verdiği mücadele kapsamında yapılan grevler sonucunda Maliye Bakanlığı ve Eğitim Bakanlığının grev hakkımızı çaldığını söyleyen Eylem, Usulsüz, haksız, greve katılan, katılmayan raporlu olan veya saatlik kesinti olması gerekirken kesmesi gereken miktardan iki katı fazla keserek ben yaparım olur AKP zihniyetini hayata geçirerek haksız yere kesintiler yapılmıştır. dedi.

Yapılan kesintiler konusunda hem hukuki hem de eylemsel mücadeleyi sürdüreceğimizi dile getiren Eylem, öğretmenler tarafından Maliye Bakanlığına yüzlerce dilekçe verilerek, kesintinin nedenleri ve kriterlerinin sorulduğunu fakat Maliye Bakanlığı’nın tek bir yazı yazarak bu konudaki muhatabın Eğitim Bakanı olduğuna işaret ettiğini vurguladı.

Selma Eylem, öğretmenlerimize ve sendikalarımıza saldırı nedenlerinin bir bir ortaya çıktığını belirterek, eğitim aracılığıyla gericileştirme yapılmaya çalışıldığını ve özellikle Kur’an kurslarının örgün eğitimin bir parçası haline getirilmeye çalışıldığını söyledi. Eylem, “Bizzat Eğitim Bakanlığı aracılığıyla bu kurslar yasal hale getirilmeye çalışılıyor ve 18 yaşın altındaki çocuklarımız Kur’an kurslarına gönderiliyor.” dedi.

Milli Eğitim Yasası, Anayasa ve BM Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin yok sayılarak suç işlendiğini dile getiren Eylem, Kur’an kurslarına izin verilen yazının bizzat Eğitim Bakanlığı’ndan çıktığını belirtti.

Eylem, çağdaş, laik ve bilimsel eğitimin bilimin savunucusu ve öğreticisi olan öğretmenlerimize ve sendikalarımıza saldırının nedenlerinin ortaya çıktığını ifade ederek, öğretmenlerimizin ve sendikalarımızın dayatmalara karşı verdiği mücadelenin devam edeceğini kaydetti.

“Eğitim Bakanlığı’nı yasa dışı kesintiler ve yasa dışı uygulamalar yaptığından dolayı Maliye Bakanlığı’nın da işbirlikçi olmasından dolayı protesto ediyoruz, her türlü haklarımızı hukuki yollarla arayacağız.”


Gökçebel: “Eylül ayında okullar nasıl açılacak?”

KTOEÖS Genel Sekreterimiz Tahir Gökçebel de basın açıklaması ve protesto eylemimizde yaptığı konuşmasında, Eylül ayında okulların nasıl açacağını sordu.

Fakirleştirilen, alım gücü sıfırlanan ve günden güne fakirliğe itilen halkımızın özellikle kamu okulları ve sağlıktan beklentisinin artmakta olduğunu kaydeden Gökçebel, kamu okullarının güçlendirilmesi, bu okulların altyapısı güçlendirilerek öğretmen ihtiyaçlarının giderilmesi gerektiğini söyledi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kamu okullarına yatırım yapmadığını belirten Gökçebel, ayrıca öğretmen münhal ve istihdamların da doğru yapılmadığına vurgu yaptı.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitimde tam güne geçeceğini söylediğini fakat münhallerin ihtiyacın yarısı kadar açılmaya çalışıldığını dile getiren Gökçebel, “dinselleştirilen ve içi boşaltılan eğitim sisteminde alınan talimatla laikliğin ve okulların eğitimin gelişmesine saldırı yapıldığını” belirtti.

Konuşmaların ardından sendika Yönetim Kurulumuz Eğitim Bakanlığının kapısına siyah çelek bıraktı.

 

Yardımcı kaynaklar: Yenidüzen & Özgür Gazete