8-16 Ocak 2015 – Sayı 30

0
180

Sayı 30 kAPAK

TC Dayatma Paketleri Kukla Yöneticilerimizce Uygulanarak Yıkım Yaratılıyor

TC KKTC

 

Üretmek için mücadele eden hayvancı, çiftçi, narenciyeci, patatesçileri sokağa döken eylem haklı bir eylemdir ve son kalan üretim alanlarının feryadıdır. Maalesef bizi idare ettiğini iddia eden kukla hükümet ve işbirlikçi yerli sermayenin Türkiye’ye yağ çekme uğruna yarattıkları bu sömürü düzeni tüm üretim sektörlerini yok olma noktasına getirirken, TC’nin emirlerini yerine getiren popülist politikacı ve ganimetçi sermaye çevrelerini de toplumun sırtına asalak yapmıştır. Açıktır ki, bu yıkımın sorumlulukları TC hükümetleri, onların Kıbrıs’ın kuzeyindeki kukla politikacıları ve ganimetçi yerli sermayedir.

8 Ocak 2015 tarihinde KTOEÖS- KTÖS Ortak yayınlanan basin bildirimizin tam metni sitemizde

 

İnsan Canını Kendi Çıkarları için Kıyanları Kınıyoruz

27304520

İnsan onuru, vicdanı bu caniliğe dur demelidir. Din uğruna insan canına kıyanların diğer canilerden farkı yoktur. Bir insanı öldürmekle özgürlük öldürülemeyecektir.
Fransa’nın başkenti Paris’te mizah dergisi Charlie Hebdo’nun merkezine yapılan kanlı saldırı ve katliam, insanlık onuruna, vicdanına, özgürlüğüne yapılmıştır. Dünyanın neresinde yapılırsa yapılsın, aptalca olan bu caniliğin anlamı aynıdır. Bu ve benzer saldırıları yapanları şiddetle kınıyoruz. Fransız halkına sabır, sağduyu, ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileriz.

9 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan bildirimizin tam metni sitemizde

ETUCE Yapısında Ülke Temsiliyeti konusunda Kıbrıslı Rum Öğretmen Sendikalarıyla Uzlaşmaya Varıldı

10931407_10152744180034480_8899396614145708506_n

10 Ocak 2015, Cumartesi günü Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum öğretmen sendikalarının yanı sıra ETUCE Başkanı Christine Blower’in ve ETUCE Direktörü Martin Romer’in de katılımıyla Dayanışma Evi’nde (Home for Cooperation) gerçekleşti. Bu ortak toplantı sonrasında Kıbrıs’taki öğretmen sendikaları; üyesi bulundukları ETUCE’un ülke temsilciliği ile ilgili ortak yeni bir karara imza koymuşlardır. Bu karara göre, Mart 2015’ten itibaren Kıbrıs ETUCE’de rotasyon sistemi ile temsil edilecek ve bu dönüşümlü temsilcilik her dönem için en fazla iki yıl süre ile uygulanacak.

Konu ile ilgili detay sitemizde

 

Emekçiler Köle Yapılmak İstenmektedir

133914218_14211099448251n

Bölünen adamızda tüm emekçiler farklı zamanlarda aynı yöntemlerle köleleştirilmek isteniyor. Dün KTHY batırılarak sermayedar şirketlere peşkeş çekilmesi gibi, bugün Cyprus Airways batırılarak çalışanlar sokağa atılarak DeJa Vu yaşatılmaktadır. Diyet ödeyen sadece emekçilerdir. Sermaye kar hırsıyla ve tüm acımasızlığıyla hareket etmektedir. Dün KTHY çalışanlarının yanında olduğumuz gibi, bugün Cyprus Airways çalışanlarının yanındayız.

14 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan bildirimizin tam metni sitemizde

GÖÇ YASASINA KARŞI MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR

goc_yasasina_dur_de_inisiyatifi_tdp_yi_ziyaret_etti

12 Ocak 2015 Pazartesi günü 09:30’da Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi TDP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Cemal Özyiğit ve Milletvekili Zeki Çeler’le görüştü.

