Varoluş Mücadelesinde Can Vermeyi Göze Almış Kahramanlara Yapılanlar Kabul Edilemez

0
670

Tarihe baktığımızda Kıbrıslı Türklerin varoluş mücadelesinde toplumun aydın kesimi öğretmenlerimizin başı çektiği görülür. Gündüz okulda gece mevzide nöbet tutan, öğrencileriyle birlikte varoluş mücadelesi veren öğretmenlerimizden şehit olan Sayın Ecvet Yusuf’u ve hayatını kaybedenleri kamyonlara doldurup açılan çukurlara saygısızca gömülmelerini esefle kınar, böyle bir tavrın insanlık dışı olduğunu ortaya koyar, varoluş mücadelesinde can vermeyi göze almış bu kahramanlara yapılanın kabul edilemez olduğunun altını çizeriz.

Üyelerimiz olan Sayın Ecvet Yusuf’un çocuklarını, ailesini kandırarak yattığı yer olduğu iddiasıyla yıllarca bu insanların acısıyla dalga geçenler ve ölenler üzerinden siyaset yaparak, vatan millet sakarya söylemleriyle milliyetçilik duyguları yüksek olan insanları kandırıp oylarıyla iktidarda kalmaya çalışan ikiyüzlülerin sahtekarlığı bugün bu tespitle ortaya çıkmıştır.

Yaşatılan acılar, travmalar, yaptıkları bu hainlik ve sahtekarlıklar affedilir değildir.

Utanmaları ve onurları varsa bu toplumdan özür dilemeleri gerekmektedir.

Kıbrıs Türk halkı yıllardır bu adada ortaya koyduğu onurlu direniş ve mücadelesiyle varlığını devam ettirmektedir. Bugün Kıbrıslı Türklerin varlığı ve hakları üzerinden hak iddia edenler, çıkar elde edenler, seçilmiş liderini yok sayanlar, haklarına, demokrasisine, iradesine müdahale etmeyi, hakaret etmeyi, aşağılamayı alışkanlık haline getirenler unutmamalıdır ki bugün adadaki varlıkları bu halkın mücadelesi sayesindedir. Bunu görmezlikten gelenler, örneğin Sayın Devlet Bahçeli şehit Ecvet Yusuf’un mezarının nerde olduğunu biliyor mu?

Hamaset yapanlar, yaşanan kan ve gözyaşını bir kez daha yaşamamak için çözüm barış isteyenleri vatan hainliği ile suçlayanlar gerçek vatanseverlerin kim olduğunu daha ne kadar gizleyebileceklerini düşünüyorlar?

Bu toplumun varoluş mücadelesini bilmeyenler hangi yüzle bugün karşımıza çıkıp bu toplumda hak iddia ediyorlar? Çıkar için koltuk uğruna yalan söyleyenler, dağlarımızı, kıyılarımızı, kültürümüzü, eğitimimizi, kurumlarımızı sermayeye peşkeş çekenler, ekonomik, siyasi, sosyal dayatmalara boyun eğip halkı geçim derdine sokanlar, varoluş mücadelesinde hayatını kaybedenlerin ailelerinin yüzüne, bizim yüzümüze nasıl bakıyorlar?

Yarım asırlık bir yalanın ortaya çıkmasında emeği geçen herkese KTOEÖS olarak teşekkür eder, yakınları bulunan tüm ailelere, ayrıca öğretmen arkadaşlarımız

 Harper Orhon ve Nilgün Ecvet Orhon’a başsağlığı ve sabır diler,

 acılarını paylaştığımızı belirtmek isteriz.

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)