OKULUMA DOKUNMA

0
85

31 Ocak 2017 tarihinde  öğretmen, öğrenci, veli, eski mezunlar ve sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu ve sendikamızın da içerisinde yer aldığı Anafartalar İnisiyatifi, başka bir yere taşınması gündemde olan Girne Anafartalar Lisesi’nde eylem gerçekleştirildi. 

Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova’nın, Anafartalar Lisesi’nin , Karakum’da inşası devam eden okula taşınacağı ve okulun mevcut yerinin, eğitim amaçlı farklı projeler için kullanılacağı yönündeki açıklamasının ardından , tarihi okulun kent dışına taşınmasına karşı çıkmak amacıyla mücadele başlatan Anafartalar İnisiyatifi, 31 Ocak 2017 tarihinde eylem gerçekleştirdi.
Girne Anafartalar Lisesi binası önünde toplanan katılımcılar pankartlar açtı,burada oluşturulan anı defterine düşüncelerini yazarak imzaladı.
Eylem , okulun emekli beden eğitimi öğretmeni Hasan Karallıgil’in katılımcılara içtima yaptırmasının ardından , Anafartalar Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Eylem de Anafartalar İnisiyatifi adına ,konuşma yapan , okulun eski mezunlarından,Yenidüzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci Cenk Mutluyakalı ,Anafartalar Lisesi’nin Girne’nin,belleği, sembolü, karakteri olduğunu vurgulayarak, okulun İngiliz döneminden bugüne hizmet verdiğini anımsattı.
Anafartalar’ın sadece bir lise değil, bir tarih olduğunu dile getiren Mutluyakalı, bu okulun birçok kuşakta önemli izleri olduğunu söyledi.

Mutluyakalı, Anafartalar Lisesi’nin, tüm fiziksel altyapısı ve teknik donanımıyla , lise eğitimine uygun olduğu görüşünü dile getirdi.
Eğitim bilimcilerinin, okulun alt yapısının lise eğitimine uygun olduğuna vurgu yaptığını anımsatan Mutluyakalı, Girne Turizm okulunun kültür derslerinin Anafartalar lisesi öğretmenleri tarafından verildiğine de dikkati çekti.

Girne okullarındaki sorunların, nüfus yoğunluğundan kaynaklandığını ve günü birlik projelerle çözülemeyeceğini ifade eden Mutluyakalı, bölgeye yeni okullar yapılması gerektiğini söyledi.

Mutluyakalı, okulun taşınmasına yönelik adımların atılması halinde, tüm mezunların birlikte mücadele vereceğini kaydetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here