Emekliye Ayrılacak Olan Üyelerimiz Hk.

0
82

Değerli Üyelerimiz;

  • Emeklilik dilekçesi okul müdürlüğüne veya kadrosunun bağlı olduğu MEB ilgili daire müdürlüğüne verilir.
  • Dilekçenin yanında Doğum belgesinin orijinali, kimlik kartının fotokopisi ve (Erkekler için) Asal şubeden alınmış (3 kopya) onaylanmış askerlik hizmet süresi belgesi. Bu belgeyi almak için kimlik kartı ile Asal şubeye önceden başvurulmalıdır.
  • MEB kişinin emeklilik başvuru dosyasını MALİYE BAKANLIĞI Hazine ve Muhasebe Dairesi- Emeklilik Şubesine gönderir. Emeklilik Şubesindeki işlemlerin hızlanması için, kişi bireysel olarak:
  • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bağlı İhtiyat Sandığı Dairesi’nden kamudaki (geçici öğretmenlik veya diğer) hizmet süresini bildiren belgeyi almalı,
  • Maliye Bakanlığı Gelir ve Vergi dairesinin Paye bölümünden vergi borcunun olmadığına dair belgeyi alarak Maliye Bakanlığı Emeklilik şubesine teslim etmelidir.
  • Kişinin emekliliğe başvuru dosyası tamamlandıktan sonra Maliye bakanlığı tarafından Personel dairesine ve Sayıştay başkanlığına gönderilir. Personel dairesi ve Sayıştay başkanlığından yapılacak inceleme tamamlandıktan sonra Maliye bakanlığına dönüt verilir. Bu süreç Maliye bakanlığından takip edilmelidir.

NOT: Emeklilik başvurusu yaptığınız yılın sonrasındaki yıl (Ocak ayı içinde) Maliye Bakanlığı Vergi Dairesi Paye Bölümü’ne (Lefkoşa) maaşınızdan kesilen gelir vergisi iade talebi yapmanız gerekmektedir. Yapılan vergi kesintisi 1 yıllık olduğundan emeklilik sonrası yapılan kesinti fazladan yapılmış olup, kesinti iadesi hakkınız olacaktır. Ancak emeklilik sonrası, sosyal sigorta yatırımları yapılan herhangi bir işte çalışılması halinde bu haktan yararlanmaları mümkün olmayacaktır.

 

Ahmet KARAOĞULLARI

Mali Sekreter

Yönetim Kurulu (a.)