Dünya Sendikalar Federasyonuna üye Kıbrıslı örgütler olarak 1 Eylül Açıklaması

0
106

Dünya Sendikalar Federasyonu (WFTU) üyesi Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum sendikalar olarak 29 Ağustos 2023 tarihinde Lefkoşa BM ara bölgede bulunan Dayanışma Evinde 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne yönelik ortak basın toplantısı gerçekleştirdik. 


ORTAK AÇIKLAMA

1 EYLÜL 2023

1939’da Nazi Almanya’sının tüm insanlığa karşı saldırısını başlattığı gün olan 1 Eylül’ü Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) hem Nazizm’in ve faşizmin milyonlarca kurbanının anısına hem de emperyalist saldırganlığın sonuçlarını hatırlatması için Sendikaların Barış için Küresel Eylem Günü olarak ilan etmiştir.

Halklara ve barış içerisinde yaşama haklarına yönelik büyük tehlikeler ve tehditler nedeniyle uluslararası eylem günü günümüzde daha da fazla önem kazanmaktadır. Dünyamız enerji kaynaklarını ve pazarlarını kontrol etmeye yönelik rekabetlerin, müdahalelerin ve silahlı çatışmaların keskinleşmesiyle karşı karşıya bulunmaktadır.

Artan saldırganlıklar, gerilimler ve yaptırımlar insanlığı yeni bir silahlanma yarışına doğru itmektedir. Emekçilerin yaşam koşullarını kötüleştiren neoliberal politikalarla, yoksullaşmayla, pahalılık ve enflasyonla karşı karşıya oldukları bir dönemde, hükümetlerin kaynakları sağlığa, eğitime ve sosyal yardıma yönlendirilmesi gerekirken, askeri harcamaları arttırdığı görülmektedir. Askeri harcamaların ve silahlanmanın arttırılması insanlık için çözüm değildir; tam aksine gerilimleri tırmandırmakta ve dünya barışını tehlikeye atmaktadır.

Genel bir savaş ve nükleer silahların kullanılması tehlikesi artık görünür durumdadır ve bunun sonuçları tüm dünya için çok yıkıcı olacaktır.

Çevrenin kâr amaçlı kontrol dışı sömürüsünden kaynaklanan iklimsel değişiklikler ve aşırı hava olayları tüm dünyada sosyal ve ekonomik eşitsizliklerin daha da artmasına yol açmaktadır. Bu durum milyonlarca insanı göç etme ve mülteci olma yönünde zorlamaya devam etmektedir.

Barışın savunulması, NATO’nun ve tüm askeri ittifakların dağıtılması, savaşların ve müdahalelerin olmayacağı bir dünya için mücadelede Kıbrıs sınıf sendikacılığı hareketi sesini tüm dünya emekçileriyle birleştirmektedir. NATO halkların egemenliğine ve haklarına saygı göstermeyen ve emperyalist savaşlarla bağlantılı olan saldırgan bir örgüttür.

NATO ile müttefiklerinin emperyalist planlarının sonuçlarını neredeyse elli yıldır yaşayan Kıbrıslı emekçiler savaşlarla sınanan tüm halklara desteklerini ifade etmekte, uluslararası hukuk ihlallerini kınamakta ve Ukrayna’daki savaşa derhal son verilmesini ve uluslararası hukuka dayalı barışçıl bir çözüm bulunmasını talep etmektedirler.

Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için Kıbrıs emekçilerinin ortak mücadelesi tüm dünya halklarının dünya barışı için verdiği geniş mücadelenin bir parçasıdır.

Örgütlerimiz, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmasına yönelik görüşmelerde süregiden durgunluktan ve diyaloğun yokluğundan duydukları yoğun endişeyi dile getirmektedirler. Ayrıca BM kararlarını ihlal eden, iki taraf arasındaki havayı dinamitleyen ve diyaloğun yeniden başlaması perspektiflerinin altını oyan yeni oldubittilere yol açan hareketlere karşı olduklarını da belirtiyorlar.

İki lideri, Kıbrıs sorununun BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin olacağı iki bölgeli iki toplumlu federasyon biçiminde çözümüne bağlılıklarını elle tutulur bir biçimde yeniden teyit etmeye çağırıyoruz. Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmeler Crans Montana’da kalınan yerden ve BM Genel Sekreteri’nin çerçevesi ile bugüne kadar varılan yakınlaşmalar kabul edilerek derhal yeniden başlatılmalıdır.

