Hayat Pahalılığı Ödeneğinin Durdurulması Yönünde Çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname Anayasaya Aykırıdır

0
222

Türk Lirasının büyük oranda değer kaybetmesi ile ülkemizde yaşanan ekonomik kriz özellikle dar ve sabit gelirlilerin yaşam koşullarının sürekli bir şekilde kötüye gitmesine  neden olmuştur.

Yaşanan krizden en çok etkilenen asgari ücretlilerin, dar ve sabit gelirli çalışanların, engellilerin, sosyal yardım maaşı ile geçinenlerin alım gücünün korunması adına  tedbirler alınması için defalarca hükümete çağrı yapmamıza rağmen Hükümet;  kriz karşısında çalışanları, dar ve sabit gelirlileri koruyacak tedbirler yerine krizin bedelini bu kesimlere ödetmek istemektedir.

Çalışanların enflasyon karşısında  alım gücünün korunması açısından çok önemli olan  ve   ülkemizde yaşanan bu kriz sürecinde  çalışanlar için önemi daha da artan hayat pahalılığı ödeneğinin üç aylığına dondurulması yönünde hükümet kanun hükmünde kararname yayınlamıştır.

Meclisin açık olduğu bir dönemde kanun hükmünde kararname çıkarılması antidemokratik bir anlayışın göstergesidir. Sendikalarımız bu tür antidemokratik uygulamalarla çalışanların haklarının gasbedilmesini asla kabul etmeyecek ve her türlü mücadeleyi ortaya koyacaktır.

Krizin bedelini çalışanlara ödetmeye niyetlenenler bilmelidirler ki   sendikalarımız üyeleriyle birlikte  tüm gücüyle sonuna kadar direnecektir. Bu çerçevede  Hayat Pahalılığı Ödeneğinin durdurulması yönünde çıkarılan kanun hükmünde kararnamenin Anayasaya aykırılığı nedeniyle iptal edilmesi ayrıca  yürütmenin durdurulması için en kısa sürede ara emri başvurusu sendikalarımız tarafından yapılacaktır.

SENDİKAL PLATFORM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here