Kıbrıs Cumhuriyeti Pasaportu Alma Sorunu Olan Kişilerden 5 Bin 152 Başvuru Alındı

0
286

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS ) olarak 26 Haziran Salı günü saat 10:00’da KTÖS binasında ortak basın toplantısı düzenleyerek Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu alma  sorunu olan kişilerin başvurularına yönelik çalışmalarıyla ilgili bilgi verildi.

Toplantıda iki sendika adına konuşan KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs’ta yaşanan siyasi sorun nedeniyle karma evliliklerden doğan çocukların Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportu almakla ilgili sıkıntılar yaşadığını kaydetti.

Bu konunun 15 Şubat’ta yapılan kitle toplantısında ele alındığı ve bir kampanya başlatıldığı, bugün itibarıyla 5 bin 152 başvurunun söz konusu olduğu, bunların yüzde 70’inin güneye hiç başvuru yapmamış vakalar olduğu belirtildi. Geri kalanların bir kısmının başvuru yapıp “alındı” belgesi aldığının; bir kısmının ise alındı belgesi verilmeden gönderildiği anlattıldı.

Bugüne kadar başvuruların kategorize edildiği, vakaların ayrı ayrı gruplandırıldığı, analiz ve listelerin oluşturulduğu belirtilirken, Temmuz ayı içerisinde Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’yla bir görüşme gerçekleştirip bu konunun ele alınacağı ifade edildi.

Nikos Anastasiadis’e yapılan ziyarette de bu konunun gündeme getirildiği ve onun da bu konuyla ilgili “İçişleri Bakanlığı’nda bir görevlendirmesinin” söz konusu olduğu kaydedildi.

KRİTERLERE UYMAYAN BİR KISIM MAĞDUR İÇİN DAVA AÇILACAK

Güney’in kriterlerine uygun durumdaki mağdurların bir kısmının sorununun Güney’deki siyasi otoriteyle görüşmeler yoluyla çözülmesinin söz konusu olduğunu ifade edilirken, Güney’in kriterlerine uymayan bir kısım mağdurun sorunuyla ilgili ise davalar açılacağı, avukatlarla gerekli toplantılar ve düzenlemelerin yapıldığını anlatıldı.

Kimlerin dava açabileceğiyle ilgili tespitlerin ortaya konduğunu belirtilirken, mağdur kesimlere ulaşılacağı, Rum İçişleri Bakanlığıyla görüştükten sonra da dava sürecine başlanılacağı kaydedildi.

SORUNLA İLGİLENMEK ÜZERE ORTAK BÜRO AÇILACAK

Pasaport başvurusu yapmayan kişilere yardımcı olmak amacıyla 2 Temmuz Pazartesi günü KTÖS’te ortak bir büro açılacağı, burası için bir personel istihdam edildiği ve başvuru yapmamış kişilerin başvurularının alınacağı, hangi formları doldurmaları gerektiğiyle ilgili bilgilendirme yapılacağı kaydedildi.

Tüm dosyalama işlemlerinin bu büroda yapılacağını kaydedilirken, sonunda basın ve avukatlarla birlikte toplu bir müracaat yapılacağı da söylendi.

Güney’e hiç başvuru yapmamış kişilerin bu büroya başvuru yapması yönünde çağrıda da bulunuldu.

Bu mağduriyetlerin siyaseten ileriyle taşınması için başta Cumhurbaşkanı Akıncı olmak üzere Kuzey’deki makamlarla konuşmayı düşündüklerini de söyleyen Elcil, bu konunun görüşme masasında da konuşulmasının önemli olduğunu belirtti.

Bu konuda ayrıca Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilcilikleriyle temasta bulunulacağı da belirtildi.

 

Kaynak: TAK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here