Bu uluslararası eylem günü vesilesiyle yaptığımız ortak açıklamamızla, taksimle uzlaşmayacağımız mesajını bir kez daha verirken, barışın hâkim olması ve vatanımızın yeniden birleşmesi için ortak mücadelemizi sürdürme kararlılığımızı yinelediğimizi vurguluyoruz.

BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon çerçevesinde Kıbrıs sorununun adil ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözümü için; Kıbrıslılara hizmet edecek ve ülkemizi tüm bölgemiz için bir barış ve güvenlik köprüsü haline getirecek, askersizleştirilmiş ve bağımsız bir devlet için ortak mücadelemizi sürdürme kararlılığımızı yinelediğimiz mesajını veriyoruz.

Silahlanmaya ve emperyalist müdahalelere karşı çıkıp, sağlık, eğitim ve sosyal güvenliğe daha fazla harcama yapılması için, barış ve yeniden birleşme hedefiyle ortak mücadeleye devam edeceğimize dair güçlü bir mesaj vermek için tüm emekçileri 1 Eylül onuruna yapılacak etkinlikte bizimle birlik olmaya çağırıyoruz.


ΚΟΙΝΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΗΝ 1 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2023

Η Παγκόσμια Συνδικαλιστική Ομοσπονδία ΠΣΟ καθιέρωσε την 1η Σεπτεμβρίου, μέρα έναρξης της  επίθεσης της ναζιστικής Γερμανίας κατά της ανθρωπότητας το 1939 ως Παγκόσμια   μέρα δράσης των Συνδικάτων για την ειρήνη στην μνήμη  των εκατομμυρίων θυμάτων του ναζισμού και του φασισμού αλλά και για να θυμίζει τις συνέπειες της ιμπεριαλιστικής επιθετικότητας.

Η  διεθνής μέρα δράσης  αποκτά ακόμη περισσότερη σημασία εξαιτίας των τεράστιων κινδύνων και απειλών για τους λαούς και το δικαίωμα τους να ζουν ειρηνικά. Ο κόσμος βρίσκεται αντιμέτωπος με την όξυνση των ανταγωνισμών, των ένοπλων συγκρούσεων  και των επεμβάσεων  με σκοπό τον έλεγχο των πηγών ενέργειας και των αγορών.

Η αυξανόμενη επιθετικότητα, οι εντάσεις  και οι κυρώσεις   ωθούν την ανθρωπότητα σε μια νέα κούρσα εξοπλισμών. Σε μια περίοδο που  οι εργαζόμενοι είναι αντιμέτωποι με  τις νεοφιλελεύθερες πολιτικές, την φτώχεια,  την ακρίβεια και τον πληθωρισμό που σαρώνουν το βιοτικό τους επίπεδο, οι κυβερνήσεις αντί για την  διοχέτευση πόρων στην υγεία, την παιδεία και την κοινωνική πρόνοια αυξάνουν  τις  δαπάνες για  στρατιωτικούς  εξοπλισμούς. Η αύξηση των στρατιωτικών δαπανών  και οι εξοπλισμοί  δεν αποτελούν την λύση για την ανθρωπότητα,  αλλά αντίθετα  κλιμακώνουν τις εντάσεις  και θέτουν σε κίνδυνο  την παγκόσμια ειρήνη.

Ο κίνδυνος ενός γενικευμένου πολέμου και της χρήσης πυρηνικών όπλων είναι πλέον ορατός  και οι συνέπειες θα είναι καταστροφικές για ολόκληρο τον κόσμο.

Επιπρόσθετα οι κλιματικές  αλλαγές και τα ακραία καιρικά φαινόμενα   εξαιτίας  της ανεξέλεγκτης εκμετάλλευσης  του περιβάλλοντος  με σκοπό το κέρδος επιδεινώνουν τις κοινωνικές και οικονομικές ανισότητες σε ολόκληρο τον πλανήτη.  Αυτές οι καταστάσεις  εξαναγκάζουν εκατομμύρια ανθρώπους στην προσφυγιά και την μετανάστευση.

