Niyet Varsa, Çözüm Üretilebilir…

0
419

 

Yaklaşık iki yıldır devam eden Covid-19 pandemisi döneminde, en fazla etkilenen alanlardan birisi de eğitim olmuş, dönem dönem yüz yüze eğitime ara verilmiştir.

2021-2022 eğitim öğretim yılına başlamadan önce , sendikamız KTOEÖS, KTÖS ve KTTB ile işbirliği içerisinde “ Sürdürülebilir Yüz Yüze Eğitim Kılavuzu” nu hazırlayarak, pandemi döneminde okullarda bilimsel olarak uygulanması gerekenleri ortaya koymuş, sağlıklı ve güvenli okul ortamları oluşturarak yüz yüze eğitimin verimli bir şekilde devam etmesi gerekliliği vurgulanmıştır.

      Eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte, yaşanan bazı aksaklıkları gözlemleyip, bunları defalarca yetkililere iletmemize rağmen sorunların çözümü için ne yazık ki gerekli adımlar atılmamıştır. Bu süreçte okullarımızda yaşanan en büyük sorunlardan birisi, öğrencilerimizin her hafta yapmakla yükümlü olduğu antijen testlerle ilgilidir. Testlerin yapılıp yapılmadığı ve sonuçların kontrolü okul idarelerimiz ve öğretmenlerimiz üzerinde büyük bir yük oluşturmakta gece yarılarına kadar bitmeyen sonuç takibi, kontrolü süreç ilerledikçe daha da yıpratıcı olmaktadır.Testlerin okullarda yapılmasının sağlanması öğrenci, veli, öğretmen ve okul idareleri için çok daha pratik iken, bu sorunun çözümü için defalarca sorunları anlatıp, çözüm yolunu göstermemize rağmen yetkililer herhangi bir adım atmamıştır.

Sendikamız, antijen testlerinin düzenli olarak her hafta okullarda yapılması için girişimde bulunmuş, ihtiyaç duyan bazı okullarımızda bu uygulama başlatılmıştır.

Bu durumun tüm okullarımızda yaygınlaştırılması gerekliliğini Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı yetkililerine bir kez daha hatırlatır, bu sorunun çözümü için sorumluluğun kendilerinde olduğunu unutmadan bir an önce harekete geçmeleri gerektiğini vurgularız.

      Takip ettiğimiz bu sürecin çözümü için herhangi bir adım atılmaması durumunda sendikamızın sorunun çözümü için devrede olmaya devam edeceğinin bilinmesini isteriz.

 

Mehmet Güneyli
Mali Sekreter
(Yönetim Kurulu a.)