Milli Eğitim Bakanı Arabacıoğlu, Sendikamızı Ziyaret Etti

0
89

Milli Eğitim Bakanı Mustafa Arabacıoğlu, yeni ders yılının başlamasına kısa süre kala, eğitimle ilgili konuları görüşmek üzere sendikamızı ziyaret etti.

26 Ağustos Salı günü gerçekleştirilen ziyarette konuşan Bakan Arabacıoğlu, okulların açılmasına az bir süre kaldığını, eğitimin durağan bir süreç değil dinamik bir süreç olduğunu söyledi. Arabacıoğlu, okulların kapalı olduğu dönemde Bakanlık tarafından eğitimle ilgili alınması gereken bir takım tedbirler bulunduğuna işaret ederek, bu konularda üzerlerine düşen görevi yerine getirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Sendikamız ziyarette Bakanla eğitimdeki sorunları değerlendirdi.

KTOEÖS: “EĞİTİMDE TASARRUF YAPILAMAZ”

Sendikamız Başkanı Tahir Gökçebel, eğitimin kamusal nitelikli bir hizmet olması ve bu hizmeti her çocuğun eşit, parasız, bilimsel, demokratik bir şekilde alması gerektiğini vurguladı. Sendikamızın temel kavgasının burada olduğunu belirterek, sadece eleştiren bir pozisyonda olunmadığını, sendikamızın eğitimin her kademesinde elini taşın altına koyduğunu ifade etti.

Eğitimin nitelikli olmasının önemine de işaret eden Gökçebel, eğitimin parayla satın alınan bir metaya dönüştürülme sürecine sokulduğunu savundu ve “kadroların kısıtlanması, öğretmenlerin statüsünün düşürülmesi, çalışma koşullarının zayıflatılması, okullara yatırım yapılmaması” gibi eleştirilerde bulundu. Başkan Tahir Gökçebel, Eğitim Bakanlığı’nın kadrolarının bile böyle bir anlayışa hizmet ettiğini öner sürerek bunu kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurguladı.

Gökçebel, eğitime ayrılan bütçe ve emeğin gelecek demek olduğunu dile getirerek, “Geleceğimizi şekillendirirken esas olan budur. Kalkınma için en ucuz ve en kestirme yol da budur” diye konuştu.

Eğitimde uygulayıcı olduklarını kaydeden Gökçebel, birçok sıkıntıyı yasa koyucudan bir adım önde gördüklerini, bu sıkıntıları bakanlığa ilettiklerini ancak hükümetin bu konudaki duyarlılığının artırılmasının temel taleplerinden bir olduğunu belirtti.

Gökçebel, eğitimde niteliğin öğretmenin “bugün düşürüldüğü pozisyona” düşürülerek düzeltilemeyeceğini de ifade ederek, “eğitimde tasarruf yapacağım” diyerek hükümetin geleceği heba etmemesini umduğunu da söyledi.

Ziyarette konuşan Bakan Arabacıoğlu, Gökçebel’in eğitimin içeriğiyle ilgili düşüncelerine katıldığını belirtti. Arabacıoğlu, (kamu görevlileriyle ilgili) 2010 yılında çıkan yasayla ilgili sorunların yaşandığını kendisinin de gözlemlediğini kaydetti ve maaş uygulaması konusunda neler yapılabileceğini hükümet olarak değerlendirmeleri gerektiğini söyledi. Arabacıoğlu bu düşüncelerini hükümetle paylaştığını da dile getirdi. Arabacıoğlu, bu yıl itibarıyla orta öğretimle ilgili yapılan en kapsamlı değişikliğin 9. sınıfların ortak sınıf olma kapsamından çıkarılıp, öğrencinin tercih ettiği okul kapsamının altına alınması ve bu yönde bir müfredat düzenlemesi yapılması olduğunu dile getirdi.