Ziyarette İnisiyatif adına konuşan Başkanımız Tahir Gökçebel, yasanın değiştirilmesiyle ilgili önerinin Meclis’e getirilmesi ve ivediliğinin alınmasında büyük rol üstelendiğini söylediği TDP’ye teşekkür etti ve yasaya karşı yeniden bir mücadele başlattıklarını kaydetti.

Gökçebel, “Göç Yasası” olarak nitelendirdikleri Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası 2010 yılında Meclis’e geldiği zaman yasanın geçmemesi için uğraştıklarını hatırlattı. Bu yasanın ayrılıkçı olduğunu, adil olmadığını, çalışanlar arasında bölünmeyi getireceğini söylediklerini kaydeden Gökçebel, fakat her şeye rağmen yasanın geçtiğini söyledi.

Gün geçtikçe bu yasanın içeriğinin açtığı yaraların daha anlaşılır hale geldiğini ifade eden Gökçebel, “ortaya çıkan tablonun içler acısı olduğunu, yeni istihdam edilen gençlerin geçinemediğini, ailelerinin mali desteği yoksa fakirlik sınırının altına indiklerini ve açlığa mahkum edildiklerini” belirtti.

Bunun bir kader olmadığını ve yasayı değiştirmek istediklerini ifade eden Gökçebel, özellikle sendikaların bu konuda kararlı olduğunu, yasa değişiklik önerisini Meclis’e sunduktan sonra ivediliğinin alındığını ve Meclis’e getirilip yeniden değerlendirilmesi gerektiğini anlattı.
Ancak bir sessizliğe bürünülmüş olduğunu söyleyen Gökçebel, ivediliği alınmış olmasına rağmen, herhangi bir hareket olmadığını ve konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Diğer partilerle Meclis Başkanı’nı da ziyaret edeceklerini söyleyen Gökçebel, hazırladıkları değişiklik önerisini Özyiğit’e sundu ve değişiklikle ilgili destek beklediklerini ifade etti.

TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit de, ülkede çalışma barışının sağlanması için özel sektör de dahil olmak üzere sendikalaşma hakkının yasal boyutuyla sağlanması, bu konudaki sıkıntıların aşılması gerektiğini kaydetti.

Çalışanların alım gücünün korunup geliştirilmesinin elzem olduğunu dile getiren Özyiğit, kamuda nispeten daha iyi olan koşullara özel sektörün de sendikalaştırılarak çıkarılmasını savunduklarını ancak bunun olmadığını, süreç içerisinde sefalette eşitlik sağlandığını savundu ve böylelikle çalışma barışının darmadağın olduğunu belirtti.

Özyiğit, yasanın geçmemesi için verilen mücadeleye birlikte destek verdikleri iki partinin simdi Meclis’te olduğunu fakat bu konuda kıllarını kıpırdatmadıkları görüşünü de ifade etti.

“Meclis’te tüm milletvekillerine ilettiğiniz öneriyi alıp da Meclis’e yasal olarak sunma cesaretini gösteremediler. Üstelik hükümet programında bunların düzeltileceği yönünde söz vermelerine rağmen…” diye konuşan Özyiğit, önerinin TDP’li 3 milletvekilinin imzalarıyla sunulduğunu ifade etti.

Yasanın geçmesi için takipçisi olacaklarını kaydeden Özyiğit, “Yasaya karşı değiliz ama ivediliğinin şimdi alınması gerekir miydi” şeklinde söylemlerle Meclis’teki bazı partilerce iki yüzlülük yapıldığını da savundu.

 

GÖÇ YASASINA DUR DE İNİSİYATİFİ MECLİS BAŞKANI DR. SİBEL SİBER’İ ZİYARET ETTİ

SİBEL SİBER

Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi 13 Ocak Salı günü Meclis Başkanı Sibel Siber’i ziyaret etti. Ziyarette meclis başkanına ivediliği alınan yasanın gündeme getirilmesi için talepte bulunduk ancak Sibel Siber’den olumlu yanıt alınmamasına inisiyatif olarak tepki gösterdik.

Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi adına açıklamada bulunan Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardas, dün Meclis Başkanı Sibel Siber’e gerçekleştirilen ziyarette yaşanan diyaloğun kendilerini rahatsız ettiğini kaydetti.

Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi adına Meclis Başkanı Sibel Siber’e hitap eden Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardas Sibel Siber’in mensubu olduğu CTP-BG’nin muhalefetteyken Göç Yasasını eleştirdiğini ve sendikalarla birlikte eylemlere katılıp yasaya karşı mücadele ettiğini ancak bugün ayni tutumu sergilemediğini söyledi.

Özkardas: “Göç Yasası ile ilgili sizin partiniz muhalefetteyken bizimleydiniz. Eylemler düzenlediniz, topluma verdiği zararlardan bahsettiniz. Su an hükümettesiniz ve yasanın ivedilikle görüşülme kararı alındı. Ancak, bir türlü gelişme yaşanmadı. Yasanın görüşülmesi için sizin meclis başkanı olarak öne alma ve görüşülmesini sağlama yetkiniz var. Başbakan Özkan Yorgancioğlu hakli olduğumuzu söylüyor, siz haklı olduğumuzu söylüyorsunuz ama para yok diyorsunuz. Hukuk böyle mi? Para olduğu durumlarda mı hak ve adalet olur? Paranın olmaması hukuksuzluk için mazeret olabilir mi?” dedi.

Sibel Siber’in Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi’ne cevap olarak yetkisinin olduğunu ancak bunu yapmasının bir dayatma olacağını söyleminde bulunmasının kendilerini sok ettiğini kaydeden Özkardas, “hükümetin eşel mobili kaldırması ve göç yasasıyla ise girenlere daha yüksek artış verecek olması farkı daraltacaktır” yaklaşımının sorunu çözecek boyutta olmadığını ifade etti.

Özkardas, 400 milyon dolarlık vergi kaçağı olduğunu ve bunu Maliye Bakanı Zeren Mungan’in söylediğini ayrıca batik bakanlardan kaynaklı 700 milyon TL devlet alacağı olduğunu belirterek vergi affı ile kaçakçıları ve devleti çalanları affetmek yerine memuru, isçiyi koruyan önlemler alınması gerektiğini vurguladı.

 

CTP-BG / DP-UG Hükümeti Sahtekarlığa Devam Etmektedir

butcedagilimi

Hayat pahalılığı uygulaması kaldırılırken “Az Alana Çok Vereceğim” diyen hükümet, sahtekârlığı çok güzel kamufle ederek 2,000 TL alan 72,74 lira, 10,000 TL alan kamu görevlisine de 72,74 TL vermiştir. Aynı şekilde 2,000 TL alan 2011 sonrası kamu çalışanına da, 6,000 TL alana da 130 TL vermiştir. Az alana çok, çok alana az vereceğim diyerek hayat pahalılığını donduran bu hükümet sahtekârlığın daniskasını yapmıştır. Bununla da kalmayarak asgari ücretin 1,560 TL’den 1,675 TL çıkması ile birlikte % 1’den fazla bir artış gizlenerek çalınmıştır. Hükümetin yaptığı hesaplarla bile sahtekârlık açıkça belirgindir. 1.60 hayat pahalılığı ve asgari ücretin yansıması ile yaklaşık 2,50 üzerinde reel artış yapılması gerekirken 0.80 civarında bir artışla yarı yarıya çalışanın cebindeki parayı çalan bu hükümet, yağ gibi de üste çıkarak fazla artış yaptık propagandası yapmaktadır.

16 Ocak 2015 tarihinde yayınlanan basın bildirimizin tam metni sitemizde

Toplantılarımız / Çalışmalarımız

8 Ocak Perşembe günü 10:00’da Göç Yasasına Dur De İnisiyatifinin Kamu-Sen’de toplantısı gerçekleşti.

8 Ocak Perşembe günü 13:00’de ETUCE Avrupa Sorumlusu Martin Romer  Kıbrıslı Türk Üye örgütlerle KTOEÖS’te toplantı gerçekleştirdi.

