Sendikal Platform: “Kıbrıs Türk Halkının Okullara, Hastanelere İhtiyacı Var, Külliyeye Değil!”

0
101

Sendikal Platform olarak 12 Ocak 2022 tarihinde Cumhurbaşkanlığı önünde basın açıklaması yapılarak ekonomik sıkıntılara çözüm bulunması, eğitim, sağlık, trafik altyapısına yatırım yapılması yerine Kıbrıs Türk Halkının ihtiyacı olmayan külliyede ısrar edilmesine karşı eylem gerçekleştirildi. 

 

Sendikal Platform adına eylemde konuşan KTAMS Başkanı Güven Bengihan: Ülkede ihtiyacın külliye değil, eğitim, sağlık, trafik güvenliği ve halkın refahının yükseltilmesi olduğunu,  Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, “586 milyon TL’lik saray isteğini”, bunun halkın sorunlarının çözümü ve toplumsal barışa hizmet etmediğini belirtti. Külliye konusunda dayatmalar yapıldığını ve bu dayatmalara biat edildiğini vurgulayan Bengihan, ülkemizde okul, hastane, karayolları, insan hakları, sanat merkezi, tiyatro binaları gibi konularda eksiklikler olduğunu ifade ederek külliyeye verilen önem kadar Kıbrıs Türk halkının sorunlarının çözümüne önem verilmesini istedi. Ülkede ekonomik sıkıntıların her geçen gün arttığını ifade eden Bengihan, “Eğer külliye için bir kaynak varsa ve verilecekse, eğitime, sağlığa, tiyatro sanat merkezine, çocukların geleceğine yatırım yapalım” dedi. Sigortalarda 50 bin emeklinin ay başında maaş alamayacak durumda olduğunu ifade eden Bengihan, külliye yapımı konusunda ortaya konan ısrar ve bu tip uygulamalarla Kıbrıs Türk kültürünün de yok olmakla yüz yüze kaldığını söyledi.

Eylemde ayrıca Sendikal Platform adına konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, “Biz yıllardan beri söylüyoruz, anlatıyoruz, eylem yapıyoruz ama maalesef bizim tepemize oturtulanlar Türkiye ile olan ilişkileri bir türlü düzene koymadılar. Bizim arzumuz bu ilişkilerin siyasal eşitlik düzeyinde olmasıdır ve bu yüzden mücadele ediyoruz” dedi. Cumhurbaşkanlığı makamında bulunan Ersin Tatar‘ın da günlerce ‘Küllyeyi ben istedim’ diye açıklama yaptığını hatırlatan Elcil, Acil Durum Hastanesi‘nin de Kıbrıslı müteahhitlere yaptırılmadığını belirtti. Elcil, “Tatar ne dedi? ‘Ben Cumhurbaşkanım Erdoğan’dan istedim, bize hastane yaptılar’ Sayın Tatar bunu hep yapıyor. Çalışanlar bu ülkede çok zor durumdadır. Sayın Tatar’ın ısrarla ‘ben külliye istiyorum’ demesini anlamak mümkün değildir” dedi. TC Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın KKTC Meclisi‘nde ‘Size külliye hediye edeceğim’ dediğini anımsatan Elcil, ama bu külliyenin parasının devletin fonlarından karşılanacağını söylemediğini belirtti. Elcil, “Bu ülke külliyeyle kurtulacak sanıyorsa böyle bir şey yoktur. İki ayrı egemen devlet deyip insanı bir kuru ekmeğe, hasta olanı ilaçsızlığa mahkûm etmekle iki devletli egemen çözüm olmaz. Bu binaya sayın Tatar’ın bütün dünyadan konukları gelmiyor. Tanınmış bir Cumhurbaşkanlığı değildir. İki Toplumlu Sağlık Komitesi çalışmıyor, güneyden aşılar gelmiyor, İki Toplumlu Eğitim Kültür Komitesi çalışmıyor, doğru dürüst bir çalışma sergilemeden bizim binaya ihyacımız var diyorlar. Bizim okula hastaneye ihtiyacımız var, bunlar öncelikli olmalı” dedi.