Kıbrıs Sorununun Çözümü İçin Ne Yapacaksınız?

0
105

Kıbrıs Sorununun çözümsüzlüğünün faturasını en çok genelde Kıbrıslılar özelde ise Kıbrıs Türk Toplumu ödemektedir. Yıllardır tecrit koşullarında “Mandra” düzenine mahkûm edilmiş Kıbrıs Türk Toplumunun Dünya ile bütünleşmesi engellenmiştir. mandranın farklı bölümlerine bile izin ve rica ile girişe müsaade edilmektedir.

Kıbrıs’ta çözüm için çabaladığını söyleyen Sn. Anastasiadis,  Sn. Eroğlu ve de Başbakan yardımcısı Sn. Serdar Denktaş 1 Mayıs kutlamalarına katılmamıştır. Başbakan ise ancak sıraya geçip kimliğini göstererek mandranın diğer bölümüne geçebilmiştir.

Kıbrıs Türk Toplumu 1960’da kazandığı eşit statüsünü ve haklarını talep edemez duruma getirilmiştir. Tamamen Ankara’nın, Elçiliğin kontrolü altında Parlamentarizm demokrasiciliğine mahkûm edilmiştir. Oluşturulan kavanoz demokrasisinde ekonomik, politik, kültürel dayatmalara boyun eğecek ve/veya ses çıkaramayacak duruma getirilmiştir. Entegrasyon ve asimilasyon, Kıbrıs’ın kuzeyinin yağmalanmasından söz edilmemeye başlanmıştır.

Kıbrıs Türk Toplumunun üzerinden hak talebinde bulunulmakta, ancak Kıbrıslı Türklerin haklarından bahsedilmesinin suç olduğu bir pozisyona gelinmiştir.

Kıbrıs’ta 1974’ten sonra kurulan statüko, uygulanan nüfus politikaları, ekonomik, siyasi politikalar Kıbrıslı Türklere yaramadığı gün gibi ortaya çıkmıştır. Gazinolar, bet ofisleri, gece kulüpleri, ilahiyat, külliyeler, yabancı üniversiteler, özelleştirmeler uygulanan kolonizasyon politikalarının eseridir.

Yabancıların hakları korunurken, Kıbrıslıların haklarından bahsedilemez hale gelinmiştir. Kavanoz demokrasisinin maşası konumuna getirilen Kıbrıs Rum / Türk liderliği ve elitleri ahkâm keserek toplumlarının sözcülüğünü değil, yabancıların çıkarlarının politikalarını savunur pozisyonuna gelmişlerdir.

Sn. Eroğlu,  Sn. Anastasiadis, ve de Sn. Denktaş’a soruyoruz: Kıbrıs’ta antlaşmaya, çözüme yakın olduğumuza inanmıyorsunuz da yaklaşmak için ne öneriyorsunuz?? Çocuklarımız adadan göç etmeden Kıbrıslıların yararına olmayan ama sizleri besleyen bu rant sistemine dur demeyi başaracak mısınız?? İki yüzlü politikadan vazgeçerek ne istediğinizi, nasıl yapacağınızı, nasıl başarabileceğinizi (Mazeret üretmeden) söyleyecek misiniz?? Sn Yorgancıoğlu: Bu trajik komedide figüran olmaya devam mı edeceksiniz??

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)