TC Meclis Başkanı gerçeği görmüştür, Tebrik Ederiz

0
97

Kıbrıs sorununun çözümü gerçekçi, sağduyulu ve iyi niyetli bir siyasi iradeyle mümkündür. Kıbrıs’ta 1960 hukukunu, BM parametrelerini karşılıklı antlaşmaları yok sayan, paylaşmak istemeyen, ayrılıkçı politikalar bu sorunu daha da betonlaştırmakta ve ortadoğunun kangren olmuş çözümsüz sorununa eklemleyerek benzeştirmektedir.

Son günlerde yoğunlaşan uluslararası temaslar açıklamalar Kıbrıs Sorununu çözmek niyetinden çok paylaşım ve çıkar yaklaşımları taşımaktadır. Kıbrıs sorununu gaz ve petrol paylaşımı sorununa dönüştürmeye çalışan uluslararası aktörler Kıbrıslıları tamamen devre dışı bırakmak istemektedirler. Ne yazıktır ki şu ana kadar Sn. Anastasiades ve Sn. Eroğlu bu politikalara hizmet edecek şekilde davranmaktadır. Sonuç almak yerine masada maskaralık yaparak, öteki tarafı suçlu göstermeyi başararak görüşme sürecini tamamlamak için uğraşmaktadır.

Kıbrıs Sorununun çözümü ve bir federasyona ulaşılması ancak ve ancak gerçekler ışığında mümkündür. Bunca acıları yaşanmıştır. Liderler bundan ders almamışa benzemektedir. Federasyonlar tarafların tezlerini birbirine kabul ettirmesinden değil; ortak uzlaşıdan doğmaktadır. Dünyada bu böyledir, çözüm ve barışa ulaşılmak isteniyorsa burada da böyle olmak zorundadır.

ABD, AB, Rusya, Türkiye, Yunanistan, İngiltere uluslararası aktörler Kıbrıs’ta dalga geçmekten vazgeçmeli ve kararını vermelidir. Adada istikrara ulaşılması isteniyorsa yeni statükolar yaratılarak değil gerçekçi ulaşılabilir uzlaşılarak zorlanarak başarılabilir. Çözümün önemli aktörlerden olması gerekenlerden bazıları resmen adanın bölünmesini önermekte, bazıları ise sadece hidrokarbondan başka şey konuşmamaktadır.

Avrupa parlamentosunun Kıbrıs Sorununa münhasır ekonomik bölge yaklaşımıyla diplomatik açıklama yapması ve Türkiye Meclis Başkanı Sn. Cemil Çiçek’in AB parlamentosu başkanına yazdığı mektup ibretliktir. Sn. Çiçek Kıbrıs Türk Toplumunun adanın tabii kaynaklar konusunda eşit ve ayrılmaz hakları olduğunu vurgulamaktadır. Yani Sn. Çiçek Kıbrıs Türk Toplumunun Kıbrıs Cumhuriyetinin eşit siyasi ortağı olduğunu bundan dolayı devredilemez haklar üzerinden savunma yapmaktadır. Sn. Çiçek’in gördüğü bu gerçeği herkes görmelidir. Türkiye ve diğer uluslararası aktörlerin, Rum ve Türk liderliğinin de bu gerçekten hareket etmesi Kıbrıs Sorununu çözecektir. Sn. Çiçek ortaya koyduğu ve uzun zamandır dillendirilmeyen bu gerçeği herkes duymalıdır. Ayrılıkçı politikalar karşısında küçük kasaba kabadayısı politikaları ile çözüm zorlanamaz, ancak satatüko kalıcılaşır. Bu adada barış ve çözüm istediğini her gün söyleyen BM, AB, ABD, TC, Yunanistan, İngiltere ve diğer aktörler bu gerçeği görmelidir. Kıbrıs Sorunu yapay ve her gün şekil değiştiren bir virüs değildir. Kıbrıs Sorunu Kıbrıs Türk Toplumunu pas pas yapan bir araç hiç değildir. Adada kalıcı bir çözüm ve barışa ulaşmak isteniyorsa Sn. Çiçek’in gördüğünü liderim, aktörüm diyenler de görmelidir. Çözüm ve barış belirsizliklerde değil gerçektedir.