Yunan “Potami” Partisinin Başkanı Stavros Theodorakis ile Görüşmemiz Gerçekleşti

0
76

Birleşik Kıbrıs – İki Toplumlu Barış İnisiyatifi 14 Mayıs 2018 tarihinde Yunan “Potami” Partisinin başkanı Stavros Theodorakis ile Chatea Status’da toplantı gerçekleştirdi.

İKİ TOPLUMLU BARIŞ İNİSİYATİFİ  – BİRLEŞİK KIBRIS

Yunan “Potami” Partisi Başkanı Stavros Theodorakis ile toplantı

14 Mayıs 2018, Lefkoşa

Birleşik Kıbrıs – İki toplumlu Barış İnisiyatifi’nden bir heyet bugün Yunan “Potami” Partisinin başkanı Stavros Theodorakis ile bir araya geldi.

Bir saat süren toplantıda, İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs heyeti, Kıbrıs sorununa ilişkin gelişmeler hakkında ve İki Toplumlu İnisiyatif’in Kıbrıs’ı iki toplumlu, iki bölgeli bir Federasyon çerçevesinde yeniden bir araya getirecek bir anlaşmaya ve çözüme ulaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla devam eden çalışmaları konusunda Sayın Theodorakis’e brifing verdi.

İki Toplumlu İnisiyatif, Sayın Theodorakis’e müzakere sürecinin devam eden çıkmazı ve hem Kıbrıs Türk hem de Kıbrıs Rum toplumları için çıkmaz ile ilgili oluşacak riskler hakkında brifing vererek,   devam eden açmazın Türkiye’nin muhafazakârlaştırma yönündeki tehlikeli planlarının uygulanmasını ve Kıbrıs Türk toplumunun yok olmasını desteklediğini ve her iki taraftaki Kıbrıs’ın bölünmesini destekleyen güçlerin elini güçlendirirken, “iki devlet” çözümü ya da “zayıf bir konfederasyon biçimi” gibi alternatif planları teşvik ediyor olmasına değinildi.

Sn. Theodorakis, iki toplumlu, iki bölgeli federasyon çerçevesinde Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi çabalarına desteğini belirtmiş, hem Yunanistan hem de Avrupa Birliği içerisinde İki Toplumlu Barış İnisiyatifi – Birleşik Kıbrıs’ın amaçlarını destekleme konusunda ve yeniden birleşme yolunda herhangi bir yardım sağlama konusunda hazır olduklarını dile getirmiştir.


BI-COMMUNAL PEACE INITIATIVE – UNITED CYPRUS

Meeting with Stavros Theodorakis , President of Greek Party “Potami”

Nicosia, 14th  May, 2018

A delegation of the Bi-communal Peace Initiative  – United Cyprus met today with Stavros Theodorakis, the president of the Geek Party “ Potami”.

At the meeting that lasted for an hour, the delegation of the Bi-communal Peace  Initiative–  United Cyprus  briefed  Mr Theodorakis with regard to the developments around the Cyprus problem and the ongoing  actions of the Bi-communal Initiative to contribute towards  the efforts to achieve an agreed solution that would reunite  Cyprus within the context of a Bi-communal, Bi-zonal Federation.

The Bi-communal Initiative further briefed Mr Theodorakis  on the risks associated  with the continuing impasse and stalemate of the negotiation process, for  both  the T/C and G/C communities, since the continuing impasse favors the implementation of Turkey’s dangerous  plans for  Islamisation and annihilation of the Turkish Cypriot community, while enhancing the influence of the forces on both sides that work for the partition of Cyprus promoting alternative plans like the “two state” solution or a “weak form of confederation”.

Mr Theodorakis expressed his support  of the efforts for the reunification of Cyprus within the framework  of a Bi-communal  Bi-zonal  Federation  and his readiness to provide any form of assistance to the Bi-communal Peace  Initiative–  United Cyprus  in promoting  its aims and advocating on the cause of reunification both within Greece and the European Union.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here