BARIŞ OLMASIN DIYE ANTLAŞMIŞLARDIR

0
109

Ledra Caddesi’nde (Lokmacı ara Bölge) Kıbrıs’ta Barış olmasını, adanın birleştirilmesini savunan iki toplum gençlerine polis saldırmıştır. Gençler apar tpoar götürülmüştür. Ara bölgede olan bu hadiseye Birleşmiş Milletler askerleri seyirci kalmıştır. Belli ki iki tarafın poılis güçleri ve BM askeri,  gençlerin dağıtılması için gizlice antlaşmıştır.

Bu olay, Kıbrısta çözüm ve barış gelmesi için uğraşırmış gibi yapan büyük emperyalist güçler ve onların piyonu durumuna gelmiş yerel işbirlikçilerin antlaşmamak için anlaştığını gösteren bir başka kanıttır. Ara bölgeye barış etkinlikleri yapılmasını sürekli engelleyen BM askerleri bu sayede 1964’ten beri adada olmaya devam etmektedir. Bu gün adamızı bölenler bölünmüş olarak kalmasını istemedikleri için sayıları çok az olan gençlere bile tahammül gösteremektedir. Barış, birleşme, çözümü çağrıştıracak her hareket, her gösteriden rahatsız olmaktadır.

Herkesin anladığı gibi, başta ABD, AB  gibi emperyalist sömürü düzeninden beslenen büyük sömürgeciler toplumların, ülkelerin bölünmüş olmasından, iç çekişmelerinin devam etmesinden besleniyorlar. Bölgemizde hiç bir devlette iç istikrar kalmamıştır. Ülke yönetimleri ABD, AB çıkarlarına hizmet eden neo-liberal politikaları uygulayan yerl hükümetler tarafından yönetilmektedir. Askeri kuvvetler bu yönetimlerin garantisidir. Bu şekilde davranan taşeron yönetimleri emperyalist büyük güçler desteklemektedir. Milliyetçi ve şöven güçler bu politikalarla beslenerek ayakta tutulmaktadır. Çözüm ve barış için görüşüyormuş gibi yapan toplum liderlerinin toplumu oyalamaya devam etmesi emperyalist güçlerin işlerine gelmektedir. Kıbrısta çözümün, barışın önündeki en büyük engel halkların isteksizliği değil bu durumdur. Bu durum değişmediği sürece görüşmelerle çözüm ve barış ancak ayrılık ve çatışmanını meşruluk kazanmasına yarayacaktır. İki toplumlu görüşmelerle bir yandan 50 yıldır Toplumlar oyalanırken diğer yandan emperyalist güçler adaya iyice yerleşmiştir.  

Barış gönüllüsü olan gençler yapılan bu saldırıyı, şiddetle kınıyoruz. Barış için uğraşan gençleri destekliyor ve Toplum Liderlerini kendi halklarını uçuruma doğru götürdükleri uyarısını bir kez daha yapıyoruz. Kıbrıs’ta çözüm ve barış olmadan, sınırlar ortadan kaldırılıp normalleşme gerçekleşmeden iki toplum da kaybedecektir. Belki de yeniden çatıştırılacak ama yine kazanan sömürgeciler olacaktır.  

                                           

Tahir Gökçebel

Başkan

Yönetim Kurulu (a)