Yasa Gücünde Kararname Yürürlükten Kalktı! “Anayasa’yı Çiğneyemezsiniz”

0
138

Maaş ve ücretlerden 13’üncü maaşı da kapsayacak şekilde yıl sonuna kadar kesinti yapılmasına ilişkin yasa gücündeki kararname, yeni bir kararname ile yürürlükten kalktı. Sendikalarımız, maaşlardan kesinti yapmak amacıyla çıkarılan yasa gücünde kararnamenin geri çekilmesinin ardından 27 Temmuz 2022, Çarşamba günü mahkeme önünde basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sendikalarımız tarafından kararnamenin durdurulması için 25 Temmuz 2022 tarihinde açılan davanın Anayasa Mahkemesi’nde görülmesi beklenirken hükümetin kararnameyi geri çekmesi üzerine davanın görüşülmeyeceği açıklandı.

Bu çerçevede Lefkoşa Mahkemeler binası önünde yapılan ortak açıklamada, Anayasa ve yasalara aykırı her türlü uygulamanın karşısında olmaya ve mücadele etmeye devam edeceğimizi vurguladık.

%56.75 enflasyon oranının asgari ücrete yansıtılması ve “Göç Yasası” olarak nitelendirilen yasayla kamuda çalışanlara “eşit işe eşit ücret” prensibiyle hakların verilmesi konusunda mücadele edeceğimizi belirttik.

Sendikalar adına TÜRKSEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, KTAMS Genel Başkanı Güven Bengihan ve sendikaların avukatı Öncel Polili basına açıklama yaptı.

-Bıçaklı: “Anayasa ve yasalara aykırı hareket edildiği anda eylemlerimiz şiddetini artırarak devam edecek”

TÜRKSEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, Başbakan ve bakanların ülkeyi “istediği gibi” değil Anayasa ve yasalara uygun şekilde yönetmesi gerektiğini söyledi.

 

Hükümetin “Anayasa’yı çiğnemeyi alışkanlık haline getirdiğini” belirten Bıçaklı, sendikaların Anayasa’nın çiğnenmesine karşı mücadele etmeye devam edeceğini vurguladı.

Bıçaklı, maaşlardan kesinti yapılmasına ilişkin kararnamenin iptali ve durdurulması adına pazartesi günü Anayasa Mahkemesi’ne başvurulduğunu söyleyerek, dün “aniden kaynağın bulunduğunun açıklandığını” belirtti.

“Eğer kaynak yoksa ya da bulunmasaydı, bu Anayasa’yı çiğneyebileceğiniz anlamına mı gelir. Hayır. Anayasa’yı çiğneyemezsiniz” diyen Bıçaklı, hükümetin davayı kaybedeceğini anladığı için davayı geri çektiğini kaydetti.

Kararname geri çekildiği için davanın da geri çekildiğini söyleyen Bıçaklı, “Gözümüz üstlerindedir Anayasa ve yasalara aykırı hareket edildiği anda eylemlerimiz şiddetini artırarak devam edecek” diye konuştu.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun 27 Temmuz 2022 tarihinde toplanacağını anımsatan Bıçaklı, komisyona asgari ücrete açıklanan % 56.76 enflasyon oranında artış yapılması çağrısında bulundu.

Sendikaların avukatı Öncel Polili de yasa gücündeki kararnamenin Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra iptal edildiğini anımsattı.

 

Polili, Bakanlar Kurulu’nun kararnameyi iptal etmesi üzerine davanın geri çekildiğini belirtti.

 

-Bengihan: “Biz sendikalar, burada olduğumuz sürece, ne emek sömürüsüne, ne haksızlığa, ne hukuksuzluğa asla geçit vermeyeceğiz”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, ülkede sendikalar olmasaydı hükümetin memleketi “başıboş” bulduğunu zannederek, istediği yasayı, kararnameyi çıkarabileceğini vurguladı. “Biz sendikalar, burada olduğumuz sürece, ne emek sömürüsüne, ne haksızlığa ne hukuksuzluğa asla geçit vermeyeceğiz” dedi.

Hükümetin, Anayasa Mahkemesi’nin ara emri vereceğini bildiği için apar topar kaynak bulduğunu belirten Bengihan, diğer hedefler için de mücadeye devam edeceğimizi belirterek, “Yılgınlık yok. Direniş var. Buradaki sendikalarımız haklarını alana kadar mücadeleye devam edecektir” dedi.

Asgari ücrete %56.76’lık hayat pahalılığının yansıtılması için 27 Temmuz 2022 tarihinde 15.00’te yeniden bir araya gelineceğini kaydeden Bengihan, asgari ücretlinin emeğinin sömürülmemesi, açlık sınırı altında kalmaması için gerekli kavgayı vereceğimizi ifade etti.

Diğer yandan, “Göç Yasası’ndan girenlerin maaşları arasında oluşan makasın kapanması için mücadelemiz ve talebimiz de devam edecek” diyen Bengihan, aynı işi yapanlar arasında maaş farkının giderek açılmasına da müsaade etmeyeceğimiz dile getirildi.

Basın açıklamasına katılan sendikalar:

KTAMS, KAMU-İŞ, KAMUSEN, KTÖS, KTOEÖS, TÜRKSEN, DEV-İŞ, HÜR-İŞ, KOOP-SEN, GÜÇ-SEN,VERGİ-SEN, BES, TIP-İŞ, MALİYE-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN

 

Yardımcı kaynaklar: Ses Kıbrıs & Özgür Gazete