Militarist Rejime Karşı Vicdani Reddi Selamlıyoruz!

0
86

Temel bir insan hakkı olması gereken vicdani ret hakkının kendisine de tanınmasını talep eden, bunun için mücadele eden YKP örgütlenme sekreteri Murat Kanatlı’ya karşı militarist rejimin linç girişimini şiddetle kınıyoruz. Askeri mahkemede bir sivilin yargılanarak cezalandırılmasının bu rejimin yurttaşlarına patronun kim olduğunu gösterme gayretinden öte, faşizan, baskıcı bir içerik taşıdığının altını çiziyoruz.

Kıbrıs’ın kuzeyinde yaratılan rejimin egemen gücünün  temel insan haklarının kullanılmasını ortadan kaldıran bu kısıtlamasını, demokrasiye indirilen başka bir darbesi olarak görüyoruz. Barış adına, silah kullanmayı, savaş hazırlığı yapmayı reddeden Murat Kanatlı’nın demokratik  eylemine karşı işgal koşullarında olduğu kelepçe takılması, adanın kuzeyinde  yaratılan antidemokratik rejimi  bir kez daha deşifre etmiştir. Aynı zamanda  egemen sınıfın sözde demokratik yasaları beş yüz Türk  Lirası para cezası ile, on gün hapis süresini aynı kefeye koyarak yargı bağımsızlığının sınırlarının olduğunu açıkça göstermiştir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bir düşünce ve ifade özgürlüğü, bir insan hakkı olarak  tanıdığı vicdani ret kararını bir  suç olarak  karar altına alan bu mahkeme kararını tanımıyoruz ve Murat Kanatlı’nın mücadelesini selamlıyoruz.