Kosova Eğitim Sendikası SBASHK’ın 8. Seçim Kongresine Katıldık

0
22

2 Nisan 2022, tarihinde Kosova’nın başkenti Priştine’de Kosova Eğitim Sendikası SBASHK Başkanı Rrahman Jasharaj’ın davetiyle 8. SBASHK Seçim Kongresine Başkanımız Ozan Elmalı ve Mali Sekreterimiz Mehmet Güneyli katıldı.

Kongrede Başkanımız Ozan Elmalı SBASHK üyelerine ve uluslarası konuklara hitap etti, ayrıca sendikamızın uluslararası alanda üyesi olduğu Eğitim Enternasyonali Avrupa Bölge Direktörü Susan Flocken ve Hollanda Eğitim Sendikası AOb Yönetim Kurulu ve Uluslararası İlişkiler Sekreteri Trudy Kerperien ile temaslarda bulundu.

KTOEÖS Başkanımız Ozan Elmalı’nın kongre konuşma metni:

Değerli Öğretmenler, Emek Örgütleri, Konuklar,

Öncelikle Sn. Başkan Rrahman Jasharaj’a davetleri için teşekkür ediyor,  Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası adına burada bulunmaktan büyük gurur ve onur duyduğumu belirtmek istiyorum.

Kosova Eğitim Sendikası – SBASHK’ın  8. Seçim Kongresini en içten duygularımla selamlarım.

Geleceğin ve toplumların şekillenmesinde en temel taş olan öğretmenlerin değerini bilerek, eğitime yatırım yapan ülkelerin çağın gerektirdiği gelişme ve yenilikleri yakalayabildiğini, birçok sorununu çözebildiğini, refahın yüksek olduğunu gözlemlerken, eğitime gereken önemin verilmediği ülkelerde ise değişen koşullara uyum sağlanmakta zorlanıldığını, toplumun gelişemediğini, krizleri yönetemediği, refah seviyesinin düşük olduğunu görmekteyiz. İşte tam da bu nedenle kamusal, nitelikli eğitime yatırım yapılması için, eğitimle dünyanın ve yaşamın iyileşeceği, güzelleşeceği gerçeğiyle gelecek nesillere doğru değerlerin aşılanacağı, sevginin, saygının, barışın, hoşgörünün ve adaletin öğretileceği bilim yuvaları için mücadele etmeye devam edeceğimizi vurgularız

Ne acıdır ki savaş, kan ve gözyaşı tüm dünyada her geçen gün artarken, insanların yaşam hakkı ellerinden alınmaktadır. Umarım ve dilerim ki bu anlamsız çatışma ve savaşlar bir an önce sona erer ve insanın kul olmasını hedefleyen sömürgeci anlayış son bulur. Bizler aydın öğretmenleriz ve geleceği ancak bizler aydınlatabilir, insanlığın birbiriyle savaşmayacağı bir dünyayı bizler kalemlerimizle, sözlerimizle kurabiliriz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemde de covid-19 pandemisi eğitimi olumsuz etkilemiştir. Öğrencilerin akademik gelişimi, hedeflenen seviyelere gelememesi yanında sosyal, kültürel, psikolojik, davranış becerilerinin de gerilediğini biz eğitimciler birebir gözlemledik. Eğitimde yaşanan tüm bu olumsuzlukların ortadan kaldırılması için adım atılması, planlama, strateji ve kamusal eğitime gereken bütçenin ayrılması ile mümkündür.

Silahlara yatırım yapma anlayışı değişmeli, insana,

eğitime yatırım yapılmalıdır!

 

Sevgili dostlar;

Biz öğretmenler ve emekçiler, örgütlenerek birlikte hareket etmeli, baskı ve dayatmaları toplumlara anlatarak, onları eğiterek birlikte emek cephesi oluşturarak mücadele vermeliyiz. Kendimizi geliştirirken, gelecek nesilleri de eğitmeli, geliştirmeli ve örgütlemeliyiz.

 

Emeğin yüceltilmesi, değer bulması, kamusal hizmetlere,

kamusal eğitime yatırım yapılması için kavga vereceğiz, çalışacağız!

 

Çocuklarımız, emekçilerimiz için

 daha güzel bir dünya için,

baskı ve sömürünün sona erdiği günler için

örgütlenecek, birlikte hareket edeceğiz!

Yaşasın Barış, Adalet ve Kardeşlik!

Kahrolsun Faşizm!

Kahrolsun Emperyalizm, Kahrolsun Şovenizm!

 

Bir kez daha verdiğiniz mücadeleyi kutlar, dayanışmamızı selamlarım!