Zam Yapmak Hırsızlıktır

0
90

 

Türk lirasının % 23 oranında değer kaybetmesi Kuzey Kıbrıs’ta tüm çalışanlara ve emeklilere bir darbe daha vurmuştur. Son bir hafta içerisinde kayıp % 12’dir. Türk lirasının değer yitirmesiyle çalışanların alım gücünde ciddi düşüşler yaşanmaktadır. Alım gücünün günden güne azalması yetmezmiş gibi akaryakıt fiyatlarına peşpeşe zamlar yapılmakta, halka katmerli eziyet çektirilmektedir. 

2009 yılından beri çalışanlara sıfır (0) artış politikası uygulamıştır. Yasada yer almasına rağmen sendikalarla UBP hükümeti döneminde ciddi anlamda hiçbir protokol görüşmesi gerçekleşmemiştir. Bu süreçte Türkiye’de bile defalarca çalışanlara artış verilmiştir. Bizde ise çalışanları esenlendirecek, alım gücünü koruyacak bir çalışma gerçekleşmezken, akaryakıt fiyatları 13 günde bir borsa fiyatları oranında artırılmaktadır. İthalata dayalı bir ekonomik alt yapıya sahip olan ülkemiz Türk lirasının değer kaybetmesi ile ve ardı ardına gelen fiyatlardaki artışlarla mal ve hizmetlerde yeni pahalılık dalgasını yaratmıştır.

Yeni kurulan CTP-BG-DP-UG hükümetinin çalışanlara ve emeklilere yönelik sosyal, ekonomik politikalar geliştirmesi kaçınılmazdır. Yeni hükümet bütçe çalışmalarına başlamadan sendikalarla protokol görüşmelerini başlatmalıdır. Çalışanlar, yeni hükümetin ekonomik konularda ve çalışma hayatı ile ilgili sözlerinin takipçisi olacaklardır. Eğer sorun TL kullanımından kaynaklanıyorsa ya TL kullanımına son verilmeli ya da çalışanların da maaşları dövize endekslenmelidir. Halkın dayanacak gücü kalmamıştır. 

 

                                                                                                

 

       Vedat TEK

KTOEÖS Mali Sekreteri