Öğretmenlerimize Mektup: Yeni Eğitim-Öğretim Yılına Başlarken

0
315

Değerli Öğretmenlerimiz,

2018-2109 Öğretim Yılına başlamış bulunmaktayız. Bu yıla, ülkemizde yaşanan ekonomik krizin bedelini yapılan zamlar ve hayat pahalılığıyla, boynumuza asmaya çalışan siyasi bir anlayışla,  her geçen gün satın alma gücümüzün geriletilmesi ve insan gibi yaşamamızın zorlaştırılmasının yanında, her yıl olduğu gibi eğitimde de yine ne yazık ki altyapı sorunları, eksik okul binaları, kalabalık sınıflar, tamamlanmamış kadrolar, çalışma yapılıp güncellenmemiş tüzükler ve daha birçok sıkıntıyla başlıyoruz.

Okullarda yaşanacak sıkıntıların farkındayız.

Bunların çözümüyle ilgili çalışmalarımız ve önerilerimizle birlikte mücadele etmekteyiz.

Dayatma politikalara boyun eğmeyecek çağdaş, laik eğitimden vazgeçmeyeceğiz. Haklarımızla ilgili saldırılara, itibarsızlaştırma politikalarına karşı mücadele etmeye, çıkarılan yasalarla bölünmüş öğretmeni tek yasa altında birleştirmek için de örgütlü mücadeleye devam edeceğiz.

Pahalılığa, zamlara, fakirleştirilmeye seyirci kalmayacak, aylardır ortaya koyduğumuz gibi krizin faturasını emekçilere ödetmek için sürdürülen politikalara karşı susmayacak, insanca yaşayabileceğimiz bir ülke için mücadelemizi sürdüreceğiz.

Bu mücadelede örgütlü olmamızın, sendikamıza sahip çıkarak güçlü olmamızın çok önemli olduğunun bir kez daha altını çizmek isteriz.

Ülkemizde en güçlü ve örgütlü sendika olan sendikamızı bölmek, zayıflatmak için yapılan çalışmalara fırsat vermeyerek sendikamız çatısı altında örgütlenip mücadeleyi daha da artırmamızın gerekliliğini de bir kez daha ortaya koyarız.

Değerli Öğretmenlerimiz,

  1. 17 Eylül 2018 Pazartesi (Bugün), bir önceki kurul toplantısında (3 Eylül 2018) sendika temsilcisi seçmeyen okullarımızın temsilcilerini seçmelerini,
  2. Öğretmenlerimizin, eksik kadroların yükünü üstlenmemelerini,
  3. Okul idarelerimizin mevcut eksikliklerini eğitim sekreterliğimize bildirmelerini,
  4. Hizmette 30 yılını dolduran öğretmenlerimizin (yıpranma payı, geçicilik, kadroluluk süresi, veya askerlik de dahil edilerek hesaplanmış şekilde) kesintilerinin yapılması gerektiğinden Maliye Bakanlığına bildirimde bulunmaları,
  5. Tüm öğretmenlerimizin okullarımıza çağdaş, laik, bilimsel, demokratik eğitime daha da çok sahip çıkması gerekliliğine dikkat çekmek isteriz.

Yeni öğretim yılınızın hayırlı olmasını diler,

sendikamızla örgütlü ve güçlü olduğumuzu bir kez daha vurgulamak isteriz.

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)