BURASI OSMAN NEJAT KONUK ORTAOKULU !

0
747

YENİ YAPILAN OKULLARIMIZIN DURUMLARI DA PEK İÇ AÇICI DEĞİL

Eski okullarımızdan bazılarının durumlarını ortaya koyarken, aslında en kötü durumda olanları kamuoyu ile paylaşmıştık, ancak bilinmesi gereken şudur ki hemen hemen her okulumuzda küçük veya büyük sorunlar bulunmaktadır.

Sendikamız kamuoyunu okullarla ilgili bilgilendirdiği dönemde, Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu yapılan yeni okullardan hiçbir şekilde bahsedilmediği konusunda şikayette bulunmuştu.

Yeni yapılan okulların hayırsever vatandaşlar tarafından yapıldığını ve yapım süreçlerinde devletin üstlenmesi gereken görevleri bile yerine getirmediğini belirtmek isteriz.

Devletin son dönemde yaptırdığı tek okul olan ve 2021 yılında eğitim yaşamına başlayan Osman Nejat Konuk Ortaokulu, 2022-2023 öğretim yılına neredeyse hiçbir eksiği tamamlanmadan başlıyor. Tamamlanan bazı eksiklikler ise yine okul idarecilerinin, öğretmenlerin ve velilerin çabalarıyla yapılmıştır. Bu okulumuzdaki temel sorunlar şu şekildedir:

1.Okulun dış mekanında öğrencilere gölge sağlayacak veya yağmurdan koruyacak herhangi bir çardak veya üzeri kapalı bir yer bulunmamaktadır.

2.Yağmur yağdığı zaman okulun büyük bir bölümü sular altında kalmakta ve binada akıtmalar oluşmaktaydı, bu sorunlara müdahale edilmiş olmasına rağmen tekrar yağmur yağdığı zaman sorun yaşanmayacağının garantisi yoktur.

3.Okulu çevreleyen duvarlar çok alçaktır ve öğrencilerin okuldan kolayca kaçmasına olanak vermektedir.

4.Okulun bahçesine herhangi bir ağaç veya bitki dikilmemiş, okul adeta bir çölün ortasında yer alan yalnız bir bina görünümündedir.

5.Okulun giriş ve çıkışı herhangi bir şekilde kapatılmamıştır.

6.Okul otobüslerinin öğrencileri indirme ve bindirme noktasında sorunlar yaşanmaktadır.

7.Okulda beden eğitimi yapılacak büyük bir alan belirlenmiş olmasına rağmen, bu bölgeye hiçbir yatırım yapılmamıştır. Orası kuru otlarla ve çöplerle doludur. Öğrenciler beden eğitimi derslerini okulun parke avlusunda, tamamen tehlikeli ve sağlıksız koşullarda yapmakta ve sürekli yaralanmalar söz konusu olmaktadır.

8.Okulun internet ve telefon bağlantısı yoktur. İnternet kısıtlı bir şekilde sağlanmakta, o da öğretmenlerin katkılarıyla gerçekleşmektedir.

9.Okulun ihtiyacı olan ikinci bir bilgisayar dersliği elektrik sorunundan dolayı yapılamamıştır.

10.Sınıflarda akıllı tahta yoktur.

Eksiklikler sadece Osman Nejat Konuk Ortaokulu’nda bulunmamaktadır. Sayın Nazım Çavuşoğlu’nun onlarca eski okulda bulunan sorunları görmezden gelip, sendikaya yönelik  “yeni yapılan okullarla ilgili hiçbir söz etmiyorlar” ifadesi kabul edilemez . Devletin son yıllarda yaptırdığı tek okulun dahi, büyük eksikliklerle eğitim öğretim faaliyetlerini gerçekleştirmeye çalıştığı bilinmelidir.

Eğitim-öğretim yılının açılmasına günler kala, bu yıl faaliyete geçecek yeni okullarda dahi devletin yapması gereken işler bitmemiştir. Sendikamız birçok platformda, “standart okul” fikrini ortaya koymakta, tüm okulların öğretmen ve öğrencilere aynı olanakları sağlaması noktasının üzerinde durmaktadır. “Standart okul”, yeni yapılacak okulların önceden her ayrıntısının planlanmasıyla ve eski okulların da belirlenmiş standartlara ulaştırmasıyla hayata geçebilecektir.

 

Mehmet GÜNEYLİ

Mali Sekreter

Yönetim Kurulu (a.)