Yeni Ekonomi Politikaları, İlahiyat, Siyaset Üçgeni = Yolsuzluk

0
328

2008 yılında uygulamaya konan Sosyal Güvenlik Yasası’nın ardından 2009 yılında topluma yeni bir ayar verme projesi gündeme gelmiştir. 2009 yılından başlamak üzere tüm KKTC hükümetleri bu toplumsal dönüşümün hayata geçirilmesine çanak tutmuşlardır. Hedeflenen (Tıpkı 1980 Türkiye’sinde başlayan dönüşüm gibi) toplumda kanaatkâr, itaatkâr ve şükreden bireyler yetiştirmek.

2009 yılından başlayarak tasarlanan bu değişim çerçevesinde 2011 yılında “Göç Yasasının” topluma dayatılması,  ardından hayat pahalılığının dondurulması ve buna paralel olarak meslek liselerinde ilahiyat bölümünün açılmasına yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bunun başarısızlığa uğramasının akabinde Hala Sultan İlahiyat Koleji açılmıştır. Bu muhafazakâr toplum mühendisliği hayata geçirilirken KKTC tarihinde en büyük yolsuzlukların yaşanması manidardır.

Herbiri büyük bir skandal olan Lefkoşa Belediyesi, Ercan Havalimanı, Kumarcılar Hanı, Gençlik Dairesi ve Piyangolar İdaresi gibi yolsuzlukların hepsi bu dönemin eseridir.

Polatpaşa lisesinde bugün yaşanan, pedagoji eğitiminin gerektirdiği niteliklere sahip olmayan bir kişinin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini müfredatlara uygun olmayan yöntemlerle (-hurafelerle-) işlemesini esefle karşılıyoruz. Cinler, periler, şeytanlar gibi soyut tanımlamalarla öğrencilere yaşattığı korkular öğrencilerde travmalar yaratmıştır.  Bundan dolayı aileler büyük sorunlar yaşamakta ve devamlı surette okul yönetimine ve eğitim bakanlığına şikâyette bulunmaktadırlar. Farklı okullardan söz konusu şahısla ilgili şikâyetler daha önceden de yapılmasına rağmen bakanlık buna kulak tıkamış görmezlikten gelmiş, görevden almaya cesaret edememiştir.

Bir kolunda cinci hocalar, bir diğer kolunda hırsızlar ve yolsuzlar ile yürüyen siyasiler toplumu ortaçağ karanlığına sürüklemektedirler. KTOEÖS olarak buna izin vermeyeceğiz.

 

Vedat TEK

Genel Sekreter

Yönetim Kurulu a.