YÜREĞİMİZE KAN DAMLIYOR

0
161

Ankara’daki Barış Mitingini kan gölüne döndüren hain, terör saldırısını şiddetle kınarız.
Barışçıl gösteri hakkını kullanan dost kardeş örgütlerimiz DİSK, KESK, EĞİTİM SEN ve üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce yaralıya acil şifalar, vefat eden onlarca masum insana rahmet, yakınlarına başsağlığı, geride kalanlara sabırlar dileriz..
BARIŞI, DEMOKRASİYİ, İNSAN HAKLARINI ve İnsani tüm değerleri yok etmeye çalışan alçakça yapılan her türlü kafatasçı terör saldırısını bir kez daha lanetliyoruz. İnsan onurunu, umudunu, direncini kıramayacaklardır. Dost sendikalarımızın, onların üyelerinin, saldırıya uğrayan tüm katılımcıların, onların yakınlarının acılarını paylaşır, kara bulutların üzerinde parlayan güneşin yok edilemeyeceğini hatırlatırız.

Sendikamız, Barış Platformu altında, Ankara’da dün yaşanan katliama karşı eyleme katıldı. Yaşanan katliama karşı ses vermek için,  11 Ekim Pazar günü saat 17.30’da Kuğulu Park’ta toplanıldı.

Kuğulu Park’tan TC Büyükelçiliği’ne yüzlerce kişi yürüyerek, basın açıklaması okundu ve  Ankara’da barış talep edenlerin katledilmesi kınandı. Eylemin sonunda Ankara’da katledilen kişilerin isimleri kitleye tek tek okunarak “YAŞIYOR” sloganları atıldı.

 

Eylemde okunan basın açıklamasının tam metni:

BASINA VE KAMUOYUNA

Tarih 10.10.2015 Günlerden cumartesi. Ve barışı haykırmak için Türkiye’nin birçok bölgesinden binler akın etti Ankara’ya. Her şey barışın coşkusuyla başlamıştı. İnsanlar barış türkülerini halayları ile birleştirdi. Ve işte tarih yine bir katliamı yazdı bugüne. Bomba patladı ve hemen ardından ikincisi patladı. Yüze yakın insan parçalanmış bedenleri ile barış pankartlarında taşındı. Ve yüzün çok üzerinde insan yine barış pankartları ile hastanelere taşınmaya çalışıldı. Hem de polisin bu yaşanan katliama rağmen attığı gazlar arasında gerçekleşti. Önceki gün denmemiş miydi oluk oluk kan akacak diye. Dediklerini yaptılar. Hem de onlarca insanı öldürmekle değil bedenlerini parçalayarak gerçekleştirdiler.

Bu tarihin sabahında bu sürecin barışla sonuçlanması için KCK tek taraflı ateşkesi gündemine almışken bunu kamuoyuna deklere ediyorken bu katliamın bir barış mitinginde gerçekleşmiş olması oldukça düşündürücü bir durumdur. HDP Eş Genel Başkanı Sayın Selahattin Demirtaş’ın da ifade ettiği gibi bu katliam tamamen karanlık güçler tarafından değil aleni güçler tarafından gerçekleşmiştir. Bu katliamın sorumlusu devlettir. Bu açıklamadan da ortaya çıktığı gibi katliam tamamen Türkiye halklarına dönük bir katliamdır.

Önceki günlerde devletin kendi mitinglerinde kuş uçmaz iken bu güvenlik zaafiyeti nedendir ki barıştan yana olanların içinde oluyor. Savaş isteyenler oldukça muazzam güvenlik önlemleri alırken barışı isteyenler neden korunamıyor, güvenliği sağlanamıyor. Diyarbakır, Suruç örneklerinde görüldüğü gibi Ankara’da da aynı patlamalar gerçekleşiyor. Bu şu anlama geliyor, bu ülkede barışı istemek ölmek demekmiş. Ölmeyi istemek demekmiş. Barış uğruna ölüme yürümekmiş. Katliamı gerçekleştirenlere göre, barışı istemek suçmuş bu ülkede. HDP korteji içinde gerçekleşen bir patlama ancak birçok STK ve siyasi partilerinde içinde bulunduğu bir bilanço. Bu durumda barışı haykıran tüm Türkiye.

Bilanço ağır. Her yaştan her milletten insan bedenleri parçalandı. Bu gün tarihe Ankara’daki can pazarı olarak geçecek. ‘Bu meydan kanlı meydan ’sözü bir kez daha Ankara’da gerçekleşmiş oldu. Sözlerin yoksul kaldığı yerdeyiz. Biten bir şey yok. Ama ifade edilebilecek bir şeyde yok. Ölümleri anlatmak çok zor. Acılarını tarif etmek yine çok zor. Yaraları sarmak yine çok zor. Barışta ısrar eden bu halk hala bu ölümlere rağmen barış diyorsa kimsenin diyecek bir sözü olmamalı. Söylenecek tek bir söz var o da ‘onlar barış için katledildiler.

Bizlerde barış şehitlerine söz veriyoruz barışın bayrağını barışa kavuşturacaz.

ŞEHİT NAMIRİN

BİJİ AŞİTİ

 

BARIŞ PLATFORMU
KTÖS, BKP, BKP GENÇLİK, YKP, KTOEÖS, BARAKA, BORAN, ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ, KSP, KARPAZ GENÇLİK İNSİYATİFİ, ÇAĞ-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN, KOMÜNİST EMEK, DEVRİMCİ KOMÜNİST BİRLİK, DOĞU VE GÜNEYDOĞU KÜLTÜR DERNEĞİ, KIBRIS PİR SULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ, KIBRIS DEM-GENÇ, KIBRIS EMEKÇİ İNSİYATİFİ, BES, TIP-İŞ, KIBRIS TÜRK TABİBLER BİRLİĞİ,K IBRIS TÜRK TABİBLER ODASI, TDP,  TDP GENÇLİK, LEFKOŞA BELEDİYE TİYATROSU, DEV-İŞ, KOOP-SEN,K IBRIS TÜRK HAYVANCILAR BİRLİĞİ, KIBRIS TÜRK ÇİFTÇİLER BİRLİĞİ, BASIN-SEN, ÜRETİM MERKEZİ,  FEMiNİST ATÖLYE , MAGEM, MESARYA KADIN İNSİYATİFİ, FEMİNİST ÖĞRETMEN İNSİYATİFİ, KUİR KIBRIS, POST R.I , BAĞIMSIZLIK YOLU, ENVİSİON DİVERSİTY, ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ, MAKAMER,KTAMS, GÜÇ-SEN, CTP GENÇLİK ÖRGÜTÜ, CTP KADIN ÖRGÜTÜ

 

12074962_810433065720594_2682248734357670544_n