Öğretmene Mektup

0
853

Sevgili Öğretmenlerimiz,

 

KTOEÖS olarak uzun süredir devam ettiğimiz mücadelemizin son gelinen aşaması konusunda sizleri bilgilendirmek istiyoruz.

İki saatlik uyarı grevimizin 3 temel amacı vardı:

  • Dayatma Paketi protesto etmek, kabul etmeyeceğimizi ortaya koymak
  • Değiştirilen ve sıkıntı yaratan Sınıf Geçme Sınav Tüzüğünü tadil etmek
  • Uygulanmayan Yasaların (Hazırlık Ödeneği) uygulamasını sağlamak

 

  • Sınıf Geçme Sınav Tüzüğü:

Esas mücadelemiz Eğitim Sisteminin değişmesi olduğunu ve bu konuda yol gösterici şura kararları bulunduğunu, yoğun müfredat programı, TC ile paralel giden eğitim sistemi, not ve ders geçme üzerine odaklanan, öğrenci ve öğretmeni desteklemeyen sistemin yanlışlığını bilerek mücadelemize devam edeceğiz. Uzun süren mücadele ve müzakere sürecinden sonra Eğitim Bakanlığı ile uzlaşılan son sınıf geçme sistemindeki değişikliklerle SORUMLU geçme ortadan kaldırılmıştır. Teknik Kuruldan geçirilen ve Bakanlar Kuruluna gidecek olan yeni değişiklikler için EK 1’e bakınız.

 

  • Hazırlık Ödeneği:

Hazırlık ödeneği konusu bizim için Göç Yasasının kabul edilmemesi, hem de Yasaların Uygulanmasının takipçisi olunması için önemliydi. Yaptığımız uzun soluklu mücadelede destek vermesi gereken bazı çevrelerin bile engellemeleri ile karşılaşmamıza rağmen; baştan berri bu hakkın yasada olduğu biçimde yerine getirilmesi gerektiğini ve TÜM ÖĞRETMENE ödenmesinin yasal zorunluluk olduğu konusunda haklılığımız teyit edilmiştir.

 

Farklı iki savcılık görüşü gerekçesiyle SATIŞTAY BAŞKANLIĞINCA ödenmesinin yasal olmadığı, hatta ödenenlerden geri alınacağı söylemleri de bitmiş yazılı olarak savcılık / Sayıştaylık TÜM ÖĞRETMENLERE ders yılı başında bu ödeneğin ödenmesinin gerektiğini deklare etmiştir. Yasal olan bu hakkın 2011 sonrası öğretmenlere de derhal ödenmesinin takipçisi olmaya devam edeceğiz.

 

  • Dayatma Paketler

Paketlerle ilgili Sendikal Platformda ortak duruşlar / eylemler örgütlemeye çalışıyoruz. Bunun yanında Paketi analiz edip, sizlere ve topluma duyurduk. Pakete karşı yaptığımız “grev” ile de hassasiyetimizi ortaya koyduk. Pakette kamusal eğitime, kamu görevlisi olan öğretmene ve haklarına ciddi saldırılar bulunmaktadır. Bugün oluşturduğumuz hassasiyetle mücadeleye hazır olmalıyız. Siyasi ve ideolojik olan ve HAK BUDAMALARINI hedef alan bu paketin tüm detayları web sayfamızda bulunmaktadır.

 

 

Sevgili Öğretmenlerimiz,

 

Olağanüstü dönemlerden geçmekteyiz. Örgütlü mücadelenin tüm kazanımlarına saldırılar olağanca şiddetiyle devam etmektedir. Mücadeleyi küçümsemeden, dayanışmamızı artırarak, emeği, toplumu KÖLELEŞTİRMEK isteyenlere direnmek, öğretmen olarak tarihsel sorumluluğumuzdur. Sizlerin bu sorumluluğun bilinciyle gösterdiğiniz Onurlu, Örgütlü Dirence, Mücadeleye teşekkür ederiz.

 

Her an mücadeleye hazır olma zorunluluğumuz olan süreçlerden geçiyoruz. Akıllı, örgütlü, mücadeleci stratejisi olan, birlikte, güçlü ve kararlı olmalıyız.

 

 

Saygılarımızla,

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)

Öğretmene Mektup 31.05.2016