Umudumuzu canlı tutalım ve Kıbrıs’ta barışın engellenemeyeceğine inancımızı güçlü bir şekilde haykıralım!

0
130

İki toplum liderlerinin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ile 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleştirecekleri buluşma, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin yeniden başlaması için önemli bir fırsat oluşturmaktadır. Bu nedenle de Kıbrıs’ın geleceği açısından çok önemlidir.

Crans Montana’da görüşmelerin kesintiye uğramasından sonra Kıbrıs sorunu kısır bir durgunluk içerisine girmiş ve bu durum adanın taksiminin kesinleşmesi açısından önemli tehlikeler yaratmaktadır.

25 Kasım buluşması öncesinde iki toplum liderini, gerekenleri yapmaya, sürecin kesintiye uğradığı yerden, mümkün olan en kısa zamanda anlaşmaya varma hedefiyle devamı için istek ve kararlılıkla hareket etmeye çağırıyoruz. Liderler BM’nin iki bölgeli iki toplumlu çözüm hakkındaki kararlarına ve Crans Montana’da BM Genel Sekreteri Sn. Guterres’in sunduğu çerçevenin zeminine bağlı kalmalıdırlar. Aynı zamanda, Genel Sekreteri ikna etmeli ve bilinmezliğe, belirsizliğe, zıtlaşmaya ve sonuçta ülkenin taksimine kapının açılmasına izin vermeyerek, cesaret ve sorumlulukla davranmalıdırlar.

Biz Birleşmiş Milletlerin ilgili kararlarında belirtildiği şekilde iki toplumun siyasi eşitliğinin, tek egemenliğinin, tek vatandaşlığının, tek uluslararası kimliğinin olacağı bir devlet için iki bölgeli iki toplumlu federasyon çözümüne ve bütün Kıbrıslıların çıkarlarına hizmet edecek bir çözüm hedefine bağlılığımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz.

Çözüm ve yurdumuzun yeniden birleşmesi hedefine ulaşılması ve barışın hâkim olması için birlik, koordinasyon ve ortak mücadele hedefiyle bütün emekçilere, bütün siyasal ve sosyal güçlere, Kıbrıslırum-Kıbrıslıtürk-Maronit-Ermeni-Latin bütün Kıbrıslılara dayanışma çağrısında bulunuyoruz.

Müzakerenin bu kritik anında mantığın, yeniden birleşmenin, barışın ve umudun sesinin net ve güçlü bir şekilde duyulması için herkesi iki toplumlu kitlesel etkinliğe katılmaya çağırıyoruz.

Umudu canlı tutalım ve Kıbrıs’ta barışın engellenemeyeceğine inancımızı güçlü bir şekilde haykıralım!

     Eylem Programı: 22 Kasım Cuma 2019

15.30 – Kuğulu Park’ta toplanma ve yürüyüş

16.00 – Kıbrıslıtürk Lider Sn. Akıncı’nın ofisinde toplanma ve ortak deklerasyonun verilmesi

17.00 – Lokmacı kapısında toplanma ve Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanlık Sarayına  yürüyüş

18.00 – Başkanlık sarayı dışında toplanma ve Sn. Anastasiades’e deklerasyonun verilmesi

Kültürel etkinlik