Kamusal Eğitimin Niteliğini Artırmak Lafla Olmaz

0
78

Devlet Okullarında bilimsel, parasız, demokratik eğitim verilmesini sağlamak ve kamusal olan bu hizmetin niteliğini artırmak için yoğun şekilde uğraşıyoruz. CTP-DP Hükümeti ve Eğitim Bakanlığı ise biçim olarak eğitime, öğretmene önem veriyor gözükse de içerik olarak eğitime katkı yapmaktan uzak hareket etmeye devam etmektedir.

 

SORUYORUZ ?

1.İlahiyata, camilere, şirketlere, ayrıcalıklılara harcanan gereksiz paralar neden devlet okulları için bulunamamaktadır?

2.Büyük şirketlerin borcunu silenler, üçlü kararname ile atamaya devam edenler kaynak buluyor da neden öğretmen istihdamlarına kaynak yok denilmektedir?

3.2008 ve 2011’den sonra istihdam edilen ve SEFALETE SÜRÜKLENEN öğretmenlerin haklı olduğu sadece muhalefete düşülünce mi anlaşılacaktır? Bunun için ne yapılacaktır ?

4.Bu yıl yaklaşık 102 öğretmen alınması gerekirken neden sadece 40 Münhal ilan edilmiş, ve neden bazı branşlar açılmamıştır? Yoksa sırada bekleyen YEĞENLER için münhal branşlar ayarlanmış mıdır ?

5.Geçen yıl ilk sınavlara %15 civarı öğrenci, öğretmeni olmadığı için girememişti, bu yıl kaç öğrenci MAĞDUR olacaktır ? Öğretmenden, Doktordan tasarruf edenler MARSİLYAYA tatile gidecek parayı mı biriktirmektedir ?

6.Adaletsiz ve sakıncalı birçok maddeye sahip öğretmenler sınav tüzüğü (atama ve terfileri düzenleyen) ne zaman değişecektir ? ……………

 

Yüzlerce soru sorup cevap almayacağımızı biliyoruz ancak Devlet okullarının, kamusal eğitimin niteliğini artırmanın niyetle alakalı olduğunu da biliyoruz. Bu yüzden CTP-DP Hükümetinin, Eğitim, Maliye Bakanlığının yakalarına velilerimizle, öğrencilerimizle, işsiz öğretmen adaylarımızla birlikte yapışmalıyız. Devleti evlatlarına, öğretmenlerine sırt çevirerek yönettiğini sananların yakalarından elimizi çekmemeliyiz. Devlet Okullarını sorunsuz açamayan Hükümetlerin bizlerle dalga geçmesine fırsat vermemeliyiz.

 

 

Tahir GÖKÇEBEL

Başkan

Yönetim Kurulu (a.)