Çağdaş Laik Demokratik Eğitim ve Toplum Yapımızın Dönüştürülmesine İzin Vermeyeceğiz

0
221

Tüm kurullarımız, eylem komitemiz ve görev bekleyen öğretmenlerimizle birlikte 27.12.2017 tarihinde 15:00’te Meclis önünde pankartlı eylemimizi gerçekleştirdik.

  • Nitelikli, bilimsel, laik eğitim için
  • Çağdaş, demokratik toplum için
  • Saygın, aydın, özgür öğretmen için
  • İnsanca bir geçim ve yaşam için

Mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha hep birlikte ortaya koyduk.

Eylemde okunan basın bildirisi metni:

Sendikamız yıllardır ülkemizde her alanda mevcut olan dayatmalar ve bunların uygulanması için sürdürülen yanlış hükümet politikalarına karşı mücadele etmektedir. Ekonomik alanda dayatma paketler, sosyal güvenlik yasası, göç yasası, siyasi, sosyal, kültürel, nüfus, çevre ve eğitim alanında sürdürülmekte olan dayatmalar, su, elektrik ve özelleştirme politikaları, ilahiyat, koordinasyon ofisi, din işleri yasası, Çanakkale kampı, kardeş okul projesi, işsiz öğretmenlerimizi istihdam yerine öğretmen getirilip görevlendirme dayatması, kamusal hizmetlere yatırım yapılmayarak bitirilmesi, emeğin dönüştürülmesi, halkın fakirleştirilmesi, asgari ücretlinin yaşayamayacak duruma getirilmesi, dövizin yükselmesi, mal ve hizmetlerin pahalılaşması karşısında önlem almak yerine acı reçetelerin daha da uygulanması ve devletin tüm yurttaşlarına parasız kaliteli eğitim sorumluluğunu yerine getirmesi gerekirken Suudi Arabistan bankası tarafından maddi destek alan vakıflar aracılığıyla ideolojik temelde sürdürülmesine arazi kiralayarak olanak tanınması, tüm toplum ve tüm çocuklarımızın düşünülmesi gerekirken sadece belli bir kesim hedeflenerek, halkın kaynakları da kullanılarak çalışmalar yapan ideolojik vakıf, tarikat ve derneklerin bir lütuf gibi gösterilmesinin  temel hedefi toplum mühendisliğidir.  Çağdaş, laik, demokratik eğitim ve toplum yapımızın dönüştürülmesi, muhafazakarlaştırılmaya çalışılmasıdır.

Biz öğretmenler bir kez daha ortaya koymak isteriz ki buna izin vermeyeceğiz.

Nitelikli, bilimsel, laik eğitim için,

 Çağdaş, demokratik toplum için,

Saygın, aydın, özgür öğretmen için,

İnsanca bir geçim ve yaşam için,

mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Haklarımız için, eğitim için, toplumsal değerler ve yapımız için örgütlü mücadeleden ve bizleri yok oluş noktasına getirmeye çalışanlara karşı direnmekten asla vazgeçmeyeceğiz.

Seçimlerde aday olanların tümüne soruyoruz; toplumumuzun varlığına, bu ülkede yaşanan sorunlara çözüm üretecekler mi üretemeyecekler mi? Tüm dayatmalara boyun eğmeyecek, dur diyebilecekler mi?

Saygılarımızla,

 

Selma Eylem

Başkan

(Yönetim Kurulu a.)