KTFF ve KOP’un Adımlarını Desteklemeye Devam Ediyoruz

0
85

KTFF ve KOP arasında devam eden görüşmelerin netice vermeye başlamasını destekliyor ve bu sürece tüm çevrelerin olumlu katkı koyması çağrısını yapıyoruz. Yıllardır adamızın bölünmesinden ve oluşan statükodan beslenenler, iki toplum arasında olumlu atılan her adımdan rahatsız olacaklarını biliyoruz. 

 

   Taksimci Türk tezi ile Enosisci Rum tezi adamıza kan ve göz yaşından başka bir şey getirmemiştir. Bu politikalar yüzünden çok gözyaşı dökülmüştür. Gelinen aşamada çok küçük adamızda ırk, cinsiyet ayrımına bakılmadan eşitlik temelinde hareket etmeye ihtiyaç vardır. 50 Yıldan fazla devam eden olağanüstü durumun normalleşmesi, Kıbrıs’ta yaşayan halkların ortak çıkarlar doğrultusunda işbirliği yapması şarttır. Bu anlamda atılan cesurca adım önemlidir ve sonuna kadar desteklenmelidir.

 

    Bu süreci engellemek isteyen şövenist çevreler konuyu mutlak zafer veya mutlak mağlubiyet üzerinden tartışacakları aşikardır. Sendikamız konunun ortak çıkarlar üzerinden tartışılıp şekil almasına katkı koymaya hazırdır. Görüşmeler sonunda ortaya çıkan somut metin olumludur. Umarız iki federasyon FİFA’nın da desteği ile metindeki eksiklikleri ve somut olmayan bazı durumları netleştirip, uzun süreden sonra iki toplumun tekrar barışması, birleşmesi, ortak hareket etmesi adına atılan en somut adımlardan birini olumlu tamamlayacaktır. Bu durum Kıbrıs sorununun da çözülmesine katkı koyacaktır.

 

    Kıbrıs Türk Gençlerinin birçok alanda başarısı ortada iken toplum olarak dışlanmanın faturasını ödemek zorunda kalmışlardır. Bugün yanı başımızda, ülkemizde şampiyonlar liginde oynanırken yaşanılan sıkıntı ortadadır. Futbol Takımlarımız, Türkiye Futbol takımları ile antreman maçı bile yapamazken Lefkoşa’nın Güneyinde Fenerbahçe ile uluslar arası maç yaptıkları bir gerçekliktir. Bu sürecin tehlikeli olduğunu iddia eden dinazorlar, gençlerimizin 50 yıl daha beklemeye tahammülü olmadığını bilmelidir. Kıbrıs Türk Toplumu adamızda siyasal eşitliği uluslararası hukukta tescil edilmiştir. Yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakılan, aşağılanan, horlanan, dili, dini, kültürü değiştirilmek istenen bu Toplum kendi haklarına barışçı,  ısrarlı ve cesaretle sahip çıkmalıdır. İki toplumda da yeni yaklaşımlara, çabalara ihtiyaç vardır. Bu çabalar sonuna kadar desteklenmelidir. 

 

Kıbrıs’ta çözüm ve barışın zamanı gelmiş ve geçmektedir.

 

                                                                                                                             Aziz Selengin

                                         Örgütlenme Sekreteri