Kararlı ve Israrlıyız: “Göç Yasası Mücadelemiz Devam Edecektir! ”

0
169

Değerli Öğretmenlerimiz,

16 Nisan 2019 tarihinde başarılı bir şekilde gerçekleştirdiğimiz grev ve eylemimize katılımınızdan dolayı hepinize teşekkür ederiz.

Teşviklerle, muafiyetlerle sermayenin önünü açan, çalışanları, emekçileri çıkardıkları yasalarla, hak gasplarıyla, zamlarla köleleştirme çabasında olan meclistekilere susmayacağımızı, mücadeleden vazgeçmeyeceğimizi, kabul etmeyeceğimizi, kavgamızın emek-sermaye kavgası olduğunu hep birlikte bir kez daha haykırdık.

Öğretmenler arasında ayrımcılık yaratan yasalar çıkarıp öğretmenlerin sosyo- ekonomik statüsünü gerileterek öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırılmaya çalışmalarına, okullarda kadroları eksik bırakıp tamamlamayarak öğretmenin yükünün artırılmasına, köleleştirme, örgütsüzleştirme, güvencesiz çalıştırılma hedefiyle yapılan tüm uygulamalarla öğretmenin toplumumuzda da hedef haline getirilmesine, saldırılara maruz bırakılmasına karşı tepkimizi ve tüm bunlara izin vermeyeceğimizi bir kez daha ortaya koyduk.

Göç yasasının seçimlerden önce Anayasaya aykırı, eşitsizlik yaratan bir yasa olduğunu kabul eden, bu adaletsizliği ortadan kaldıracağını ifade eden ya da seçim manifestolarına yazan, verdikleri sözleri unutan, bu yasada bazı kesimlere ayrıcalıklar tanıyan, kamu reformu diyerek bu yasayı kalıcı hale getirmeye çalışanlara izin vermeyeceğimizi, sorun kaynak meselesidir diyenlere, üç kez emekli olan siyasiler varken, %65 vergi kaçakçılığı mevcut iken, üçlü kararnamelerle siyasi atamalar hala sürdürülürken, dünyanın sayılı zenginleri arasında olan sermayedarlara teşvik ve muafiyetler sağlanırken inandırıcı olmadıklarını bir kez daha yüzlerine vurduk.

Gençlerimizle, asgari ücretle çalışanlarla, emekçilerle dalga geçercesine sürdürdükleri politikalarını asla kabullenmeyeceğimizi bir kez daha ifade ettik.

Eylem esnasında meclise girip DP, HP, CTP, UBP, TDP parti başkanları ve meclis başkanıyla ayrı ayrı görüşmeler yapıp kendilerine göç yasasıyla ilgili önceden hazırlanmış, mecliste görüşmek için ivediliği alınmış, ancak görüşülmeyip kadük olmuş yasa önerisinin sendikamız tarafından güncellenmiş halini sunarak meclis gündemine getirmelerini talep ettik.

Adaletsizlik yaratan, çalışma barışını ortadan kaldıran, motivasyonu ve verimliliği azaltan bu yasanın kaldırılması için ivedilikle adım atılması gerektiğinin ısrarla altını çizdik. Bu yasanın yarattığı adaletsizliği kabul eden başkanlar yasa değişiklik önerisini erken bir zamanda ele alacaklarını ifade ettiler.

 

Değerli Öğretmenlerimiz,

Eğitim, sağlık gibi kamusal hizmetleri bitirip özele peşkeş çeken, anayasanın öngördüğü çağdaş, laik, bilimsel eğitimden ödün veren, vakıf, dernek, tarikat dayatmalarına boyun eğenlere karşı, öğretmenlerin statüsünün geriletilmesine karşı mücadeleyi sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Nitelikli parasız eğitim ve laik demokratik toplum için,

İnsanca yaşam, adalet ve eşitlik için kararlıyız, ısrarlıyız,

mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz!

 

Bir kez daha hep birlikte haklılığımızı, kararlılığımızı, örgütlü gücümüzü gösterdiğimiz eylemimize katılıp destek verdiğiniz için

 teşekkür eder saygılar sunarız.

 

 

 

Selma EYLEM

Başkan

Yönetim Kurulu a.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here