Το ταξικό συνδικαλιστικό κίνημα της Κύπρου ενώνει την φωνή του με τους εργαζόμενους όλου του κόσμου στον αγώνα για την υπεράσπιση της ειρήνης και για την διάλυση του ΝΑΤΟ και όλων των στρατιωτικών συνασπισμών, για ένα κόσμο χωρίς πολέμους και επεμβάσεις. Το ΝΑΤΟ είναι ένας επιθετικός οργανισμός που δεν σέβεται την κυριαρχία και τα δικαιώματα των λαών και συνδέεται με τους ιμπεριαλιστικούς πολέμους.

Οι Κύπριοι εργαζόμενοι,   που   εδώ και σχεδόν πενήντα χρόνια βιώνουν  τα αποτελέσματα των ιμπεριαλιστικών σχεδιασμών του ΝΑΤΟ και των συμμάχων τους,  εκφράζουν τη συμπαράσταση τους στους λαούς που δοκιμάζονται από τον πόλεμο, καταδικάζουν  την παραβίαση του Διεθνούς δικαίου και απαιτούν  τον άμεσο τερματισμό του πολέμου στην Ουκρανία και  την    εξεύρεση ειρηνικής λύσης στη βάση του Διεθνούς δικαίου.

O κοινός αγώνας των εργαζομένων  της Κύπρου για επίλυση του κυπριακού προβλήματος και επανένωση της Κύπρου είναι μέρος του ευρύτερου αγώνα των λαών του κόσμου για παγκόσμια ειρήνη.

Οι οργανώσεις μας εκφράζουν την έντονη ανησυχία τους για την μακροχρόνια στασιμότητα και την απουσία διαλόγου για εξεύρεση λύσης στο κυπριακό πρόβλημα.   Σημειώνουν  την αντίθεση τους σε ενέργειες που παραβιάζουν τα ψηφίσματα του ΟΗΕ, απότοκο της στασιμότητας στις διαπραγματεύσεις, που δημιουργούν νέα τετελεσμένα και που δυναμιτίζουν το κλίμα ανάμεσα στις δυο πλευρές και υποσκάπτουν τις προοπτικές για επανέναρξη του διαλόγου.

Καλούμε τους δυο ηγέτες έμπρακτα να επαναβεβαιώσουν την προσήλωση τους στην μορφή λύσης του κυπριακού στην Δ.Δ.Ο με πολιτική ισότητα όπως αυτή καθορίζεται στα ψηφίσματα του ΟΗΕ.   Οι συνομιλίες για το κυπριακό θα πρέπει να επαναρχίσουν άμεσα  από το σημείο που έμειναν στο Κράν Μοντανά με αποδοχή του πλαισίου του Γ.Γ. και των μέχρι σήμερα συγκλίσεων.

Με την ευκαιρία της διεθνούς μέρας δράσης για την ειρήνη  με την κοινή μας διακήρυξη στέλνουμε ακόμη μια φορά το μήνυμα   ότι   δεν θα συμβιβαστούμε με την διχοτόμηση και επαναλαμβάνουμε την δέσμευση μας για συνέχιση του κοινού μας αγώνα για την επικράτηση της ειρήνης και για την επανένωση της πατρίδας μας.

Για δίκαιη και αμοιβαία αποδεχτή λύση του κυπριακού στο πλαίσιο μιας διζωνικής, δικοινοτικής ομοσπονδίας, με μια κυριαρχία, μια ιθαγένεια και μια διεθνή προσωπικότητα, με πολιτική ισότητα όπως ορίζεται στα ψηφίσματα του ΟΗΕ.   Για ένα κράτος αποστρατικοποιημένο και ανεξάρτητο που να εξυπηρετεί τους Κύπριους και που θα μετατρέψει την χώρα μας σε γέφυρα ειρήνης και ασφάλειας για ολόκληρη την περιοχή μας.

Καλούμε όλους τους εργαζόμενους  να ενωθούν μαζί μας στην εκδήλωση που θα γίνει προς τιμή της 1η Σεπτεμβρίου,  για περισσότερες δαπάνες για την υγεία, την παιδεία και την κοινωνική ασφάλιση, ενάντια στους εξοπλισμούς και τις ιμπεριαλιστικές επεμβάσεις,  για να δώσουμε βροντερό μήνυμα ότι συνεχίζουμε  τον κοινό αγώνα με στόχο την ειρήνη και την επανένωση.