Hazırlık Ödenekleri ve Ülkedeki Enflasyonun Yarattığı Yıkım ile İlgil Maliye Bakanlığında Basın Açıklaması

0
333

2 Aralık 2021, Perşembe günü KTOEÖS – KTÖS olarak Maliye Bakanlığı önünde, Hazırlık Ödenekleri ve ülkedeki enflasyonun yarattığı yıkım ile ilgili basın açıklaması yapıp, Maliye Bakanlığı’na mektup verildi.


                             

ORTAK BASIN BİLDİRİSİ

Yaşanan Covid-19 felaketini fırsata dönüştürerek, kendi yandaş sermayedarlarını desteklemeyi öncelik gören Tatar-UBP-DP Hükümeti, Türk Lirası’nın erimesi, alım gücünün düşmesi konusunda adım atmazken, yasal sorumluluklarını da yerine getirmeyerek, saltanat sürmeye devam etmektedir.

Pandemiyi fırsat bilerek, pandemi oteli adı altında kendi yandaşlarına yüz milyonlar aktaran, cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yüzlerce gereksiz istihdam yapan, görev yerine gitmeyen yandaş memura, öğretmen ve işçilere gereksiz maaş ödeyen, teşviklerle ganimetçi sermayeyi destekleyen, 7’si Türkiye’de ve 19’u ise farklı ülkelerde toplamda 26 yerde partizanca görevlendirilen kişilere aylık 4,000 Euro maaş ödeyen, kara para aklamak için anayasaya aykırı olarak kanun gücünde kararname geçiren, yolsuzluk ve usulsüzlük yapanları koruyan, KIB-TEK’in akaryakıt ihalelerine fesat karıştıran, 5 aydır öğrencilerin burslarını yatırmayan, büyük sermayeden vergi almak için hiçbir çalışma yapmayan, vatandaş yiyecek ekmek bulamaz ve zamlar altında ezilirken, saray yapmak için girişim yapan Tatar-UBP-DP Hükümeti, yasa gereği ödemesi gereken “Ders Yılı Hazırlık Ödeneği’ni” vermekten kaçmaktadır.

Ekonomiyi düzelteceğiz yalanı ile 2008 yılında “Tek Tip Sosyal Güvenlik Yasası’nı” geçirerek, maaşları %40 azaltarak Göç Yasası’nı uygulayanlara soruyoruz;

  • Bu yasaları dayatan Türkiye hükümetlerinin talimatlarını yerine getirdiniz de ne oldu? Ekonomiyi mi düzelttiniz?
  • Kişi başı milli gelir olarak 25,000 Dolar’a ulaştınız mı? “Türkiye’den en iyi parayı biz alırız” diyen sizler, savunma bütçesi için bile para vermeyen Türkiye hükümetlerinin bu tavrını gizleyip askeri ödemek için borçlanmadınız mı?

Tüm bu gerçekleri gizleyerek siyaset yapmaya çalışan, Tatar-UBP-DP hükümetinin tek derdi seçim ve koltuk sevdasıdır. Vatandaşını zamlar ve döviz borçları altında ezen bu biatçı anlayışın, öğretmeni “dilenci” olarak görmesine asla izin vermeyeceğiz.

Bilinmelidir ki, öğretmen ders verir!

 

      Ozan ELMALI                                                                Şener ELCİL

     KTOEÖS Başkanı                                                      KTÖS Genel Sekreteri


02 Aralık 2021

Sn. Dursun Oğuz

KKTC Maliye Bakanı,

Öğretmenler Yasasının 100. Maddesinde emrettiği gibi “Öğretmenlere her yıl Eylül ayında Hazırlık Ödeneği” verilmesi yasal bir zorunluluktur. Bu çerçevede 2020-2021 bütçesinde Hazırlık Ödeneği ayrılmış olmasına rağmen bu ödeme öğretmenlerimize yapılmamış olup, başka harcamalarda kullanılmıştır. Bu ödemeyi yapmadığınız için suç işliyorsunuz. Konu ile ilgili yaptığımız tüm girişimlere, uyarılara ve tarafınızla yazılı görüşme talebimize dönüt vermeyerek bu ödemeyi yapmadınız.

Covid 19 Salgını nedeniyle yaşanan sıkıntıları da dikkate alarak konuya anlayış ve hoşgörü ile yaklaşmamıza rağmen kayıtsız kalmanız nedeniyle çalışan tüm öğretmenler adına teker teker dava dosyalanacağımızı, davalar sonunda devletin dava masrafı ödemek durumunda kalarak zarar uğratılmasından da sorumlu olacağınızı saygılarımızla tarafınıza bildiririz.

 

       Ozan ELMALI                                                                Şener ELCİL

     KTOEÖS Başkanı                                                      KTÖS Genel Sekreteri