Sanat, Düşünce ve İfade Özgürlüğü Direnişi: “YANGIN YERİNDE KABARE”

0
116

Toplumsal, siyasal ve kültürel yaşamdaki yozlaşmayı, kirlenmeyi mizahın etkileyici ve iğneleyici dili ile yansıtan  “Yangın Yerinde Kabare” oyunu KTAMS Barış Salonu’nda prömiyerini yaptı. 28 Ocak 2020’de saat 20:00’de yer alan oyunun prömiyerine tiyatroseverler büyük bir ilgi gösterirken salon tamamen doldu. Güldürürken düşündürmeyi ve uyarmayı amaç edinen ve tüm ülkenin bir yangın yerine döndüğü acı gerçeğini güldürerek, gülünçleştirerek gözler önüne seren “Yangın Yerinde Kabare” oyununda Özgür Oktay, Döndü Özata, Melek Erdil, Melihat Melis Günalp, Barış Refikoğlu, Erol Refikoğlu, Işın Cem, Umut Ersoy, Irmak Refikoğlu ve Yaşar Ersoy rol alıyor. Altı kısa bölümden oluşan ve genç oyuncular Memet Baydur ile Vural Pakel’in oyunlarından, Aziz Nesin, Marcel Berguier ve Çetin Altan’ın makale ve hikayelerinden Yaşar Ersoy’un kurgulayıp oyunlaştırdığı ve yönettiği iki perdelik oyun oldukça beğenilirken seyirciler sanatçıları uzun süre ayakta alkışladı.

Ersoy: “Yasağa sanatın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğü ile direniş gösterdik.”
Oyun sonrasında konuşan Yaşar Ersoy: “Sahneye koymaya çalıştığımız oyun yasaklandı. Biz de bu yasağa sanatın özgürlüğü ile, düşünce özgürlüğü ile, ifade özgürlüğü ile  bu direniş gösterdik. Sizler de bu akşam bizlerle olduğunuz için teşekkür ederiz. Sanat düşüncenin en güzel ifade şeklidir. Bunu bildik ve yıllardır bunu yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Ersoy: “Bu oyun kolektif bir emekle ve sendikalarımızın desteğiyle hayata geçti”
Konuşmasının devamında Ersoy : “Bu oyun kolektif bir emekle ve sendikalarımızın desteği ile hayata geçti. Müzikte, kareografide, dekor-ışık tasarımında, ışık uygulamada, dekor uygulamada, kostüm uygulamada, oyun fotoğrafında ve afiş tasarımda  emeği geçen tüm arkadaş ve sanatçı dostlara çok teşekkür ederim”dedi. Lojistik destek veren LTB, Heydey Müzik ve Hüseyin Yanık’a, Yücel Köseoğlu ailesine, Sedat Sefaoğlu’na, Halil Tavukçuoğlu’na, Toyşanlı Otomotiv’e, Ateş ve Söylem Matbaası’na da teşekkür eden Ersoy  katkı ve destekleri için KTAMS, KTÖS, KTOEÖS, DEV-İŞ, TES, BASIN-SEN, ÇAĞ-SEN, GÜÇ-SEN ve DAÜ-SEN’in de saygıyla alkışı hak ettiğini kaydetti.

Oyun her Salı KTAMS Barış Salonu’nda sahnelenecek

Her Salı saat 20:00’de sahnelenecek oyun biletleri 15 TL’ye KTAMS sekreterliğinden, daha detaylı bilgi 2271775 ve 5338659884  numaralarından elde edilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here