Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Mücadele Günü

0
167

25 Kasım,  “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla BM genel kurulu kararıyla ilan edilen gündür.

Bugünün 25 Kasım olarak belirlenmesi, 1960 yılında Dominik Cumhuriyetinde gerçekleşen bir olaydan dolayıdır. 25 Kasım 1960 tarihinde 3 kız kardeş, Patria, Minerva ve Maria Terasa Mirabel, Trujillo diktatörlüğü tarafından tecavüz edilerek katledildiler. Diktatörlük karşıtı Clandestina Hareketi’nin kurucuları ve aktivistleri olan ve amaçları ülkelerinde siyasal özgürlüğü sağlamak olan bu üç kız kardeşin cesetleri Dominik Cumhuriyeti’nin kuzey bölgesinde bir uçurumun dibinde bulundu. Diktatörlük önce bu ölümlerin nedenini trafik kazası olarak göstermişti. Ancak asıl gerçek, bu kadınların tehlike olarak görülmesi ve tecavüz edilip katledilmeleriydi. Sembol haline geldikleri diktatörlük karşıtı mücadelelerinde, çeşitli zamanlarında ağır baskılara maruz kalan, hapis cezalarına çarptırılan Mirabel kardeşlerin öldürülmeleri Dominik Cumhuriyeti’nde büyük bir tepki uyandırdı. Direniş hareketi güçlendi ve bir yılın sonunda diktatörlük, anti-Trujilo hareketi tarafından düşürüldü.

1981 yılında Kolombiya’nın Bogoto şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karayipli Kadınlar Kongresinde, Mirabel Kardeşlerin anısına 25 Kasım tarihi “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” olarak ilan edilmiştir.  18 yıl sonra, 1999’da Birleşmiş Milletler’in kararına dönüştü ve 25 Kasım uluslararası düzeyde “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” olarak kabul edildi.

1981 yılından bugüne, tüm dünyada efsaneleşmiş bu üç kız kardeş anılıyor. Toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, savaşa,  ırkçılığa ve milliyetçiliğe karşı farkındalık yaratıp dayanışma sağlamak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

Sendikamız, KTOEÖS da bu amaçla 25 Kasım’da Mirabel kardeşlerin hayatının anlatıldığı aynı adlı kitaptan uyarlanan ‘Kelebekler Zamanı’ isimli filmin gösterimini Lefkoşa Merkez binasında, 3 Aralık’ta ise Mağusa Lokali’nde gerçekleştirecektir. Sendikamız, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Platformu’nun düzenlediği yürüyüş ve etkinliğe de destek vermektedir.

 

Saygılarımla,

 

Selma EYLEM

Mali Sekreter

Yönetim Kurulu (a.)