8 Ocak Perşembe günü 18:30’da Birleşik Kıbrıs İnisiyatifi toplantısı gerçekleşti.

9 Ocak Cuma günü 12:00’de genel sekreterimiz Mehmet Taşker AS TV’nin konuğu oldu.

9 Ocak Cuma günü 15:00’de Temsilciler Kurulu toplantımız gerçekleşti. Gündem: HP’nin dondurulması, Göç Yasası, Okul Sorunları ve Bilgilendirme

10 Ocak Cumartesi 10:00 – 16:00 saatlerinde ETUCE’ye örgütlü 3 Kıbrıslı Türk ve 3 Kıbrıslı Rum Öğretmen Sendikalarının Dayanışma Evinde toplantısı gerçekleşti. Gündem: ETUCE Yapısında Ülke Temsiliyeti, Sendikaların İşbirliği ve İlişkilerinin Güçlendirilmesi

12 Ocak Pazartesi günü 09:30’da Göç Yasasına Dur De İnisiyatifinden bir heyet TDP’yi ziyaret ederek 24 Kasım 2014 tarihinde meclise sunulan ve ivediliği alınmış Göç Yasasının değiştirilmesi için siyasi partilerin bir an önce olumlu ve somut katkılarının beklentisinde olduğumuzu yineledik.

13 Ocak Salı günü Göç Yasasına Dur De İnisiyatifinden bir heyet Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber’i ziyaret ederek 24 Kasım 2014 tarihinde meclise sunulan ve ivediliği alınmış Göç Yasasının değiştirilmesi için yetkililerin bir an önce olumlu ve somut katkılarının beklentisinde olduğumuzu yineledik.

13 Ocak Salı 14:30’da sendikamız Okul Müdürlerimizle toplantı gerçekleştirdi. Okullardaki genel sorunlar ve kadro eksiklikleri görüşüldü.

14 Ocak Çarşamba günü Mesarya bölgesi okullar ziyaret edilerek üyelerimize ÖYAK ve KTOEÖS ortak ajandamız dağıtıldı.

15 Ocak Perşembe günü 13:00’de Yönetim Kurulu toplantımız gerçekleşti.

15 Ocak Perşembe günü Güzelyurt bölgesi okullarımız ziyaret edilerek üyelerimize ÖYAK ve KTOEÖS orta ajandamız dağıtıldı.

15 Ocak Perşembe günü 15:30’da sendikamızda tüm sendikalara çağrı yapılarak Mali Protokol Görüşmeleri, Hayat Pahalılığı ve Göç Yasası tartışıldı.

16 Ocak Cuma günü Mağusa bölgesi okullarımız ziyaret edilerek üyelerimize ÖYAK ve KTOEÖS ortak ajandamız dağıtıldı.

 

Ajandamız

16 Ocak Cuma günü 14:00’de Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi CTP-BG’yi ziyaret edecektir.

16 Ocak Cuma günü 15:00’de Göç Yasasına Dur De İnisiyatifi DP-UG’yi ziyaret edecektir.

20 Ocak Salı günü 17:00’de Dayanışma Evinde Birleşik Kıbrıs Barış İnisiyatifi toplantısı gerçekleşecektir. Gündem: 27-28 Şubat 2015 Ortak Konferans

 

 

Duyurularımız

 

Öğretmen Gazetemizin 14. Sayısı Çıktı

 

 

ogretmen gazetesi kapak

 

 

ÖYAK-KTOEÖS Ortak Ajandamızın Dağıtımına Başlandı

ajanda

Dağıtım Programı: 

19 Ocak 2015 Pazartesi                 Girne Bölgesi

  • OVO, LYL
  • AL, 19 MTMK, GPSO

 

20 Ocak 2015 Salı                          İskele – Karpaz Bölgesi

  • EL, KML
  • MO, BL, İTL

 

21 Ocak 2015 Çarşamba                I. Gün Lefkoşa Bölgesi

  • SSEML, LTL, LAGSL
  • 20 TFL, DO

 

22 Ocak 2015 Perşembe                II. Gün Lefkoşa Bölgesi

  • TMK, ŞHRO, ASO
  • HTL, AML

 

23 Ocak 2015 Cuma                       III. Gün Lefkoşa Bölgesi

  • BTMK, BEAL, BO

Not:    Esentepe Ortaokulu ajandalarını Okul Müdürü Mehmet Aşan ulaştıracaktır.

            Dipkarpaz Ortaokulunun ajandalarını Ezgi Umur ulaştıracaktır.

22 Ocak Perşembe öğleden sonra Milli Eğitim Bakanlığı ve Atatürk Öğretmen Akademisi  ajandaları dağıtılacaktır.