Başkanımız Selma Eylem Radyo Mayıs/Mayıs TV’ye konuk oldu: “EĞİTİMDE TASARLANANLAR TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİM MODELİNİN BURAYA ENTEGRE EDİLMESİ MESELESİDİR”

0
52

KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem Radyo Mayıs/Mayıs TV’de Meltem Sakin’in sunduğu “Mayıs Manşet” program konuğu…
Gündemimiz:
📌 Sendikamız ve Yönetim Kurulumuza yapılan yeni saldırılar ve itibarsızlaştırma çalışmaları
📌 Kamusal ve Özel Eğitimde Son Durum


EYLEM : “EĞİTİMDE TASARLANANLAR TÜRKİYE’DEKİ EĞİTİM MODELİNİN BURAYA ENTEGRE EDİLMESİ MESELESİDİR”

KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem Mayıs TV’de yayınlanan “Meltem Sakin ile Mayıs Manşet” programında  gündemi değerlendirdi.  Eylem, eğitimde alt yapıdan, kadroya, bütçeye,  müfredat içeriklerine kadar bir dizi sorunla boğuşulduğunu söyledi. Eylem, ülkede her alanın ele geçirildiğini bunlarda başı çekenlerin sosyal alanlar, eğitim, sağlık, kültür  olduğunu belirtti. Eylem, ülkede siyasetin bile ele geçirildiğini söyledi.

KTOEÖS Başkanımız Eylem, eğitimde bütün tasarlananların Türkiye’deki eğitim modelinin buraya entegre edilmesi meselesi olduğunu vurguladı. Eylem, bu durumun yasal zeminin ise  milli eğitim yasasının 22. Maddesinin olduğunu kaydetti.

“KENDİ ÜLKEMİZİN İHTİYAÇLARINA, ÜRETİMİNE DÖNÜK SİSTEM OLUŞTURULMALI”

Eylem,  bunun yerine kendi ülkemizin ihtiyaçlarına, üretimine dönük sistemin oluşturulması gerektiğini ancak bunun yapılmadığını söyledi.  Eğitimde bir dönüşüm hedeflendiğinin altını çizen Eylem, şuan da Türkiye’de maarif müfredatı adı altında müfredat içerikleriyle oynanarak dini değerler üzerinden eğitimin dizayn edildiğini son yapılan değişiklerle bunun arttığını kaydetti.

Eylem, öğretmenlere meslek kanunu çıkarılması konusunun gündemde olduğunu öğretmen haklarına saldırı ve kısıtlama getirdiğini söyledi. Eylem,  Türkiye’de şuanda öğretmen, müdür ve muavin atamalarının yüzde elli mülakatla düzenlenmeye çalışıldığını bunun tamamen siyasi ,kendine yakın olanı atama meselesi anlamı taşıdığını, bizim ülkemizde de yapılmaya çalışılanın bu olduğunu söyledi.

“ÖĞRETMEN VE SENDİKALARI ORTADAN KALDIRILMAK İSTENİYOR”

Eylem, eğitimin dönüşmesi meselesinde eğitimin içinin boşaltılması, gericileştirilmesi, tarikat yurtları, kuran kurslarıyla beraber bunun yaygın eğitimle de  desteklendiğini vurguladı. Örgün eğitimde ise kitap içeriklerinin değiştirildiğini söyleyen Eylem, çağdaş, laik, bilimsel eğitimin önündeki engellerin yani öğretmen ve sendikalarımızın ortadan kaldırılmak istediğini ifade etti.

“KAMUSAL HİZMETLER SAĞLIK VE EĞİTİM TERK EDİLMİŞ BİR VAZİYETTE”

KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem, kamusal hizmetler sağlık ve eğitimin terk edilmiş bir vaziyette olduğunu söyledi.  Sağlıkta son yaşanan yanlış kan verilmesinden kaynaklı hayatını kaybeden Ayla Dalgalanın ölümüyle ilgili üzüntü içerisinde olduklarını söyleyen Eylem, bu ölümün ilk olmayışının altını çizdi. Eylem, bu ölümle ilgili ihmalin söz konusu olduğu yönünde iddialar olduğunu bu ihmalin tespit edilip gereken işlemin yapılması yönünde çağrıda bulundu.

“SİSTEMSİZLİĞİN KURBANI OLARAK İNSANLARIMIZ HAYATINI KAYBEDİYOR”

Eylem , sistemsizliğin kurbanı olarak insanların hayatını kaybettiğini belirtti. KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem, hükümetin yeni hastahane yapılacağını söylemlerine atıfta bulunarak bunun propagandasını yapmaktan öteye gidilemediğini ifade etti. Eylem, ihmallere birinci nedenlerin özellikle yetersiz personel ve alt yapının görüldüğünü söyledi.

Kaynak: Yeni Bakış Gazetesi