Sendikalarımız Maliye Bakanına Taleplerini İletti

0
229

Kamuda örgütlü 16 sendika olarak, Maliye Bakanı Alişan Şan ile görüşerek taleplerimizi ilettik ve takipçisi olacağımızı vurguladık.

Sendikalar adına yazılı açıklama yapan Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Bakan Alişan Şan ve bürokratları ile görüşerek taleplerimizin iletildiğini belirtti.

Bengihan, “Maliye Bakanı özellikle takvimlendirme konusunda bürokratları ile çalışma yaparak sendikalarımıza cevap vereceğini söyledi. Sendikalarımızın konunun takipçisi olacağını ve sonuç alınıncaya kadar mücadele edeceğini vurgularız” dedi.

Maliye Bakanlığı’na iletilen talepler;

1. Asgari ücretin düzenlenmesi

Asgari ücret vergiden muaf olacak şekilde gerekli yasal düzenleme yapılmalıdır. Asgari ücret belirleme kriterleri güncellenmeli ve Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapısı değiştirilmelidir. Ayrıca, özel sektörde çalışanların, patronların insafına terk edilerek sömürülmesinin önüne geçilmesi için özel sektörde sendikalaşmayı sağlayacak yasal düzenleme bir an önce Meclise gönderilmelidir.

2. 2011 Sonrası kamuya girenlerin maaşlarına belirlenecek bir takvimlendirme çerçevesinde ek artış yapılarak maaşlarda eşitlik sağlanmalıdır. 47/2010 sayılı yasayı getirenler kamu çalışanlarını bir günde yüzde 35’e varan oranda fakirleştirerek tarihe geçtiler. “Göç Yasası” olarak bilinen “47/2010 Sayılı Kamu Çalışanlarının Aylık Maaş –Ücret ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası” altında çalışanların maaşlarla ilgili mağduriyetlerinin giderilmesi için belirlenecek takvimlendirme çerçevesinde yapılacak artışlarla süreç içerisinde maaşlar eşitlenmelidir.

3. Gelir vergisi dilimleri ve indirimleri

Her yılın Ocak ayında gelir vergisi vergi dilimleri ve indirimlerinin güncellenmesi gerekmektedir. Geçtiğimiz iki yılda Türk Lirası’nın değer kaybı ve enflasyon tavan yapmıştır. Gelir vergisi vergi dilimleri ve indirimlerini ekonomik akla ve ekonomik gerçeklere uygun olarak güncellemekte geç bile kalınmıştır.

2022 yılı Haziran ayı hayat pahalılığı oranı 56.76 olarak açıklanmıştır. Ekonomistler, 2022 yılı Aralık ayında bu oranın %110 civarı olacağını tahmin etmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında 2023 yılına ait kişisel indirim miktarının en az 210,000 TL olması gerekmektedir. Yine aynı gerçekler ışığında, gelir vergisi dilimlerinin aşağıdaki gibi düzenlenmesi elzemdir.

KTAMS, KAMUSEN, KAMU-İŞ, KTÖS, KTOEÖS, TÜRK-SEN, DEV-İŞ, HÜR-İŞ, BES, KOOP-SEN, GÜÇ-SEN, VERGİ-SEN, TIP-İŞ, MALİYE-SEN, DAÜ-SEN, DAÜ BİR-SEN