5 Ekim Dünya Öğretmenler Günü Mesajı ve Eylem Duyurusu

0
158

Değerli Öğretmenlerimiz,

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından 1994’ten bu yana 5 Ekim, Dünya Öğretmenler günü olarak her yıl kutlanmaktadır. Dünya Öğretmenler Günü uluslararası öğretmen örgütlerinin katkılarıyla 5 Ekim 1966 tarihinde ILO ve UNESCO tarafından Öğretmenlerin Statüsüne İlişkin Tavsiye Kararı’nın alınmış olması nedeniyle önemlidir. Tüm dünya öğretmenleri için önemli olan bu tarihi karar öğretmenlerin toplumsal statüsüne yönelik önemli bir adım olarak kabul edilmektedir. Öğretmenlerin sadece okul içinde değil, toplum içinde de yerine getirdikleri görevin taşıdığı önemin uluslararası düzeyde belgelenmesi ve bu belgeyle öğretmenlerin tüm sorunlarının ele alınması ve durumlarının tüm ayrıntıları ile düzenlemesi açısından da önem taşımaktadır. Ancak global ekonomik kriz bahanesiyle gittikçe artırılan saldırılar, uygulanan politikalarla, paketlerle, göç yasası gibi yasalarla, tüm emekçilerle birlikte öğretmenlerin de hakları budanmaya, alım gücü ve statüleri geriye götürülmeye, hak ve özgürlükleri kısıtlanıp baskı altına alınmaya, sendikalar ise itibarsızlaştırılıp etkisizleştirilmeye çalışılmaktadır.

Değerli Öğretmenlerimiz,

Hak ve özgürlüklerimize yapılan saldırılara, eğitim ve toplum yapımızı dönüştürme çalışmalarına karşı sürdürmekte olduğumuz onurlu mücadele için hepinize teşekkür eder Yönetim kurulumuzun, her yıl düzenlenen dayanışma yemekleri için ayrılan bütçeyi bu yıl, yapılan saldırılar nedeniyle grev fonumuza aktarılması kararını aldığını duyurmak isteriz.

5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününüzü kutlar, ülkemizi yaşanmaz hale getiren ve bu düzeni sürdürmek için uğraşanlara karşı dayatmalara boyun eğmeyerek, özgürlüklerimiz, haklarımız için, çocuklarımızın geleceği için birlikte sürdürdüğümüz mücadelede hepinizi saygı ile selamlar,

5 Ekim 2023 Perşembe (Bugün) saat 15.00’te Eğitim Bakanlığı ve ardından Maliye Bakanlığı önünde eylemde olacağımızı öğretmene saldırılar karşısında gereken cevabı bir kez daha vereceğimizi bildiririz.

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)