Öğretmenlerimize Mali Konularla İlgili Önemli Duyuru

0
550

 

  • Kamuda 25 ve 30 Yılını Dolduran Öğretmenlerimiz: Kamuda geçici hizmet yılları (öğretmenlik dışında yapılan görevler de geçerlidir) da dahil 25 yılını dolduran kadın üyelerimiz ile aynı şekilde 30 yılını dolduran (askerlik hizmeti dahildir) erkek üyelerimiz Hazine ve Muhasebe Dairesi Maaşlar Bölümü’ne gidip kendileri için hazırlanacak belgeyi imzalamak durumundadırlar. Bu durumda; kadınlar için emeklilik iştirak payına kesilen miktar % 5’ten, % 8,5’a yükselirken, erkekler için de % 9’dan, % 12,5’a çıkacaktır.

 

  • Sağlık Fonu: Üyelerimizin sendika bünyemizde oluşturulan Sağlık Fonu’na (SAY-FON) başvuru hakkı kazanmaları için maaşlarından aylık olarak 5 TL veya 10 TL kesinti yapılmasına olanak verecek bir formu doldurmaları ve 6 aylık birikimin olması gerekmektedir. Yapılan sağlık harcamasının, kişinin adına düzenlenmiş bir belge (doktor veya sağlık kurumu onaylı belge, fatura, makbuz) ile kanıtlanması gerekmektedir. Maaşından 5 TL kesinti yapılanlar SAY-FON’dan en çok 10,000 TL’ye kadar borçlanıp, bu miktarı en çok 12 aylık faizsiz taksitler şeklinde, 10 TL kesinti yapılanlar ise maksimum 20,000 TL’ye kadar borçlanıp, bunu en çok 24 aylık faizsiz taksitler şeklinde ödeyebilmektedirler. Üyelikten istifa durumunda veya istenilen herhangi bir zamanda SAY-FON üyeliğini sonlandırıp fonunuzda bulunan miktarı geri alabilirsiniz.

 

  • Emekliye Ayrılan veya Ayrılacak Olan Öğretmenlerimiz: Emeklilik başvurusu yaptığınız yılın sonrasındaki yıl Maliye Bakanlığı Vergi Dairesi Emeklilik İşlemleri Birimi Paye Bölümü’ne (Lefkoşa) maaşınızdan kesilen gelir vergisi iade talebi yapmanız gerekmektedir. Yapılan vergi kesintisi 1 yıllık olduğundan emeklilik sonrası yapılan kesinti fazladan yapılmış olup kesinti iadesi kazanılmış hakkınızdır. Bu durumda, 2021 yılı içerisinde emekli olan öğretmenlerimizin 2022 Ocak ayından itibaren vergi kesinti iadesi için yukarıda belirttiğimiz daireye başvuru yapmaları gerekmektedir. İade talepleri zamanında yapılmazsa bu haktan faydalanılamayacaktır.

Mali konularla ilgili detaylı bilgi ve sorularınız için

Mali Sekreterimiz Mehmet Güneyli (0542 864 05 81) ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Saygılarımızla,

 

Mehmet GÜNEYLİ

Mali Sekreter

Yönetim Kurulu (a.)