KHK Önünde Basın Açıklamamız Gerçekleşti

0
179

Sendikamız 6 Eylül 2023 tarihinde, Kamu Hizmeti Komisyonu önünde “Keyfi, yasa dışı bir şekilde öğretmenlerin nakil haklarının gasp edilmesi” konusunda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Sendikamız KTOEÖS,  okullardaki altyapı sorunlarının yanında, müdür, muavin ve öğretmen sıkıntısı olacağını belirterek, müdür ve müdür muavini nakillerinin bir an önce yapılması için Kamu Hizmetleri Komisyonu’na (KHK) çağrıda bulundu.

Öğretmen sınavları yapılmış olmasına rağmen, öğretmen ihtiyacının ve kaç öğretmen atanacağının henüz belli olmamasını “tam bir kaos” olarak niteleyen sendikamız, bir kısım öğretmen nakillerinin yapılmasına rağmen müdür ve müdür muavini nakillerinin yapılmamasının adaletsiz ve haksız bir durum yarattığı belirtildi.

KTOEÖS Yönetim Kurulumuz, Kamu Hizmetleri Komisyonu’na giderek, nakillere ilişkin yapmış olduğumuz çalışma sunuldu. Çalışmanın sunulması öncesinde KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem ile Genel Sekreterimiz Tahir Gökçebel, nakillerle ilgili basına açıklamalarda bulundu.

Eylem: “Uzak yerlerden görev yerine giden müdür, muavin ve öğretmenlerimiz mağdur oluyor”

KTOEÖS Başkanımız Selma Eylem, yasaya göre nakil çalışmalarının sendikamızla istişare içerisinde yapıldığını  ve KHK’ya gönderildiğini ancak KHK’nın kendi çalışmasını yürütüp nakil yapma yetkisi olduğunu anımsattı. Eylem, “Buna rağmen halen müdür ve muavin nakillerinin yapılmamış olması insan haklarına aykırıdır” dedi.

Selma Eylem, “Özellikle uzak yerlerden görev yerine giden öğretmenlerimizin, müdür ve muavinlerimizin bu şekilde mağdur edilmesi kabul edilebilir değildir. Okullarımız, yaklaşık 3 müdür ve 25 muavin eksik açılacak.” dedi.

Sınavları yapılmasına rağmen öğretmen ihtiyacının bugün hala net olarak kesinleştirilip, bakanlık tarafından Kamu Hizmeti Komisyonu’na gönderilmediğini ifade eden Eylem, bunun birincil sorumlusunun Eğitim Bakanlığı olduğunu belirtti.

Eğitim Bakanlığının “tam güne geçiyorum” diyerek 41 saatlik çalışma yaptığını, ardından çalışma süresinin 39 ve 35-38 olarak düzenlendiğini kaydeden Eylem, bakanlığın ne yaptığını bilmemediğini , tam güne geçişin atılan bu adımlarla olmayacağını vurguladı.

 Eylem: “Kaosu büyütmekten Eğitim Bakanlığı da, KHK da vazgeçmelidir”

Selma Eylem, “Bir an önce müdür ve muavin nakillerinin Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından yapılması ve okullarımıza gönderilmesi gerekmekte. Bir an önce münhallerin açılıp, atamaların yapılması lazım. Kaosu daha da büyütmekten Eğitim Bakanlığı da, Kamu Hizmeti Komisyonu da vazgeçmelidir” ifadelerini kullandı.

Gökçebel: “Sınava giren arkadaşlar sürecin takipçisi olsun”

KTOEÖS Genel Sekreterimiz Tahir Gökçebel ise, henüz ihtiyaçların tespit edilmediği şu günlerde listeler hazırlanırken sayı artırma veya azaltma yapılarak, “siyasi torpil, adam kayırma” mekanizmalarının devreye gireceğini belirtti. Gökçebel, bu tür yaklaşımların kurumları bitirdiğini söyledi.

Sendikamızın yaptığı çalışma sunularak KHK’ya olması gerekeni hatırlatmaya gelindiğini kaydeden Gökçebel, “Bundan sonraki süreçte, kişiye özgü mü çalışıldığının, sıralamada olmasına rağmen atanan, geçici alınan, hakkı yenilen, atama beklemesine rağmen atanmayan ve TC’den getirilen öğretmenler ortaya çıkacak.. Bu işin peşini bırakmayacağız” dedi.

Gökçebel, kamuoyuna, velilere, özellikle sınava giren kişilere bu sürecin takipçisi olma çağrısında bulundu.

 

Yardımcı Kaynaklar: Kıbrıs Genç TV, Özgür Gazete