KTOEÖS – KTÖS: “Karantinasız Girişler Durdurularak ve Gerekli Tedbirler Alınarak Yüz Yüze Eğitim Başlatılmalı”

0
416

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) olarak ülkemize karantinasız girişlerin durdurulması ve salgına karşı gerekli sağlık ve güvenlik tedbirlerinin alınarak okulların açılmasını talebimizle 3 Eylül 2020, Perşembe günü Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklamamız gerçekleşti.


KTOEÖS Bakanımız Tahir Gökçebel, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın her gün farklı açıklamalar yaptığını, bunun güveni zedelediğini belirtti.

Bakanlıkla sendikalarımızın 10 Mart’tan beri okulları açmak amacıyla temas halinde olduğunu ancak okulların açılamadığını, her gün karar değiştirildiğini belirterek  “Okulları siz açmadınız. Sıfır vaka ile devam ederken karantinasız girişlere onay verdiniz, o gün okulları açmayacağınıza onay verdiniz” dedi.

Öğretmenlerin görev başında olduğuna işaret eden Gökçebel, bakanlığın, sendika ve öğretmenlerin muhalefet olması nedeniyle okulların açılamadığı imajı çizmeye çalıştığını vurguladı.

Dünyadaki örneklerin okulların nasıl açılması gerektiğini gösterdiğini, bilimsel kararlar alınmasının şart olduğunu dile getiren Gökçebel, öğretmenlere hâlâ PCR testi yapılmadığını, bulaş-temas protokolü yayınlanmadığını, okullarda hademe eksikliği bulunduğunu söyledi.

Sendikamızın okulların açılması konusunda velilerle yaptığı ankete vurgu yapan Gökçebel, anket sonuçlarına göre ailelerin yüzde 82.7’sinin okullarda alınan önlemlerin yetersiz olduğunu, yüzde 80.6’sının tedbirlere güvenmediğini ve yüzde 92.2’sinin de karantina uygulaması getirilerek okulların açılmasını istediklerini dile getirdi.

Yüz yüze eğitim başlayamadığından dar gelirli ailelerin çocuklarının eğitimde fırsat eşitsizliğine maruz kaldığını söyleyen Gökçebel, laptop ve interneti olmayan kaç çocuk olduğunu sordu.

Okullardaki eksikliklere değinen Gökçebel, devlet okullarına sahip çıkılacağını söyledi.

Başkanımız Tahir Gökçebel, bakana çağrıda bulunarak, öğretmenleri hedef yapacak açıklamalardan vazgeçmesini istedi.


KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil de hükümetin hedefinin okulları seçimden sonra açmak olduğunu, bakanın her gün yaptığı farklı açıklamalarla güvensizliğe yol açtığına vurgu yaptı.

Okulların açılmaya hazır olmadığını belirten Elcil, kitapların okullara gitmediğini, altyapının yeterli olmadığına vurgu yaparak bu eksikliklerin de hükümetin okulları açma niyeti olmadığının göstergesi olduğunu kaydetti.

Devletin içine sızan tarikatlar olduğunu da belirten Elcil, “okullar açılmadıkça bazı öğrencilerin tarikatlara, denetimsiz kurslara yönelmektedir” dedi.


Okunan ortak basın bildirisinin tam metni: 

Sendikalarımız, yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şeyin tutamayacağı gerçeğinden hareketle, salgın hastalık şartlarında okulların gereken sağlık ve güvenlik önlemleri alınarak açılması için aylardan beri uğraş verirken, Eğitim Bakanlığı ve UBP- HP Hükümeti yetkilileri bilimsel olmayan anlayışlarla halkta güvensizlik yaratacak her yola başvurmaya devam etmektedirler.

İki öğretmen sendikasının girişimi ve yazılı talebiyle 28 Temmuz 2020 tarihinde gerçekleşen müsteşar başkanlığındaki Teknik Kurul’da oy birliği ile alınan kararlar, hiçbir gerekçe ortaya konmadan sürekli değişmekte, alınması gereken önlemler ise sürekli ertelenmektedir. Buna göre;

 • Ortak kararla yapılması gereken müfredatların gözden geçirilmesi ve materyallerin hazırlanması gerçekleştirilmemiş, bunun yerine Eğitim Bakanlığı müfredatlar konusunu özel dershane sahipleriyle görüşerek kararlaştırmış, yarışmacı ve merkezi sınavların ortadan kaldırılması için hiçbir fikir üretilmemiştir.
 • Salgın hastalık döneminde öğrenci taşımacılığı ile ilgili alınacak önlemler, ilgili taşımacılarla görüşülmemiştir.
 • Risk grubunda olan öğrenci, öğretmen ve okul çalışanları ile ilgili resmi girişimler yapılmamıştır.
 • Okullarımızda kullanılacak olan hijyen malzemeler, maske ve ateş ölçer gibi araçlar hala daha birçok okula gönderilmemiş, bu konuda okullara sürekliliği sağlayacak bütçe ayrılmamıştır. Bunu yapmak yerine sorumluluğu okul aile birliklerine yükleme çabası içerisindedir.
 • Okul çalışanları, taşımacılıkta çalışan personel ve öğretmenlere test yapılması konusu gündeme alınmamış, random test yapılması kararı bile üretilmemiştir.
 • Yurtdışından gelen öğrenci, öğretmen ve okul çalışanlarının 14 gün karantinada tutulması gerekirken bakanlık 7 günde ısrar etmektedir.
 • Yıllar içinde ihmal edilen okul yapımı, kalabalık okullar ve kalabalık sınıflar yaratmış olduğundan, salgın nedeni ile okul yapımı konusu gündemde değildir, derhal gündeme alınmalıdır.
 • Okul dışı etkinlikler (kurs, etüt, dershane, parklar, oyun alanları) salgın kurallarına uyumlu denetim altına alınmamıştır.
 • Sosyal hayatın bir parçası olan yeme-içme, eğlence mekanları ve toplu taşımacılık denetim altında olmayıp, okullarda alınacak önlemleri doğrudan etkilemektedir.
 • Uzaktan eğitim için gerekli altyapı donanım ve organizasyon sağlanmamış, öğrencilerin eşit erişiminin sağlanması için alınması gereken tedbir ve bütçe düşünülmemiştir.
 • Ülkeye karantinasız girişler durdurulmalı, gerekli tedbirler alınarak tüm öğrencilere eşit, yüz yüze eğitim imkanı sağlanmalıdır.
 • İmkanları kısıtlı olan aileler ve özellikle özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler yok sayılmaktadır.
 • Okullarda olası bir vaka görülmesi durumunda neler yapılacağını önceden belirleyen bir “Bulaş-Temas Protokolü” henüz bulunmamaktadır.

İnsan sosyal bir varlıktır ve sosyal bir çevre içinde kendini geliştirir. Okullar toplumun küçük bir modeli olup, öğrenciler bu çevre içinde eğitim almalıdır.

Biz, ülkeye karantinasız girişlerin durdurulmasını, salgına karşı gerekli sağlık ve güvenlik tedbirlerinin alınarak okulların açılmasını bir kez daha talep ediyoruz.

Her gün karar değiştiren UBP-HP Hükümeti’nin eğitimi ve çocuklarımızı seçime kurban etmesine asla müsaade etmeyeceğiz.

 

Saygılarımızla,

                                                   

                                                               

  

     Tahir Gökçebel                                          Şener Elcil

  KTOEÖS Başkanı                                    KTÖS Genel Sekreteri