Yaşasın 1 Mayıs!

0
86

1 Mayıs işçi ve emekçinin birlik, mücadele ve dayanışma gününde üyelerimizin de katılımıyla yürüyüş ve Lefkoşa ara bölge Çetinkaya sahasında ortak miting düzenlendi. 

Başkent Lefkoşa’da saat 09.30’da Kuğulu Park’ta toplanılarak Ledra Palas Sınır Kapısı’na yürüyüş gerçekleştirildi.   

Ortak mitingde ortak deklarasyonun Türkçe ve Rumca okunmasının ardından ‘İki Toplumlu Koro’ sahne aldı. İki Toplumlu Koro’nun söylediği Türkçe ve Rumca şarkılar eşliğinde etkinlik sona erdi.

PEO ve DEV-İŞ tarafından hazırlanan ve ara bölgedeki iki toplumlu etkinlikte okunan ortak deklarasyon şöyle:

Kıbrıs’ın emekçileri olarak dünya çapında emekçilerinin mücadele ve dayanışma günü olan işçi 1 Mayısını bu yıl da kutlamaktayız. Fedakârlıklarıyla dünya işçi sınıfının mücadele sembolü olan Chicago isyanının öncü kahramanlarını işçi sınıfı için bu önemli günde saygıyla anmaktayız. Onların vizyonları yıllardır canlı kalmaya ve dünyanın dört bir yanında emekçileri birleştirmeye devam etmektedir.

Sınıf dayanışması ve enternasyonalizm ruhuyla verdikleri zorlu sınıf mücadeleleriyle Kıbrıs işçi sınıfının temel kazanımlarını elde eden yurdumuzun işçi hareketinin Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk öncülerini saygıyla anmaktayız. Üretilen servetin büyük olmasına ve teknolojinin ilerlemesine rağmen sosyal eşitsizlikler daha da yoğun hale gelmekte, yüksek fiyatlar ve pahalılık çalışanların hayatlarını daha da kötüleştirmekte ve milyarlarca insan işsizlik, güvencesizlik ve yoksulluğa karşı hayatta kalabilme mücadelesi vermektedir.

Son dönemde insanlık Ukrayna’da yaşanan dramatik gelişmeleri, felaketi ve insanların hayatlarını kaybetmesini kaygıyla izlemektedir. Silahlanmanın tırmandırılması ve askeri harcamaların arttırılması çözüm değildir, tam aksine durumu karmaşıklaştırmakta ve dünya barışını tehlikeye atmaktadır.    NATO ile müttefiklerinin emperyalist planlarının sonuçlarını neredeyse yarım asırdır yaşayan Kıbrıslı emekçiler, savaşın acılarını yaşayan halklarla dayanışmalarını ifade etmekte, uluslararası hukuk ihlallerini kınamakta, savaşın bir an önce durdurulmasını ve Rusya ordularının Ukrayna topraklarından çekilmesini talep etmektedir.

“Crans Montana’da kalınan yerden tekrar başlanmalı”    İşçi sınıfı açısından önemli bir kongre olan Dünya Sendikalar Federasyonu’nun 18. Kongresi pandemi ve savaşın yol açtığı yeni ve zor koşullarda 6-7-8 Mayıs’ta gerçekleştirilecektir.    İnsanın insan tarafından sömürüsünün olmayacağı, barışın hâkim olacağı bir toplum için emekçilerin mücadelelerinin ön saflarında yer alarak, neo-liberalizmin saldırılarına karşı direnen uluslararası sendikal güç Dünya Sendikalar Federasyonu’nu güçlendirmeye yönelik çabaları Kıbrıs’taki üye örgütleri olarak desteklemeye devam edeceğiz. Bu ortak açıklamamızla da taksimle asla uzlaşmayacağımız mesajını veriyor, barışın hâkim olması ve vatanımızın yeniden birleşmesi için ortak mücadelemize devam etme kararlılığımızı yineliyoruz.

Kıbrıs sorununa BM kararlarında belirtildiği şekilde siyasi eşitliğin, tek egemenliğin, tek vatandaşlığın ve tek uluslararası kimliğin olacağı iki bölgeli, iki toplumlu bir federasyon çerçevesinde adil ve karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm için! Hamilerin ve vasilerin olmayacağı, askersizleştirilmiş ve bağımsız bir devlet için, Kıbrıs sorununun çözümü için görüşmeler Crans Montana’da kaldıkları yerden mümkün olan en kısa zamanda yeniden başlamalıdır çünkü diyalogun yokluğu ve yeni oldubittilerin yaratılması ülkemizin nihai bölünmesine yol açmaktadır.

Kıbrıs sorununun çözümü ve ülkemizin yeniden birleşmesi ile Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türk emekçiler olarak, birleşik bir çalışma ilişkileri sistemi ve herkes için birleşik çalışma koşullarıyla birleşik bir ekonomi çerçevesinde barış ve güvenlik koşullarında ortak mücadelelerimizi sürdüreceğiz.

Öncü Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslın Rum sendikacıların bize emanet ettiği emekçilerin haklarını ve kazanımlarını, sosyal hakları ve kazanımları savunmak ve genişletmek için, savaşlara karşı barış ve sosyal adalet için mücadeleyi birlikte sürdürüyoruz.


Ara bölgedeki etkinliğe, Kuzey’den DEV-İŞ’in yanı sıra Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS), Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Kooperatif Görevlileri Sendikası (KOOP-SEN), Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN),Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAK-SEN), Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP), Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP), Toplumcu Kurtuluş Partisi-Yeni Güçler (TKP-YG), Sol Hareket, Bağımsızlık Yolu, Yeni Kıbrıs Partisi (YKP), Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) ve bazı dernek, siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Güney’den ise PEO’nun yanında Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL), AKEL’in gençlik organizasyonu Birleşik Demokratik Gençlik Örgütü (EDON) ve çeşitlik örgütler de meydandaki yerlerini aldı.

Yardımcı kaynak: Kıbrıs Gazetesi