TOMA’yı ülkeye sokmamaya kararlıyız

0
164

Halkın çok önemli bir kısmının oylarıyla seçilen partilerin kurduğu hükümetin ve buna ilaveten sivil toplum örgütlerinin Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı (TOMA) alınmasına karşı durmasına rağmen rejim, TOMA alımında ısrar ediyor. Bir kez daha açıkça belli oldu ki Kıbrıs’ın kuzeyindeki yerleşik düzen, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine saygı duymayı değil halkımızın siyasi iradesini ezip ayrılıkçı, entegrasyoncu, asimilasyoncu ve yayılmacı rejimin devamını sağlamayı amaçlamaktadır.

Sibel Siber ve CTP-TDP-DP Bakanlar Kurulu ile Özkan Yorgancıoğlu’nun Başkanlığındaki Hükümetin TOMA alımına yönelik karşı duruşu olumlu ancak yeterli değildir. Hükümetin ve Meclis’in acil bir şekilde yapması gereken, TOMA’nın ülkeye sokulmaması için her türlü siyasi ve hukuki girişimi başlatmaktır. Bu bağlamda ilk adım olarak Meclis, TOMA’nın polis tarafından kullanımını yasaklayıcı yasa değişikliğini acilen gündemine almalıdır. Bu bağlamda hem Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ve Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’a hem de Meclis Başkanı Dr. Sibel Siber’e görev düşmektedir. Bunun yanında TOMA’nın ülkeye girmemesi için hükümete bağlı tüm devlet kurumlarının seferber edilmesi gerekmektedir.

Halkımıza karşı kullanılması planlanan TOMA’nın ülkeye girmemesi için Platform üyesi Gümrük Çalışanları Sendikası’nın açıkladığı eylemin siyasi ve hukuki olarak arkasındayız. Gerçek bir yurtseverlik örneği olan GÜÇ-SEN’in ilan ettiği iş yapmama eylemi, TOMA’nın ülkeye gelmesi durumunda ülkede yaşanabileceklerin habercisidir.

SENDİKAL PLATFORM