Liderlere Ortak Çağrı: “Kıbrıs’ın çıkarlarını öne çıkararak Ülkemize Çözümü ve Barışı Getirin”

0
211

Crans Montana zirvesi sonrası kesintiye uğrayan Kıbrıs Sorunu’nun çözümü ile ilgili süreçte dün itibarı ile olumlu gelişmeler yaşanmıştır.

Dünkü görüşme süreci Kıbrıslıların kararlı olmaları halinde çözümle ilgili adım atılmasının önünde hiçbir gücün engel olamayacağını göstermektedir. İki liderin antlaşmasının önemi bir kez daha ortaya çıktığı gibi, görüşme süreçlerine engel çıkaran dış güçler ile statükodan beslenen yerli işbirlikçilerine de iyi bir yanıt verilmiştir.

Kıbrıs sorununun varlığı tüm Kıbrıslıların acı çekmesinin temel nedenidir. Dünyanın çok güzel bir coğrafyasında varlık içinde yokluk, güzellikler içinde acı, kan ve gözyaşı, eşitsizlik, adaletsizlik ve hukuksuzluğun yaşanması Kıbrıs sorununun varlığından kaynaklanmaktadır. Özellikle adamızın kuzeyinde siyasi rehine haline getirilen ve Türkiye’den sistematik nüfus aktarımı ve toplum mühendisliği çalışmaları nedeni ile toplumsal yok oluşa sürüklenen Kıbrıs Türk toplumu için çözüm ve adamızın birleştirilmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Dayatılan “Göç Yasası”, “Kamu Görevlileri Reform Yasası”, Türk Lirası kullanımı gibi düzenlemeler, dini baskılar, sendikasız, örgütsüz köle düzeni koşullarında çalışmaya zorlama ile Kıbrıs Türk toplumunun onuruna yakışmayan kumar, fuhuş, kara para aklama gibi faaliyetlerle her geçen gün kaosa ve yok oluşa sürüklenen toplumumuzun tek kurtuluşu çözümle birlikte uluslararası hukuğun içine girerek, Avrupa Birliği ailesi içinde hak ettiğimiz toplumsal yere ulaşmaktır.

Bu çerçevede eğitimin, barışın altyapısını oluşturmada, barış kültürünün sağlanmasında önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatarak, eğitim ile ilgili somut adımlar atmalarını talep ederken, sadece güven yaratıcı önlemlerle  değil, sorunun kalıcı çözümünü getirecek adımlara yönelmeleri çağrımızı tekrarlıyoruz. Lider olmak, insiyatif alarak, Kıbrıs’ın çıkarlarını öne çıkararak ülkemize çözümü ve barışı getirmeyi gerektirir.

 

Saygılarımızla,

 

Selma Eylem – KTOEÖS Başkanı

Ali Kişmir – Basın-Sen Başkanı

Şener Elcil – KTÖS Genel  Sekreteri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here