Baskıcı, dayatmacı, gerici anlayışa karşı Çağdaş, Laik, Demokratik Eğitim için Mücadele Eylemimiz

0
328

Yıllardır nitelikli, bilimsel, laik, demokratik eğitim ve toplum yapımız için mücadele veren sendikalarımız (KTOEÖS – KTÖS) velilerle birlikte 31 Ağustos 2023 Perşembe günü saat 10.00’da Eğitim Bakanlığı önünde velilerimizle birlikte eylem gerçekleştirdi.

Toplum mühendisliği hedefiyle eğitim yoluyla kültürel müdahale, din algısı dayatma ve hamlelerine karşı bir kez daha tepkimizi, duruşumuzu, mücadelemizi ortaya koyduk!

Ders kitaplarında yapılan düzenlemeye karşı çıkan “Laik Demokratik Eğitim İçin Mücadele Hareketi” velileri ve sendikalarımız KTOEÖS ve KTÖS Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdi.

Laik eğitim hakkına yapılan saldırılara ‘dur’ demek için düzenlendiğimiz eyleme bazı siyasi partilerle, sivil toplum kuruluşları da destek verdi.

Eylemimizde “İnancıma dokunma”, “Laik demokratik eğitimden vazgeçmeyeceğiz” pankartları açıldı, “Nazım istifa” sloganları atıldı.

-Arabacıoğlu: “Çocuklarımızı okula din temelli eğitim için göndermiyoruz”

Hareket adına eylemde açıklama yapan Melek Arabacıoğlu, kitapların değiştirilmesi, tam gün eğitime geçilmesi ile ilgili eleştirilerde bulundu, hiç bir düzenleme yapılmadan tam gün eğitime geçilemeyeceğini söyledi.

Tek bir inanç üzerinden basılan kitapları asla kabul etmediklerini ifade eden Arabacıoğlu, uzmanların sesine kulak verilmesi çağrısı yaptı, çocukları okula din temelli eğitim için göndermediklerini, inanç özgürlüğünü savunduklarını kaydetti.

Dinin yerinin okullar olmadığını ifade eden ve bu konuda bakanlığa eleştirilerde bulunan Arabacıoğlu, bu gibi girişimlerin halkın huzurunun bozulmasına sebep olduğunu söyledi, halkın hafife alınmamasını istedi.

-“İlim ve bilimden ayrılmayan müfredat programı istiyoruz”

Hareket olarak hiçbir yere bağlı olmadıklarını ifade eden Arabacıoğlu, ilim ve bilimden ayrılmayan müfredat programı hazırlanmasını istedi, eylemin, veliler olarak ilk uyarısı olduğunu söyledi.

-Maviş: “Öğretmen gittiği her yere laikliği taşır”

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş de, Kıbrıs Türk halkı olarak geriye, geçmişe dönmeyeceklerini, laik düzeni sürdüreceklerini söyledi. Maviş, öğretmenlerin gittiği her yere laikliği taşıdığını belirtti.

Maviş, Kıbrıs Türk halkının kimsenin yaşamına, eğitimine karışmadığını kaydetti.

Kitaplarda yapılan değişikliklerin kabul edilebilir olmadığını ifade eden Maviş, öğretmenin bu kitap değişikliğinin karşısında olduğunu söyledi.

Konuşması sırasında “Nazım istifa” sloganlarının atılan Maviş, kitaplar geri alınmazsa öğretmenin ne yapacağını iyi bildiğini söyledi.

-Eylem: “Toplum mühendisliğiyle yapılan çalışmaları iyi biliyoruz, izin vermeyeceğiz”

KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem de, eylemde yaptığı konuşmada eğitim sendikalarının mücadelesinin her alanda devam edeceğini ifade ederek, kitapların değiştirilmesi girişimlerini, toplum mühendisliği ile yapılan çalışmaların iyi bilindiğini belirtti, buna izin verilmeyeceğini söyledi.

Kitaplarla ilgili uzmanların, akademisyenlerin de zan altında bırakıldığını ifade eden Eylem, Kıbrıslı Türklerin tüm bireylerin hak ve özgürlüklerine inanan, çağdaş laik bir toplum olduğunu vurguladı, mücadelenin de her alamda sürdürüleceğini belirtti.


Milli Eğitim Bakanı, Nazım Çavuşoğlu da, eylem yerine gelerek Atatürkçülüğünü ve laikliğini kimsenin sorgulayamayacağını ifade etti. Bakanlık olarak her türlü fikri kucaklamaya devam edeceklerini belirtti. Ayrıştırma ötekileştirme yapmadan laik eğitime devam edeceklerini vurgulayan Çavuşoğlu, her türlü görüşü dinlemeye, tartışmaya hazır olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Atatürkçü duruşunu kimsenin tartışamayacağını belirtti.

 

Yardımcı Kaynaklar: Kıbrıs Objektif, Bağımsız Gazete