Üyelerimize Mali Konularla İlgili Önemli Bilgilendirmeler

0
206

Değerli Üyelerimiz,

Sizden gelen bir takım sorular üzerine bazı konuların anlaşılır olması için açıklama yapılması gereği doğmuştur.

  • Belediye Meslek Vergisi Hesaplanması: Bazı üyelerimizin Ekim maaşlarından BELEDİYE MESLEK VERGİSİ kesintisi yapılmıştır. Söz konusu vergi, bir önceki yılın (bu durumda 2020 yılı oluyor) brüt maaş toplamının % 0,2’si oranındaki tutara eşittir. Bu kesintinin yapılma zamanı bölgelere göre farklılık gösterebilmektedir.

     Belediye Meslek Vergisi= [ 12 x brüt maaş (tahsisatlar dahil) ] x  % 0,2


  • 25 yılını dolduran kadın ve 30 yılını dolduran erkek üyelerimizin dikkatine:

25 yılını dolduran kadın ve 30 yılını dolduran erkek üyelerimizin, bu süreleri doldurur doldurmaz Maliye Bakanlığı Hazine ve Muhasebe Dairesi’ne gidip gerekli belgeyi imzalamaları önemlidir. Gecikme olduğu zaman, maaşta gerçekleşecek herhangi bir artıştan dolayı, emeklilik iştirak payına kesilecek miktar çoğalmaktadır. Bu durumda, “daha zamanım vardır, bu belgeyi bir veya iki yıl sonra imzalarım” düşüncesi dezavantaja neden olmaktadır.


  • Öğretmen Atanmadan Önce Kamuda Yapılan Geçici veya Kadrolu Görevlerin Hesaplanması:

Geçici veya kadrolu herhangi bir kamu görevi icra eden bir kimsenin, söz konusu görevlerinin süresi GÜN  bazında hesaplanır. Bu sürenin toplamı(gün olarak), kişinin, Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından öğretmen olarak atandığı TARİHTEN geriye gidilerek, onun DÜZELTİLMİŞ TAYİN TARİHİ ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan tarih de, kişinin barem içi artış tarihi olmaktadır.

Örnek: KHK tarafından 1 Eylül 2021’de atanan bir kişinin, öncesinde 240 günlük (8 ay) bir kamu görevi (geçici veya kadrolu) bulunuyorsa, kendisinin düzeltilmiş tayin tarihi  1 Ocak 2020 ve barem içi artış tarihi 1 Ocak olur.

 

Saygılarımla,

 

Mehmet GÜNEYLİ

Mali Sekreter

Yönetim  Kurulu (a.)